چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/خانواده

چالش مامانم اینا، مامانت اینا!

چالش مامانم اينا، مامانت اينا!

حتما شنيده ايد که مي گويند ازدواج دختر و پسر تنها پيوند ۲ نفر نيست بلکه پيوند ۲ خانواده است يعني اين که پدر و مادر ما چنان در ما دروني شده اند و پدر و مادر همسرمان چنان در او دروني شده اند که انگار ۲ خانواده با هم ازدواج مي کند، نه يک نفر با يک نفر. خانواده‌هاي ما مهم ترين عامل شکل گيري شخصيت ما بوده اند. همين مي تواند پايه به وجود آمدن مشکلات ارتباطي با خانواده همسر باشد.

 

خانواده همسر، احترام گذاشتن، ازدواج، کلوب ازدواج، دردسرهاي دوست داشتني

در حال حاضر جامعه سنتي ما در حال گذار به مدرنيته است و اين موضوع خودش را به بغرنج ترين شکل نشان داده است. از يک طرف زوج هاي جوان امروزي خيلي بيشتر از قبل برايشان استقلال مهم است و ازطرف ديگر پدر و مادرها همچنان مي‌خواهند با قوانين نانوشته روزگار خودشان با عروس يا دامادشان رفتار کنند.

در اين موقعيت عجيب و غريب احتمال ايجاد چالش با خانواده همسر بيشتر و بيشتر مي شود. اما اختلاف با خانواده همسر معمولا از کجا نشأت مي گيرد و با آن بايد چه کار کرد؟

اختلاف از کجا مي آيد؟

حتما شنيده ايد که مي گويند ازدواج دختر و پسر تنها پيوند ۲ نفر نيست بلکه پيوند ۲ خانواده است يعني اين که پدر و مادر ما چنان در ما دروني شده اند و پدر و مادر همسرمان چنان در او دروني شده اند که انگار ۲ خانواده با هم ازدواج مي کند، نه يک نفر با يک نفر. خانواده هاي ما مهم ترين عامل شکل گيري شخصيت ما بوده اند. همين مي تواند پايه به وجود آمدن مشکلات ارتباطي با خانواده همسر باشد.

تا وقتي که از لحاظ مالي به خانواده همسرتان وابسته باشيد، مجبوريد که دخالت هاي آن‌ها را تاب بياوريد. پس اول سعي کنيد که استقلالتان را حفظ کنيد و بعد در مقابل دخالت ها موضع بگيريد

نزديكي و ارتباط با خانواده همسر در نگاه اول و در بدو ازدواج شايد به نظر ترسناك و مشكل بيايد.در اينجا بعضي از نكات اصلي را در ارتباط با خانواده همسر بيان مي‎كنيم:

1-احترام بگذاريد

بيشترين چيزي که خانواده همسرتان از شما مي‌خواهند احترام است. البته احترام گذاشتن اصلا به معناي منفعل بودن و غلام حلقه به گوش بودن نيست اما کافي است که شما گاهي خودتان را جاي پدر يا مادر همسرتان بگذاريد. کساني که در درجه اول از يک يا دو نسل قبل از شما هستند. بنابراين ديدشان به دنيا جور ديگري است.

در ثاني يکي از اعضاي خانواده‌شان حالا با شما زندگي مي‌کند و يک جورهايي خودشان را هنوز مسئول مي‌دانند. اگر از اين ديد نگاه کنيد، ‌مي‌توانيد خيلي از حرف‌هاي شايد ناراحت کننده آن ها را زيرسبيلي رد کنيد.

 2-استقلالتان را حفظ کنيد

تا وقتي که از لحاظ مالي به خانواده همسرتان وابسته باشيد، مجبوريد که دخالت هاي آن‌ها را تاب بياوريد. پس اول سعي کنيد که استقلالتان را حفظ کنيد و بعد در مقابل دخالت ها موضع بگيريد. ضمن اين که اگر از همان اول و البته با احترام، قوانين خانواده جديدي را که داريد شکل مي‌دهيد به خانواده همسرتان اعلام کنيد، يا آن را در رفتارهايتان نشان دهيد، در درازمدت کمتر با خانواده همسرتان چالش خواهيد داشت.

3-رفت و آمدتان را کنترل کنيد

طوري نباشيد که بعد از عقد هميشه شما را خانه نامزدتان پيدا کنند و روزهاي متوالي به خانه خود سر نزنيد. اگر رفت‌و‌آمد با خانواده همسرتان بيش از عرف باشد باعث درگيري مي‌شود. حتي در دوران عقد، اقامت‌هاي طولاني مدت شما در خانه پدري همسرتان مي‌تواند زمينه دخالت‌هاي آينده خانواده همسرتان در زندگي شما را فراهم کند.

4-مقايسه نکنيد

لطفاً پدر و مادر همسرتان را با پدر و مادر خودتان مقايسه نکنيد و پيش روي آنها از پدر و مادر خودتان تعريف نکنيد. گرچه به طور معمول و البته متأسفانه از پدر و مادر همسر به خوبي ياد نمي‌شود، ولي آنها بيشتر اوقات انسان‌هاي خوبي هستند.

لطفاً پدر و مادر همسرتان را با پدر و مادر خودتان مقايسه نکنيد و پيش روي آنها از پدر و مادر خودتان تعريف نکنيد. گرچه به طور معمول و البته متأسفانه از پدر و مادر همسر به خوبي ياد نمي‌شود، ولي آنها بيشتر اوقات انسان‌هاي خوبي هستند

به هر حال همين‌ پدر و مادر همسرتان هستند که همسر شما را بزرگ کرده‌اند و به جايي رسانده‌اند که شما تصميم گرفته‌ايد تا آخر عمر در کنارش زندگي کنيد و تکيه گاه شما شده است. آنها ديگر خانواده شما هستند و بايد آنها را همان‌طور که هستند بپذيريد.

تمايلات طبيعي زن‌ها و مردها به کامل کردن همديگر، آنها را براي مقابله با چالش‌هاي زندگي آماده مي‌کند. البته هرکسي متفاوت است و هر زوج داستان خاص خود را دارد اما بين همه آنها اشتراکاتي وجود دارد.

بااينکه هرکدام از اين جنسيت‌ها حرفي براي گفتن دارند اما مردها معمولاً فايده بيشتري از روابط مي‌برند، درمقابل حساسيت و درک خانم‌ها، خصوصياتي مردانه مثل جدي بودن و قدرت بدني از خود نشان مي‌دهند.

6-والدين هر کس مال اوست!

درست است که پدر و مادر همسرتان از اين به بعد حکم پدر و مادر شما را خواهند داشت و شما آن‌ها را مامان و بابا صدا مي‌کنيد اما آن‌ها هيچ وقت واقعا پدر و مادر شما نمي‌شوند. پس مرزهاي ارتباطي را با آن‌ها حفظ کنيد و در نزديک شدن به آن‌ها زياده روي نکنيد. چون مطمئنا اگر مشکلي پيش بيايد در نهايت والدين حق را به فرزند خودشان مي‌دهند نه شما. احترام و فاصله‌ را حفظ کنيد و مراقب باشيد زياد به آن‌ها نزديک نشده، زياده از حد رفت و آمد نکنيد و شوخي و راز گويي را با آن‌ها محدود کنيد.

7-اولويت با خانواده جديد است

خيلي وقت ها خود زن و شوهرها درباره رابطه با خانواده همسر با هم مشکل پيدا مي کنند. يادتان باشد که شما خانواده جديدتان را تشکيل داده ايد و بايد هواي همسرتان را داشته باشيد البته آن هم با رعايت احترام کامل به پدر و مادر خودتان.

تعداد بازديد:181 آخرين تغييرات:96/04/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر