چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان

نقض حاکمیت خود را نمی پذیریم/ خواهان روابط خوب با ایران هستیم

وزير خارجه قطر:

نقض حاکميت خود را نمي پذيريم/ خواهان روابط خوب با ايران هستيم

وزير امور خارجه قطر مطالبات کشورهاي عربي از دوحه را نقض حاکميت قطر، اعمال قيموميت بر آن و پايان دادن به آزادي بيان در منطقه برشمرد و گفت که خواهان روابط خوب با تهران هستيم.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از الجزيره، «محمد بن عبدالرحمن آل ثاني» وزير امور خارجه قطر در سخناني در «رم» پايتخت ايتاليا اعلام کرد که تمام مطالبات کشورهاي محاصره کننده قطر ناقض قوانين بين المللي است و ارائه کنندگان آن اصلا خواهان اجراي آن نبوده اند چرا که ادله اي در حمايت از آنها ارائه نکرده اند.

وي در عين حال هدف از اين مطالبات را نقض حاکميت قطر و اعمال قيموميت بر آن و پايان دادن به آزادي بيان در منطقه برشمرد.

وزير خارجه قطر همچنين بر آمادگي کشورش براي گفتگو در اين خصوص تاکيد کرده و گفت: ما سعي مي کنيم از طريق ميانجيگري کويت و آمريکا مواضع سازنده اي اتخاذ کنيم.

وي افزود: مطالبات کشورهاي محاصره کننده قطر مربوط به تروريسم نيست بلکه هدف از آن اعمال قيموميت است که اين امر از لحاظ بين المللي رد شده است. تروريسم براي اين کشورها يعني کساني که از لحاظ سياسي با آنها مخالفند.

وزير خارجه قطر همچنين اعلام کرد که اين مطالبات به معناي نقض حاکميت قطر و هدف از آن اعمال مکانيزم نظارت بر اين کشور است.

وي افزود: کشورهاي محاصره کننده مجازات هاي دسته جمعي عليه قطر اعمال و قوانين بين المللي و منشور سازمان ملل متحد را نقض مي کنند.

وي در خصوص رابطه با ايران نيز گفت: ايران کشور همسايه قطر است که مرزها و ميادين گازي مشترک با آن داريم. ما خواهان روابط خوب با ايران بر اساس احترام متقابل هستيم.

وزير خارجه قطر در پاسخ به سوالي در مورد بستن شبکه الجزيره هم «اين شبکه را مايه مباهات قطر توصيف کرد».

تعداد بازديد:189 آخرين تغييرات:96/04/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر