چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/قرآن

مخالف فروشگاهی شدن نمایشگاه قرآن هستم/ دلایل ایجاد بخش فروش

حجت الاسلام حشمتي:

مخالف فروشگاهي شدن نمايشگاه قرآن هستم/ دلايل ايجاد بخش فروش

گروه فعاليت‌هاي قرآني: رئيس بيست و پنجمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با اشاره به اينکه مخالف حضور بخش فروش در نمايشگاه قرآن هستم به بيان عوامل حضور اين بخش در نمايشگاه بي‌ المللي قرآن پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمين محمدرضا حشمتي، رئيس بيست و پنجمين دوره نمايشگاه بين المللي قرآن کريم در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، در مورد ارزيابي خود از اين دوره از نمايشگاه و برآورده شدن انتظارات، به گذر نمايشگاه قرآن از ۲۵ سالگي اشاره کرد و گفت: به نظر مي رسد که نمايشگاه قرآن در سال ۹۶ با توجه به ربع قرن شدن آن به مراحل کمال بسيار نزديک شده است. صرفنظر از برخي از ضعف هايي که ما در برپايي نمايشگاه‌ها داريم، اما مجموعه توان نهادها، موسسات و شخصيت هاي قرآني در اين نمايشگاه خود را نشان داده است.
وي افزود: ذوق و استعداد ايراني به همراه نظم و نظام و ارادتي که به ساحت قرآن و اهل بيت عترت(ع) وجود دارد در نمايشگاه بسيار مشهود است اين نکته برجسته اي است که به چشم مي آيد و حتي بازديدکننده ها نيز نوع خاصي از متانت و ادب را از خود در نمايشگاه قرآن نشان مي دهند، اين نيز از نقاط مطلوبي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.
استفاده از طرح هاي نو در نمايشگاه آينده
رئيس نمايشگاه قرآن با اشاره به اينکه به همه همکاران خودم در پايان نمايشگاه به پاس زحماتي که در برپايي اين رويداد بزرگ داشته اند تبريک و خسته نباشيد، مي گويم، تصريح کرد: ما در حال طراحي، طرحي نو هستيم که البته امسال بخشي از آن طرح نو در نمايشگاه خود را نشان داده است. ما ناچار هستيم در سال هاي آينده بيش از ۵۰ درصد نمايشگاه را به سمت طرح هاي نويني که وارد نمايشگاه شده است، ببريم.
بخشي از رضايت مردم حاصل غرفه آرايي هاي خاص
حشمتي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد نوع اين طرح ها، اظهار کرد: از جمله اين طرح ها مي توان به طرح هاي حجمي، طرح هايي در حوزه هاي هنري، انيميشن، اِلِمان هاي قرآني و نمايش و فيلم و اشاره کرد که همه از جمله طرح هاي نوين استفاده شده در نمايشگاه هستند. حتي غرفه سازي ها نيز در قالب اين طرح نويي که از آن صحبت مي شود قرار مي گيرد. ما در گذشته عادت داشتيم که غرفه ها را با استفاده از خطوط و متون و ... پيرايش کنيم و از طريق آن مردم را به غرفه ها بکشانيم اما امسال جلوه هاي بصري نمايشگاه بسيار زياد شده است و بخشي از رضايت مردم از اين دوره از نمايشگاه نيز از همين ناحيه است.
معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان کرد: در اين دوره از نمايشگاه برخي از موسسات قرآني فعال، فعاليت هاي خاصي را طراحي کرده بودند که ارتباط دو سويه بين مردم و موسسات را افزايش داده و اين مطلوب است.
حضور ۹۰ درصد ظرفيت قرآني کشور در نمايشگاه
وي در بخش ديگري از گفت وگوي خود با خبرگزاري قرآن در پاسخ به اين سوال که آيا نمايشگاه امسال تمام توان قرآني کشور بود و از همه ظرفيت هاي قرآني که در همه کشور وجود دارد استفاده شد يا خير، گفت: ما از همه دستگاه ها و نهادها و فعالان قرآني براي حضور در نمايشگاه دعوت به عمل آورديم، درست است که ما برگزارکننده نمايشگاه هستيم اما از سوي ديگر هماهنگ کننده نيز هستيم. ما از همه مجموعه ها دعوت به عمل مي آوريم و هر سال معمولاً ۹۰ درصد دعوت ها اجابت مي شود. هميشه اين ۱۰ درصد با توجه به شرايط وجود دارد، يعني گاهي دستگاه ها شرايط ما را نمي پذيرند و گاهي نيز شرايط آنها به گونه ديگري است.
مخالف جدي حضور بخش فروش در نمايشگاه
حشمتي همچنين در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به سوالي در مورد علت حضور بخش فروشگاهي در نمايشگاه قرآن با وجود اعلام هاي قبلي مسئولان در سال هاي گذشته مبني بر جداسازي نمايشگاه قرآن از بخش فروش، گفت: البته چندسالي مي‌شود که بخش فروش مجدد به نمايشگاه قرآن برگشته است و اين برخلاف ميل باطني شخص بنده هست.
وي با تأکيد بر اينکه نمايشگاه تعريف خاص خود را دارد، بيان کرد: در هيچ جاي دنيا نمايشگاه به اين صورت نيست. در نمايشگاه شايد مذاکره و ... باشد اما تفاهم نامه و قرارداد در محلي ديگر است، هميشه نمايشگاه با بازارچه فرق داشته است.
فشارهاي اصناف براي حضور بخش فروش
رئيس بيست و پنجمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم خاطرنشان کرد: فشارهاي صنوفي که الان حضور دارند و تقاضاهاي مردم، ايجاب مي‌کند که مديريت نمايشگاه اين مسئله را تمکين کند. با اين وجود اعتقاد دارم که تعريف نمايشگاه در تمام دنيا مشخص است و من نيز موافق اين نوع برگزاري نيستم.
توليد محصول، کار ما نيست
معاون قرآن و عترت وزير ارشاد با تأکيد بر اينکه نمايشگاه قرآن محل تجلي فعاليت هاي قرآني موسسات و نهادها و در يک کلمه کل کشور است، گفت: يکي ديگر از مواردي که موافق آن نيستم اين است که خود ما نبايد کار توليد کنيم، ما اينجا کار توليد مي‌کنيم. ما بايد نمايش دهنده فعاليت‌هاي قرآني يک سال گذشته باشيم، اما زماني که مشاهده مي‌کنيم خلاءهايي وجود دارد ناچار مي شويم دست به کار شويم و محصولاتي را براي عرضه توليد کنيم.
حشمتي اذعان کرد: ما امسال موارد بسيار زيادي اعم از انيميشن و المان و ... طراحي و توليد کرديم. يک متولي نمايشگاه تنها بايد آن را برپا کند و مجري کار باشد و آثار را بايد نهادها و بخش ها عرضه کنند. اما در اينجا شرايط به گونه اي است که ما هم غرفه تقسيم مي کنيم، هم افطاري توزيع مي‌کنيم و هم هزينه‌اي را براي حضور پرداخت مي‌کنيم. به هر حال ما خوشحال هستيم که کار به هر حال پيش مي‌رود.
آماده واگذاري نمايشگاه هستيم
وي در ادامه در پاسخ به اين سوال که معاونت قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي دريافت ايده‌هايي از سوي بخش مردمي براي برپايي تمام يا بخش‌هايي از نمايشگاه قرآن در ادوار آينده را دارد يا خير، گفت: ما حدود ۲۰ کميته محتوايي داريم، براي هر کميته‌اي که برنامه باشد، تمام قد استقبال خواهيم کرد، همچنين اگر براي همه نمايشگاه طرحي وجود داشته باشد باز هم استقبال خواهيم کرد. ما تنها سياستگذار هستيم و اعتقاد دارم نبايد زياد در اجرا دخالت داشته باشيم.
حضور تيم اجرايي ۱۵۰۰ نفره
رئيس بيست و پنجمين دوره نمايشگاه بين المللي قرآن کريم با تأکيد بر اينکه ۱۵۰۰ نفر تيم اجرايي نمايشگاه قرآن است، افزود: اين عدد بسيار بزرگي است و فعاليت هاي زيادي را مي‌تواند پوشش دهد.
پوشش رسانه اي از نقطه قوت نمايشگاه
حشمتي با اشاره به اينکه در بيست و پنجمين دوره نمايشگاه قرآن، ۳۰۰ خبرنگار و اصحاب رسانه حضور داشته‌اند، بيان کرد: يکي از ويژگي ها و قوت هاي نمايشگاه قرآن در اين دوره همين بعد رسانه‌اي و خبري نمايشگاه قرآن است. ما براي هر فعاليت در نمايشگاه يک پيوست رسانه‌اي تعريف کرده‌ايم؛ چرا که اعتقاد داريم اگر اين پيوست وجود نداشته باشد، فعاليت ها ابتر خواهد ماند.
معاون قرآن و عترت وزير ارشاد در پايان در مورد ميزان بازديدهاي نمايشگاه بيست و پنجم نيز گفت: يک آمار توسط خود مسئولان مصلي از طريق ظرفيت پارکينگ ها و دوربين‌هايي که نصب شده، اخذ مي‌شود که آماري در حدود يک ميليون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام شده است که البته هنوز نهايي نشده و به زودي اعلام نهايي خواهد شد.

تعداد بازديد:206 آخرين تغييرات:96/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر