پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

هیچ موردی از تب کریمه کنگو در منطقه سیستان مشاهده نشده است

رئيس اداره دامپزشکي زابل خبر داد:

هيچ موردي از تب کريمه کنگو در منطقه سيستان مشاهده نشده است

زابل- رئيس اداره دامپزشکي شهرستان زابل گفت: تاکنون هيچ گونه گزارشي از وجود بيماري تب کريمه کنگو در منطقه سيستان مشاهده نشده است.

حامد گنجعلي در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: منطقه سيستان عاري از هرگونه بيماري است و تاکنون هيچ گونه گزارشي از وجود تب بيماري کريمه کنگو در آن مشاهده نشده است.

وي با اشاره به اينکه احتمال شيوع بيماري تب کنگو با شروع فصل گرما افزايش مي يابد، افزود: از شهروندان خواهشمنديم براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري گوشتي را تهيه کنند که مهر سازمان دامپزشکي را داشته باشد.

وي گفت: معمولا در شش ماهه اول سال نگراني از ابتلا به برخي بيماري‌هاي ويروسي از راه آب و غذا افزايش مي‌يابد که يکي از اين بيماري‌هاي ويروسي، تب کريمه کنگو است که توسط کنه ميان دام‌ها منتشر مي‌شود.

رئيس اداره دامپزشکي شهرستان زابل خاطر نشان کرد: اين بيماري در انسان درصورت ذبح دام، دستکاري و گزش کنه يا تماس با دامي که ويروس در بدن آن وجود دارد منتقل مي‌شود.

وي گفت: تب کريمه کنگو يکي از مهم‌ترين بيماري‌هاي ويروسي است که از حيوان به انسان منتقل مي‌شود و معمولا فرد مبتلا به آن تا ۳۰ درصد موارد احتمالا جان خود را از دست مي‌دهد.

وي با بيان اينکه يکي از راه‌هاي انتقال اين بيماري از طريق گزش کنه‌ است، افزود: شهروندان عزيز با رعايت مسائل بهداشتي مي توانند از رشد و نمو اين بيماري جلوگيري کنند.

گنجعلي ادامه داد: از همين رو براي پيشگيري از اين بيماري در بحث آموزش دامداران و عشاير ۳۵ کلاس آموزشي - ترويجي در سطح شهرستان زابل برگزار شده است.

وي گفت: همچنين باهمکاري اداره آموزش وپرورش شهرستان زابل بروشورها وکاتالوگ هايي با مضامين بيماري هاي مختلف در سطح دبيرستان هاي اين شهرستان توزيع شده است.

وي خاطرنشان کرد: شعار امسال سازمان دامپزشکي سيستان و بلوچستان آموزش همگاني وترويج است زيرا تنها با افزايش سطح آگاهي مردم مي توان اقدامات پيشگيرانه را انجام داد.

رئيس اداره دامپزشکي شهرستان زابل با اشاره به رسانه هابيشترين کمک را مي توانند درجهت آگاهي بخشيدن به مردم داشته باشند، ادامه داد: بي شک بدون حضور، همکاري و مساعدت مردم نمي توان کاري از پيش برد،.

وي تصريح کرد: شماره ۱۵۱۲ سامانه اطلاع رساني اداره دامپزشکي شهرستان زابل است که شهروندان مي توانند نظرات، پيشنهادات، گزارشات و شکايات خود را از طريق اين سامانه اطلاع رساني کنند.

تعداد بازديد:301 آخرين تغييرات:96/03/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر