چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/خانواده

یک بازی خطرناک زن و شوهری!

يک بازي خطرناک زن و شوهري!

اگر لجبازي در بين يک زن و شوهر اتفاق بيافتد به اين معني که مرد يا زن در زندگي متاهلي خود دچار ويژگي منفي لجبازي بشوند، چه اتفاقي مي افتد؟ لجبازي در زندگي متاهلي بازي‌بسيار بسيار خطرناکي است.

 

زوجين، لجبازي، همسران، اعتماد به نفس

لجبازي، بازي خطرناکي است که برخي از زوجين به خصوص در سال‌هاي اول زندگي مشترک براي نشان دادن قدرتشان به يکديگر در پيش مي‌گيرند. آن‌ها فکر مي‌کنند اگر در بسياري از موارد نظر همسر خود را تأييد کنند و مطابق ميل همسر خود عمل کنند، ديگر بايد تا آخر عمر حرف‌شنو و مطيع محض او باشند.

 اين استدلال اشتباه باعث مي‌شود برخي از افراد حتي زماني که مي‌دانند حق با همسرشان است باز هم مطابق نظر

اولين و  توصيه براي رفتار با همسر لجباز، مدارا کردن است. جر و بحث  زن و شوهرها و اختلاف ‌نظر‌هاي آن ها باعث مي‌شود که گاهي در گفت و گو با يکديگر جانب انصاف را رعايت نکنند

 همسر خود رفتارنکنند و به تکرار رفتار اشتباه خود بپردازند، اقدامي که در نظر همسرشان چيزي جز لجبازي نيست. اما مسئله زماني بغرنج‌تر مي‌شود که همسران اين دسته از افراد مهارت رفتار با لجباز‌ها را به خوبي بلد نباشند و حتي براي نشان دادن بد بودن اين رفتار آگاهانه مقابله به مثل کنند و با رفتار متقابل سعي کنند رفتار همسرشان را اصلاح کنند غافل از اينکه اين کار تنها آتش اختلافات را شعله ور مي‌کند.

برخي از افراد ديگر نيز سرزنش و ملامت يا قهر و کينه توزي را در برابر همسر لجباز خود پيش مي‌گيرند که هر يک از اين رفتار‌ها، به تنهايي مي‌تواند صميميت و عشق را از زندگي مشترک بزدايد.

سوالي که براي خيلي از افراد ممکن است ايجاد شود، اين است که در هنگام مواجه شدن با لجبازي همسر، بهترين اقدام و بهترين کار چيست؟

اولين و مهمترين توصيه براي رفتار با همسر لجباز، مدارا کردن است. جر و بحث  زن و شوهرها و اختلاف ‌نظر‌هاي آن ها باعث مي‌شود که گاهي در گفت و گو با يکديگر جانب انصاف را رعايت نکنند.

لجبازي يک خصوصيت شخصيتي است که باعث مي‌شود افراد کارهاي بچگانه بکنند و تصميم  هاي غير منطقي بگيرند. کمبود اعتماد به نفس، نداشتن خود باوري و احساس شکست باعث لجباز شدن افراد مي‌شود.

گاهي لحن صحبت زن يا شوهرها باعث مي‌شود که همسرشان لجبازي کند. بنابراين زوج ها بايد در گفتار و رفتارشان دقت لازم را داشته باشند و ببينند چه عمل يا رفتارهايي باعث واکنش همسرشان به صورت لجبازي مي‌شود و سعي کنند از آن عمل ها پرهيز کنند.

نگذاريد لجبازي به عادت تبديل شود

ذکر اين نکته هم ضروري به نظر مي‌رسد که اگر همسري بعد از چند بار لجبازي به نتيجه مطلوب و خواسته خود برسد، اين رفتار براي او به عادت تبديل خواهد شد؛ بنابراين اگر مرد يا زني مطمئن است که به درخواست همسرش جواب مثبت خواهد داد بهتر است در همان ابتدا او را به خواسته اش برساند ولي اگر قرار است به هيچ عنوان، کاري را انجام ندهد يک «نه»

بهتر است اگر با فرد لجبازي ازدواج کرده‌ايم تا جايي که مي‌توانيم همسرمان را عصباني نکنيم و حداقل کارهايي که مي‌دانيم او دوست ندارد را انجام ندهيم. همچنين به ياد داشته باشيم که محبت و مهرباني هميشه کارساز است و ريشه لجبازي را مي‌خشکاند

 محکم و البته منطقي به همسرش بگويد و به هيچ وجه از نظرش برنگردد. در خصوص لجبازي بايد به يک نکته کوچک، اما بسيار پر اهميت توجه داشته باشيد آن هم اين که گاهي اوقات همسر شما لجبازي مي‌کند، فقط براي اين که احساس مي‌کند شما خود را از او برتر مي‌دانيد.

بنابراين اگر احساس کرديد که لجبازي همسر شما به اين دليل است، در رفتار و لحن خود با همسرتان تجديد نظر کنيد، طوري که او بداند شما اصلا چنين قصدي را نداريد.

 راهکارهايي براي از بين بردن لجبازي همسر

- در اين حالت سعي کنيد از لحن کلمات منفي و همراه با کنايه استفاده نکنيد. زيرا منجر به بالا رفتن لجبازي همسرتان مي شود.

- با همسرتان بحث نکنيد و عصبانيتش را بيشتر نکنيد. زيرا در اين حالت ممکن است که خود شما هم به اين ويژگي منفي مبتلا شويد.

- سعي کنيد همسر لجبازتان را در لحظه لجبازي به آرمش دعوت کنيد.

- تمرين کنيد که ويژگي هاي مثبت همسرتان را به او ياد آوري کنيد تا اعتماد به نفسش بالاتر برود.

- همسرتان را به دليل انجام دادن کارهاي مثبت، هر چند کارهاي کوچک و کم اهميت تر، تحسين کنيد.

در واقع بايد قبول کنيم که هيچ فرد لجباز و يک‌دنده‌اي يک شبه و بدون همراهي و پشتيباني اطرافيانش اصلاح نمي‌شود و گاهي حتي ممکن است به‌خاطر ناديده گرفته شدن روز به روز گزنده‌تر رفتار کند.

بهتر است اگر با فرد لجبازي ازدواج کرده‌ايم تا جايي که مي‌توانيم همسرمان را عصباني نکنيم و حداقل کارهايي که مي‌دانيم او دوست ندارد را انجام ندهيم. همچنين به ياد داشته باشيم که محبت و مهرباني هميشه کارساز است و ريشه لجبازي را مي‌خشکاند.

تعداد بازديد:164 آخرين تغييرات:96/04/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر