چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بررسی خط به خط استقلال در لیگ هفدهم/چند پسته‌ها عصای دست منصوریان

گزارش مهر از نقل و انتقالات آبي‌ها؛

بررسي خط به خط استقلال در ليگ هفدهم/چند پسته‌ها عصاي دست منصوريان

پرونده نقل و انتقالاتي تيم فوتبال استقلال بسته شد و تنها ممکن است رامين رضاييان بعنوان آخرين خريد آبي پوشان در روزهاي آينده به اين تيم ملحق شود.

به گزارش خبرنگار مهر، روزهاي پر رفت و آمد نقل و انتقالات باشگاه استقلال به پايان رسيد و پرونده نقل و انتقالاتي اين تيم نيز بسته شد. استقلالي ها با ۲۶ بازيکن عازم اردوي پيش فصل خود در ارمنستان شدند تا تمرينات آماده سازي شان را در اين اردوي برون مرزي آغاز کنند. در اين گزارش قصد بررسي خط به خط تيم استقلال با توجه به نفراتي که تاکنون به خدمت گرفته است را داريم تا شرايط اين تيم را براي فصل پيش رو بررسي نماييم.

سيد مهدي رحمتي، سيد حسين حسيني، ارشيا بابازاده، خسرو حيدري، وريا غفوري، پژمان منتظري، لئوناردو پادواني، سيد مجيد حسيني، عظيم گوگ، ميلاد زکي پور، آرمين سهرابيان، هراير مگويان، فرشيد باقري، اميد ابراهيمي، اميد نورافکن، روزبه چشمي، سيد محسن کريمي، فرشيد اسماعيلي، داريوش شجاعيان، مجتبي جباري، سجاد شهباززاده، جابر انصاري، علي قرباني، حسن بيت سعيد، مهدي قائدي و فردين نجفي جمع ۲۶ بازيکن استقلال را تشکيل مي‌دهند که قرار است در اين فصل (لااقل در نيم فصل نخست) براي اين تيم به ميدان بروند و تنها ممکن است يک بازيکن به جمع نفرات اين تيم اضافه شود که در اين صورت اين يک بازيکن رامين رضاييان خواهد بود.

* دروازه بان ها
پست منحصر به فرد دروازه باني... منصوريان براي پوشش چارچوب دروازه‌اش در فصل هفدهم دست به ترکيب فصل گذشته خود نزده و با همان سه دروازه‌باني به مسابقات مي‌رود که فصل گذشته رفته بود. سيد مهدي رحمتي، سيد حسين حسيني و ارشيا بابازاده مردان داخل چارچوب تيم استقلال هستند که به تناوب از آنها در طول فصل استفاده مي‌شود. قطع به يقين بابازاده که دروازه بان سوم اين تيم است از کمترين شانس براي قرار گرفتن در چارچوب دروازه آبي‌ها برخوردار است و شانس بيشتر به رحمتي و حسيني خواهد رسيد.

* مدافعان مياني
پژمان منتظري، سيد مجيد حسيني، لئوناردو پادواني و هراير مگويان - در صورتي که از جمع آبي پوشان جدا نشود - چهار بازيکني هستند که پست تخصصي آنها دفاع مياني است. در کنار اين چهار بازيکن، دو هافبک دفاعي استقلال مثل روزبه چشمي و فرشيد باقري توانايي بازي کردن در اين پست را دارند. اگر آبي پوشان در اين پست هيچ بازيکن ديگري نگيرند و بازيکني را هم از دست ندهند، بين ۴ تا ۶ بازيکن دارند که قادر به بازي کردن در اين پست حساس هستند.

قطعا اين پست با محوريت پژمان منتظري مهره ملي پوش اين تيم شکل خواهد گرفت و احتمال اين که سيد مجيد حسيني مدافع ۲۱ ساله آبي پوشان در اغلب بازي‌ها زوج منتظري باشد نيز کم نيست. پادواني و مگويان نيز ديگر مدافعاني هستند که احتمال حضورشان در اين پست زياد است.

* مدافع راست
منصوريان براي اين پست دو بازيکن تخصصي دارد. وريا غفوري مهره ملي پوش اين تيم و البته خسرو حيدري يکي از با تجربه‌هاي استقلال که سالها نيز براي تيم ملي در اين پست بازي کرد. به جز اين دو بازيکن، هراير مگويان و حتي پژمان منتظري هم نفراتي هستند که در روزهاي ناچاري و نداري اين توانايي را دارند که در اين پست به ميدان بروند. نکته قابل توجه اين که همه گزينه‌هاي استقلال براي دفاع راست بازيکناني هستند که يا سن شان از ۳۰ سال بيشتر است و يا در حوالي ۳۰ سال قرار دارند.

* مدافع چپ
بر خلاف سمت راست دفاعي، گزينه‌هاي آبي‌ها براي سمت چپ دفاعي شان بسيار جوان هستند. ميلاد زکي پور قطعا گزينه نخست منصوريان براي دفاع چپ اين فصل است. اين بازيکن ۲۱ ساله و چالوسي فصل گذشته در اين پست آنقدر خوب عمل کرد تا سند اين پست را براي فصل بعد به نام خودش بزند. آرمين سهرابيان يکي ديگر از جوانان استقلال است که با ۲۱ سال سن آلترناتيو زکي پور محسوب مي‌شود. اين بازيکن از تيم سپاهان به استقلال پيوست. همچنين يعقوب کريمي و حتي هراير مگويان ديگر نفراتي هستند که در صورت نياز مي‌توانند در نقش دفاع چپ بازي کنند تا استقلال براي اين پست نيز بين دو تا ۴ بازيکن تخصصي و غير تخصصي (چند پسته) داشته باشد.

* هافبک دفاعي
بي اغراق نقطه اوج و قوت استقلال در اين فصل خط مياني خواهد بود. دست منصوريان در اين فصل براي چيدن ترکيب هاي مختلف در خط مياني دستش کاملا باز است چون چند تن از بهترين هاي کشور در رنج هاي سني مختلف را در اختيار دارد. از اميد نورافکن جوان و ملي پوش گرفته تا روزبه چشمي ۲۴ ساله و فرشيد باقري ۲۵ ساله و البته اميد ابراهيمي ۲۹ ساله و ملي پوش که حتي مي‌توان او را محوري ترين و بهترين بازيکن دو سه فصل اخير استقلال هم دانست.

به جز اين ۴ هافبک متخصص براي حضور در ميانه ميدان، منصوريان در مواقع لزوم مي تواند روي فرشيد اسماعيلي و سيد مجيد حسيني هم حساب باز کند. براي پستي که بايد در زمين دو بازيکن تخصصي در آن حضور داشته باشند، آبي‌ها حالا بين ۴ الي ۶ بازيکن در اختيار دارند تا منصوريان در طول فصل دغدغه نداشتن هافبک دفاعي نداشته باشد.

* بازيساز
هافبک بازيساز، واژه‌اي هولناک براي استقلال در طول دو سه فصل اخير بود. تنها پستي که استقلالي‌ها هيچ بازيکني در دو سه فصل اخير در آن نداشتند و همواره بابت فقدان بازيکني با اين خصوصيات رنج مي بردند. تنها در هفته‌هاي پاياني فصل گذشته بود که فرشيد اسماعيلي توانست خودش را در اين پست جا بيندازد. آبي‌ها با حفظ اسماعيلي و جذب شجاعيان و جباري، حالا سه هافبک طراح و بازيساز دارند تا از اين نظر نيز نفسي به راحتي بکشند.

* بال راست
چپ سرمربي استقلال در پست وينگر راست هم حسابي پر است و منصوريان گزينه هاي متعددي در اين فصل براي استفاده از اين پست دارد. محسن کريمي که البته به دليل مصدوميت هفته هاي ابتدايي فصل را مثل اميد ابراهيمي از دست مي دهد، خسرو حيدري، فرشيد اسماعيلي، جابر انصاري، دايوش شجاعيان و البته جوان آينده دار استقلال و کاپيتان سابق تيم اميد اين باشگاه فردين نجفي بازيکناني هستند که قابليت بازي در اين پست را دارند تا عملا شش بازيکن گزينه هايي باشند که براي قرار گرفتن در اين پست با هم رقابت مي‌کنند.

* بال چپ
آبي‌ها براي اين قسمت از زمين نيز ۵ گزينه دارند که هر يک از آنها قابليت بازي کردن در اين پست را دارند. از يعوب و محسن کريمي گرفته تا جابر انصاري، داريوش شجاعيان و البته حسن بيت سعيد. به اين ترتيب بعيد است که دست منصوريان براي انتخاب بهترين گزينه در اين پست در طول فصل خالي بماند.

* مهاجم
اين تيم در خط حمله هم شرايط مناسبي دارد. سجاد شهباززاده و علي قرباني دو مهاجم با تجربه‌اي هستند که بيشتر از سايرين مهاجم هدف و باکس حساب مي‌شوند. جابر انصاري، حسن بيت سعيد، سيد محسن کريمي و مهدي قائدي نيز ديگر نفراتي هستند که در تيم استقلال مهاجم به حساب مي‌آيند.

منصوريان در طول اين فصل ۶ گزينه براي خط حمله تيمش دارد که بين يک الي دو نفر آنها در هر بازي در ترکيب ثابت قرار مي‌گيرند.

در مجموع مي توان گفت چيدمان و ارنج تيم استقلال در جمع نفرات به گونه‌اي شکل گرفته که با توجه به حضور يکسري بازيکن چند پُسته در اين تيم، براي هر خط گزينه‌هاي متعددي وجود دارند که اين موضوع دست سرمربي را براي انتخاب گزينه هاي بهتر باز مي‌گذارد.

تعداد بازديد:228 آخرين تغييرات:96/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر