چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

7نکته برای رفتار با کودک گستاخ

7نکته براي رفتار با کودک گستاخ

بچه‌ها کي، چطور و کجا حرف بد زدن را ياد مي‌گيرند؟ چطور مي‌شود از اين اتفاق جلوگيري کرد؟ بهترين واکنش دربرابر بدزباني بچه‌ها چيست؟

به گزارش کودک مديا به نقل از عصر خبر،بچه‌ها حرف بد را ممکن است در مهد کودک و مدرسه ياد بگيرند، از زبان آشنا و فاميل بشنوند يا در فيلم و کارتون به گوششان بخورد؛ اما از همه اين‌ها بدتر وقتي است که فرزندتان حرف بد را در خانه و از شما ياد مي‌گيرد.چراکه رفتار شما حرف بد زدن را تأييد مي‌کند؛ بنابراين حتي ممکن است فرزندتان به‌علت عصباني نکردن شما و تنبيه نشدنش، در خانه رفتار مودبانه‌اي داشته‌باشد؛ ولي در غياب شما به بدزباني‌اش ادامه بدهد.

1-بچه‌ها همان‌طور که هر چيز ديگري را مي‌آموزند، ياد خواهندگرفت که کلمات قدرتمند هستند و بعضي کلمه‌ها از بقيه قوي‌ترند و باز همان‌طور که بچه‌ها همه دانسته‌ها و کشفياتشان را بررسي و ارزيابي مي‌کنند، کلمات را هم آزمايش مي‌کنند.از طرف ديگر بچه‌هاي کم سن‌وسال، هرچيزي را که مي‌شنوند، حتي وقتي معني‌اش را نمي‌دانند، تکرار مي‌کنند. بنابراين اگر فرزندتان کوچک است و بدون دانستن معناي کلمه‌اي زشت، آن را به تقليد از ديگري گفته‌است، فقط بگوييد: «آدم‌ها نبايد چنين کلماتي را به‌کار ببرند. در عوض مي‌تواني بگويي ...» و کلمه قابل قبول را جايگزين کنيد.

2- واکنش شما موقع شنيدن حرف بد از زبان فرزندتان خيلي مهم است. بعضي از والدين وقتي فرزندشان حرف بدي مي‌زند، نمي‌توانند در برابر لحن کودکانه و بامزه‌اش خودشان را کنترل کنند و نتيجه‌اش مي‌شود تذکري مخلوط با خنده و عصبانيت! همان يک لبخند کافي است تا فرزندتان فکر کند کار بامزه‌اي انجام داده‌است و بعدا باز هم تکرارش کند. ضمن اين‌که اگر فرزندتان آن‌قدر کم‌سن است که معني حرفش را نمي‌داند، عصبانيت شديد شما هم فايده‌اي نخواهد داشت.

3-اگر کودکِ بزرگ‌تري حرف زشت مي‌زند و معني‌اش را هم مي‌داند، مي‌توانيد با آرامش بگوييد: «اين نوع حرف زدن قابل قبول نيست. مي‌دانم آن‌قدر باهوش هستي که عبارت قابل قبولي به‌جاي آن پيدا کني».

4-بچه‌ها همچنين ممکن است براي تحت تأثير قرار دادن والدين از حرف‌هاي نامناسب استفاده کنند؛ يعني گاهي بچه‌ها ترجيح مي‌دهند حرف زشت بزنند و تنبيه بشوند تا اين‌که مورد بي‌توجهي قرار بگيرند. فرزندتان توجه و محبت کافي در خانه دريافت مي‌کند؟

5-دقت کنيد که فرزندتان اين کلمات زشت را از کجا مي‌شنود. يک دوست؟ يکي از اعضاي خانواده؟ فيلم و سريال؟ پيدا کردن منشاء اين رفتار به اصلاح آن کمک مي‌کند. در يک زمان مناسب با فرزندتان درباره قدرت و معناي کلمات و اين‌که چرا مردم به هم ناسزا مي‌گويند، صحبت کنيد. جايگزين‌هاي مناسبي به فرزندتان بدهيد تا هنگام عصبانيت از آن‌ها استفاده کند.

6-اگر فرزندتان حرف‌هاي ناپسند را از شخصيت‌هاي کارتوني و سينمايي ياد گرفته‌است، با جمله‌اي کوتاه و باآرامش به او کمک کنيد: «من هم اين فيلم رو دوست داشتم. هنرپيشه‌اش هم خيلي خوب بازي مي‌کرد، اما گفتن اون کلمه زشت، ضروري نبود و باعث شد حس بدي نسبت بهش داشته‌باشم».

7- اگر بدزباني نسبت به شخصي بيرون از خانه اتفاق افتاده، از او عذرخواهي کنيد. فرزندتان را به‌جاي خلوتي ببريد و خصوصي و سريع احساستان را درباره حرفش بيان کنيد. از او بپرسيد چطور مي‌تواند شرايط را اصلاح کند. اگر نمي‌داند، دقيقا به او بگوييد جمله مناسب چيست. مهم است که فرزندتان متوجه رفتار بدش و احساس شما بشود، اما واضح است که اين اصلاح نبايد با رفتاري بدتر از جانب شما انجام بشود؛ بنابراين اجازه ندهيد عصبانيتتان باعث بي‌احترامي و تحقير فرزندتان شود.

تعداد بازديد:320 آخرين تغييرات:96/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر