چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

آغاز جنگ خونین بین داعش و آل‌سعود

آغاز جنگ خونين بين داعش و آل‌سعود

حملات تروريستي روزهاي اخير داعش در مسجد الحرام و جده را بايد از آغازي بر رويارويي سخت بين داعش و آل سعود شمرد که جز با حذف يکي از طرف‌ها نمي‌توان پاياني براي آن تصور کرد.

آغاز جنگ خونين بين داعش و آل‌سعود

در حالي‌که از حملات تروريستي هفدهم خرداد گذشته تهران هنوز يک ماه نمي‌گذرد و رژيم سعودي به موجب فرمان «سلمان بن عبدالعزيز»، پادشاه اين کشور درگير تغيير و تحولات رخ داده در ترکيب حکومت و مناصب رسمي نشان مي‌داد، گروه تروريستي تکفيري «داعش» با استفاده از فرصت و شرايط پيش آمده تلاش کرد، اولين حمله تروريستي خود را در روز دوم تيرماه جاري در «مسجد الحرام» انجام دهد.

وزارت کشور عربستان درپي اين اقدام داعش با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: مسئولان اين وزارتخانه با تعقيب و پيگرد اعضاي دو تيم عملياتي داعش در منطقه «العسيله»، در مکه مکرمه و يک تيم ديگر در منطقه «أجياد المصافي» که منطقه‌اي تاريخي و در مجاورت مسجد الحرام در مکه مکرمه قرار دارد، موفق شدند، 5 نفر از آنها را پيش از اقدام به عمليات دستگير کنند.

وزارت کشور عربستان با اشاره به اينکه يک نفر از تروريست‌هاي دستگير شده زن مي‌باشد، خاطر نشان کرده بود: يکي از عناصر تروريستي پيش از دستگيري خود را منفجر کرد.

اين بيانيه در حالي صادر شده بود که پيش از آن منابع خبري عربستان از وقوع انفجاري انتحاري در جنوب شرقي شهر «جده» و بازداشت يک تيم ۳ نفره تروريستي وابسته به داعش  خبر داده بودند. 

وزارت کشور عربستان در اين بيانيه مدعي شده بود، حمله تروريستي اخير در شهر مکه، در خارج از اين کشور و توسط طرف‌هاي خارجي طراحي شده و عاملان آن ماموريت داشتند، با اين توطئه به ثبات و استقرار عربستان لطمه بزنند.

حکومت عربستان که در حال پوست اندازي و روي کار آمدن نسل جوان و حاکماني جديد و نوپا در عرصه سياسي است، بايد در انتظار روزهاي سخت و طوفان‌هاي شديدي باشد که حتي مي‌تواند، به براندازي بنيان اين خاندان در عربستان نيز منتهي شود.

در اين راستا، نهاد قضائي عربستان نيز با انتشار بيانيه‌اي مدعي شده بود، داعش در اين حملات به دنبال هدف قرار دادن تأسيسات نظامي خارجي و پيروان اديان ديگر در اين کشور بوده است.

افشاي پشت پرده حملات داعش

ناگفته پيداست که هدف سعودي‌ها از اين سخنان متهم کردن جمهوري اسلامي ايران به دست داشتن در اين حملات به تلافي حملات تروريستي 17 خرداد ماه داعش به مجلس شورا و مرقد مطهر امام راحل (ره) بود، اما روز گذشته (شنبه) «حمزه الحسن»، معارض عربستاني  در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي افشا کرد که «#خنثي شدن_ انفجار _در حرم،‌ يک حادثه ساختگي بوده و هدف از آن جلب حمايت‌هاي مردمي از «محمد بن سلمان» و سرپوش گذاشتن بر برکناري «بن نايف» از منصب ولي‌عهدي و پيشگيري از پيامدهاي پس از اين اقدام بوده است».

گمانه‌زني بر افزايش حملات داعش 

مقامات مسئول سعودي در وزارت کشور درحالي تلاش مي‌کردند، با فرا فکني از تمرکز نگاه‌هاي داخلي و خارجي بر چالش‌ها و مشکلات جاري در عربستان به ويژه در ميان خاندان سعودي جلوگيري کنند که داعش از زمان اعلام موجوديت بارها حکام سعودي را به اقدام انتحاري و تروريستي تهديد کرده بود و جديدترين مورد از اين دست به تاريخ نوزدهم خردادماه سال جاري يعني دو روز پس از حملات تروريستي تهران باز مي‌گردد. 

در اين خصوص وبگاه آمريکايي «سايت» که تحرکات و فعاليت‌هاي گروه‌هاي تروريستي افراطي را در فضاي مجازي رصد مي‌کند، اعلام کرد که داعش پس از آنکه مسئوليت حملات تروريستي در تهران را برعهده گرفت، عربستان سعودي را به بمبگذاري و حمله انتحاري تهديد کرد. 

پيشتر نيز داعش بارها تهديد کرده بود، جنگ با گروه تروريستي تکفيري «جبهه النصره»، شاخه رسمي «القاعده» در سوريه را به کويت و عربستان سعودي مي‌کشاند و سرويس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي سعودي قبلا از کشف و شناسايي چندين هسته و تيم تروريستي وابسته به داعش و دستگيري اعضاي آنها خبر داده بودند.

به همين ترتيب، اين اولين بار نيست که کشور عربستان آماج حملات تروريستي داعش قرار مي‌گيرد، بلکه از اولين حمله تروريستي اين گروه در پنجم ارديبهشت ماه سال 1394 هجري شمسي تاکنون چندين بار عربستان مورد حمله داعش قرار گرفته است.

به همين دليل مطرح کردن چنين ادعاهايي و تلاش براي وارد کردن چنين اتهاماتي به کشورهاي منطقه فاقد هرگونه وجاهت و مقبوليت قانوني است.

چرا داعش و آل سعود خصم همديگر شدند

درست است که داعش و آل سعود داراي مشترکات بي‌‌شماري در تمام حوزه‌ها و همه سطوح از جمله مشترکات اعتقادي و ايدئولوژيک هستند و سعودي‌ها از زمان اعلام موجوديت اين گروه مهمترين و بزرگترين حامي آن بوده‌اند، به گونه‌اي که از عربستان به عنوان پدر خوانده اين گروه ياد شده است، اما در عين حال بايد توجه داشت، اين حمايت‌ها بهايي دارد، لذا به نوعي بايد گفت، موجوديت اين گروه‌ها وابسته به کارآمدي و ايفاي نقش‌هاي کارکردي خواسته شده از آنهاست، موضوعي که به عينه بر گروه‌هاي تروريستي تکفيري فعال در سوريه با هر نام و عنواني به ويژه داعش منطبق است.

اما نبايد از اين نکته غافل شد که اين رابطه وابستگي که غالبا ماهيتي مزدوري و طفيلي گونه بين گروه‌هاي تروريستي و حاميان آنها دارد، تا زماني به قوت خويش باقي است که اولا اين گروه‌ها نيز از اين رابطه منتفع شوند و دوما قدرت نگرفته باشند.

بالطبع قدرت گيري گروه‌هاي تروريستي به ويژه اگر با برخورداري از منابع درآمدزاي ثابت و بالا همراه باشد، استقلال و رهايي از وابستگي را نيز براي آنها به همراه خواهد آورد، در چنين شرايطي ترديد نيست که رابطه مزدوري و طفيلي بي‌معنا خواهد بود، لذا گروه‌هاي تروريستي در اين مرحله به شکستن قيد و بندها و روابط ايجاد شده روي مي‌آورند.

گمانه‌زني‌ها نه تنها از کاهش و يا پايان تقابل داعش – آل سعود سخن نمي‌گويد، بلکه بر گسترش دامنه و افزايش تعداد اين حملات و عمق يافتن بيش از پيش اين شکاف‌ و خلاء تاکيد مي‌کند.

رابطه‌اي که در بالا به آن اشاره شد، دقيقا بر روي داعش و عربستان سعودي منطبق است. داعش يک شبکه است که فعاليت‌هاي آن مناطق مختلفي را در برمي‌گيرد، اگر داعش تاکنون مسئوليت حملات تروريستي و انتحاري خود را در مناطق و شهرهاي عربستان نمي‌پذيرفت، بحث سبک و سياقي ديگري مي‌يافت، اما پذيرفتن مسئوليت اين حملات نشان مي‌دهد که شکافي بين داعش و عربستان هم درحال شکل گيري است.

اسباب و عوامل متعددي در ايجاد اين شکاف دخيل هستند، اما مهمترين و اثرگذارترين عامل ناتواني کشورهاي حامي (مانند عربستان سعودي) در ادامه حمايت از گروه‌هاي مزدور (در اينجا داعش) و استمرار شيب صعودي اين کمک‌ها به ويژه در دو بُعد مالي و تسليحاتي است.

از مطالعه وضعيت سعودي‌ها که با مشکلات مختلف اقتصادي و چالش‌هاي بزرگ مالي مواجه هستند و با در نظر گرفتن شکست‌هاي متوالي اين کشور در تمام پرونده‌هاي منطقه‌اي از عراق گرفته تا سوريه و لبنان و مقاومت فلسطيني (جنبش حماس) در نوار غزه و از آنجا تا عرصه ميداني يمن و مهمتر از همه پرونده‌اي هسته‌اي ايران و با در نظر گرفتن استقلال مالي و نظامي داعش، لذا گمانه‌زني‌ها نه تنها از کاهش و يا پايان تقابل داعش – آل سعود سخن نمي‌گويد، بلکه بر گسترش دامنه و افزايش تعداد اين حملات و عمق يافتن بيش از پيش اين شکاف‌ و خلاء تاکيد مي‌کند.

به اين ترتيب، حکومت عربستان که در حال پوست اندازي و روي کار آمدن نسل جوان و حاکماني جديد و نوپا در عرصه سياسي است، بايد در انتظار روزهاي سخت و طوفان‌هاي شديدي باشد که حتي مي‌تواند، به براندازي بنيان اين خاندان در عربستان نيز منتهي شود.

تعداد بازديد:259 آخرين تغييرات:96/04/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر