یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ادعای ترامپ علیه ایران غیرمنطقی و مضحک است

شمخاني در گفتگو با روزنامه کامرسانت:

ادعاي ترامپ عليه ايران غيرمنطقي و مضحک است

دبيرشوراي عالي امنيت ملي گفت: جالب است نخستين سفر ترامپ به کشوري انجام شده که عامل حادثه 11 سپتامبر بوده و کارخانه توليد تروريست براي منطقه است، ولي ايران را به حمايت از تروريسم متهم مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري مهر، علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران که به منظور شرکت در اجلاس بين المللي مقامات امنيتي مسکو به روسيه سفر کرده بود طي مصاحبه‌اي با روزنامه «کامرسانت» ديدگاه خود در مورد اتهامات وارده به تهران از سوي «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا، مشارکت نظاميان ايران در حفظ امنيت مناطق کاهش تنش در سوريه و ابتکارعمل‌هاي ديپلماتيک روسيه را بيان کرده است.

شمخاني در مورد ادعاي ترامپ در مورد اينکه گويا ايران به در بي‌ثباتي خاورميانه نقش داشته و حامي تروريسم است، گفت: «اين اتهامات کاملا بي پايه و اساس است و به هيچ وجه واقعيت ندارد و قطعا جامعه بين المللي هم اين ادعاها را جدي تلقي نخواهد کرد. بايد ديد چه کسي واقعا از تروريسم حمايت مي کند. ايران اکنون حدود ۴۰ سال است که در حال مبارزه با تروريسم است و ما تاکنون چندين هزار نفر کشته در اين مبارزه داده ايم. آمريکايي ها بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر تازه متوجه شدند تروريسم چيست، در حاليکه ما شاهد هستيم که ترامپ نخستين سفر خارجي خود را به کشوري انجام داده که دقيقا کارخانه توليد تروريست محسوب مي شود.»

اين مقام بلندپايه امنيتي ايران افزود: «امروزه همه ديگر مي دانند که تفکر وهابيت، پول بدست آمده از فروش نفت و نارضايتي سياسي بوجود آمده از حکومت موروثي در عربستان سعودي، همه اينها جوانان تندرويي را بوجود آورده که قدرت بي ثبات کردن اوضاع در رياض را ندارند، ولي ممانعتي براي اعزام آنها به سوريه، يمن و عراق وجود ندارد. در حقيقت نقاله توليد تروريست در عربستان دائما در حال گردش است. شما اگر دقت کنيد، هيچيک از تروريستها در هيچ نقطه از جهان نه شيعه هستند و نه ايراني. بايد پرسيد چه کسي حمله يازده سپتامبر را سازماندهي کرد؟ چه کسي هر از چند گاهي در گوشه اي از اروپا انفجار تروريستي انجام مي دهد؟ چه کسي افراد تندرو در قفقاز را براي اقدامات تروريستي در روسيه آموزش مي دهد؟»

تنها ائتلاف واقعي ضدتروريستي، ائتلاف ايران، روسيه، سوريه و عراق است

وي تاکيد کرد: «بنابراين مي بينيد که اتهامات ترامپ کاملا غيرمنطقي و مضحک است. امروزه تروريستها در سوريه و عراق، در واقع ابزاري براي اجراي سياست آمريکا در منطقه هستند و تنها ائتلافي که واقعا در حال مبارزه با تروريسم در منطقه است، ائتلاف بين ايران، روسيه، سوريه و عراق است و در همين راستا دبيران شوراي امنيت چهار کشور در حاشيه اجلاس مسکو، مذاکرات ويدئويي سازنده اي با يکديگر داشتند.»

علي شمخاني در مورد نقش ايران در اجراي تفاهمنامه ايجاد مناطق کاهش تنش در سوريه توضيح داد: «ايران در مبارزه با تروريسم و برقراري صلح و ثبات در سوريه بسيار جدي است و اگر از ايران خواسته شود تا اقدامات مضاعفي انجام دهد، از جمله اعزام نظاميان خود براي حفظ نظم و امنيت در مناطق کاهش تنش، ما آمادگي داريم تا اين مسئله را بررسي کنيم.»

دولت سوريه به آمريکا اجازه حضور در خاکش را نمي دهد

وي با مشارکت آمريکايي ها در تامين امنيت مناطق امن در سوريه مخالفت کرده و در مورد مذاکراتي پيرامون اين مسئله بين مسکو و واشنگتن، گفت: «سوريه داراي دولتي قانوني است و تنها مقامات دمشق مي توانند در اين خصوص تصميم گيري کنند که چه کساني حق دارند در خاک کشور آنها حضور داشته باشند. آمريکايي ها آشکارا از تروريسم و بي ثباتي در سوريه حمايت مي کنند و دولت سوريه مايل نيست که آنها را در خاک خود ببيند.»

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در خصوص حمايت از ابتکارعمل روسيه در زمينه مقابله جمعي با جنايات اطلاعاتي نيز يادآور شد: «ما مايل هستيم تا جزييات بيشتر و دقيق تري در مورد اين ابتکارعمل بداينم. ما با اين مسئله موافق هستيم که بايد با حملات سايبري به کشورها مقابله کرد. يکي از مشخصه هاي اصلي حملات سايبري، جنبه فرامليتي داشتن آن است و اين قضيه مرز و اخلاق نمي شناسد و اين بسيار خوب است که شوراي امنيت روسيه در اين زمينه فعال است و ما حاضر به مشارکت در اين زمينه هستيم.»

تعداد بازديد:503 آخرين تغييرات:96/03/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر