چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مراحل سه‌گانه رفتارهای پُرخطر جنسی

مراحل سه‌گانه رفتارهاي پُرخطر جنسي

رفتارهاي پرخطر جنسي به عنوان عاملي براي انتقال بيمارهاي خطرناک و ايجاد معضلات اجتماعي حاصل از آن هستند که اگر کنترل لازم بر روي آن صورت نپذيرد مي تواند جسم و جان جامعه را با اختلال روبرو سازد و دچار بيماري کند.

مراحل سه‌گانه رفتارهاي پُرخطر جنسي

جامعه امروز دغدغه هايي را دارد و همواره در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است و شايد علت رو در رويي و مبارزه با اين دغدغه ها که به نوعي از آن به عنوان آفت يا معضلات اجتماعي نيز ياد مي شود به اين دليل باشد که حيات اجتماعي جمعي را با اختلال روبرو ساخته و براي آن مضر محسوب مي شود، همانند رفتارهاي پر خطر جنسي. حالا اينکه چرا از آن به عنوان آفت اجتماعي ياد مي شود به اين دليل است که رفتارهاي پر خطر در ذهن و روح زندگي اجتماعي با ايجاد تنش هايي از قبيل بيماري هاي مزمن، طلاق، اعتياد، معضلات فرهنگي و اجتماعي و ... بطن جامعه و سلامت آن را با تهديداتي روبرو مي سازد که اگر اقدامات پيش دستانه براي مبارزه با آن وجود نداشته باشد دامنه ي آسيب هاي اجتماعي حاصل از اين رفتارها گسترش مي يابد و در نهايت فراگيري آن موجب رفتن اجتماع به سمت زندگي بيمارگونه مي شود. به طور کلي هرگونه برقراري روابط جنسي بصورت غير کنترل شده با يک يا چند شريک جنسي که از سلامت آنها اطلاع وجود ندارد را رفتارهاي پر خطر جنسي مي گويند. اينکه انواع  اين رفتارها چست؟ چگونه بايد مورد شناسايي قرار بگيرند؟ و براي جلوگيري از آن چه اقداماتي لازم است موضوع بحث امروز ماست که پيشنهاد مي شود ما را همراهي کنيد.

گونه هاي مختلف رفتارهاي پر خطر جنسي

متأسفانه جامعه امروزه ما از وجود رفتارهاي پر جنسي رنج مي برد به طوري که با نگاهي مختصر به آمارهاي منتشر شده از مبادي رسمي (وزارت بهداشت) اين گونه از رفتارهاي پر خطر رتبه نخست را در آغاز بيماريي همانند ايدز ، هپاتيت و... در يک فرد و انتقال آن از مادر به جنين به خود اختصاص داده است. به همين منظور چندساليست که زنگ هاي خطر براي پيشگيري و آموزش جهت جلوگيري از آن به صدا در آمده است. اگرچه تعداد اين رفتارها به عوامل مختلفي بستگي دارد و گونه هاي مختلفي  از آن را در جامعه شاهديم اما در اينجا سعي داريم که مهمترين آنها را مورد بررسي قرار دهيم.

وقتي فردي به رفتار جنسي پرخطر، آلوده مي شود مي تواند افراد ديگر را نيز همانند خود آلوده نمايد حالا چه از نظر رواني و چه از نظر جسمي. ممکن است با تنوع طلبي که در اين فرد ايجاد مي شود درصورت داشتن همسر کارش در نهايت به جدايي و طلاق بينجامد.

و اما گونه هاي مختلف رفتارهاي پر خطر جنسي و عوامل تأثير گذار در آن : استفاده از مواد مخدر توهم زا و مشروبات الکلي يکي از عنوان هاي اين گونه رفتارها محسوب مي شود، در اين حالت فرد هوشياري کامل خود را از دست مي دهد و امکان دارد به رفتار پر خطر جنسي بدون استفاده از وسايل پيشگيري دست بزند. عدم اطلاع از اينکه فرد مقابل رفتار جنسي کنترل شده در گذشته داشته است يا نه عامل ديگر اينگونه رفتارها محسوب مي شود.فقدان آموزش هاي لازم و عدم آگاهي افراد مخصوصأ نوجوانان زير 18 سال از رفتارهاي پر خطر جنسي که آنها نمي دانند چه معضلات جسمي و حتي اجتماعي بعد از روي آوردن به اينگونه رفتارها در انتظارشان است نيز در اين دسته از رفتارهاي پر خطر قرار دارند. 

آسيب هاي پر خطر اينگونه رفتارها در سه مرحله

اين مسئله که رفتارهاي پر خطر جنسي چه آسيب هايي را در جامعه ما ايجاد مي کنند سالهاست که ذهن فعالين اجتماعي و حوزه هاي روانشناسي را به خود مشغول ساخته و بررسي آن داراي ابعاد مختلفي است. اين ابعاد را مي توان در سه مرحله قبل حين و بعد رفتار هاي پر خطر دسته بندي نمود. مرحله اول به نگاه فردي به رفتارهاي پر خطر قبل از انجام آن بر مي گردد و مرحله حين در هنگام انجام آن ومرحله بعد يعني چه آسيب هايي بعد از انجام اين رفتارها در جامعه ايجاد مي شود که به سه ديدگاه پيشگيري، آموزش در نهايت درمان مي رسيم. در اينجا سه سؤال ذهن کارشناسان را به خود اختصاص مي دهد:

1- براي جلوگيري از اين رفتارها چه بايد کرد؟(مرحله پيشگيري) چه آموزش هاي رفتاري و جنسي بايد به جامعه داده شود تا به سمت رفتار پر خطر نروند؟(مرحله آموزش) حالا اگر فرد از فيلترهاي اختصاص يافته (پيشگيري و آموزش) به هر دليلي همانند مصرف الکل يا مواد مخدر توهم زا عبور کرد در نهايت براي آن چه کارهايي را بايد انجام داد و نحوه درمان آن چيست؟درنهايت با بررسي اينگونه رفتارها  به اين نتيجه مي رسيم که شايد مهمترين عامل ايجاد آن در جامعه عدم آگاهي و فقدان آموزش هاي لازم باشد يعني فرد نمي داند که اگر گرفتار چنين رفتارهايي بشود چه مشکلاتي برايش به وجود خواهد آمد.

معضلات اجتماعي ناشي از رفتارهاي پرخطر 

اولين معضل به وجود آماده از اينگونه رفتارها مستقيمأ به شخصي بر مي گردد که آن را بر مي گزيند. اين امر بدان معناست که فرد ابتدا ممکن از با انجام رفتار پر خطر آسيب هاي جسماني جبران ناپذيري را به خود بزند و دچار بيماري هاي حادي مثل ايدز هپاتيت و... شود که راه هاي درماني مطمئني براي درمان قطعي آن وجود ندارد. اما اين آسيب ها تنها براي فرد نيست و مي تواند معضلات اجتماعي نيز پديد آورد.

وقتي فردي به رفتار جنسي پرخطر، آلوده مي شود مي تواند افراد ديگر را نيز همانند خود آلوده نمايد حالا چه از نظر رواني و چه از نظر جسمي. ممکن است با تنوع طلبي که در اين فرد ايجاد مي شود درصورت داشتن همسر کارش در نهايت به جدايي و طلاق بينجامد که اين خود زمينه ساز يک معضل ديگر اجتماعي خواهد بود. امکان دارد فرد با رفتار پر خطر جنسي به بيماري مختلف همانند ايدز آلوده شود که برخي از آنها ديگر آن را پايان زندگي خود مي دانند در نهايت ممکن است به اعتياد براي فراموشي و يا حتي در مواقعي به خود کشي روي آورند. پس مي توان گفت که رفتار پر خطر جنسي نه تنها ممکن است جسم يک فرد يا جامعه را بيمار سازد بلکه مي تواند روح آن را نيز دچار اختلال کند که بايد با اقدامات لازم ، آموزش هاي مفيد و اطلاع رساني به موقع به سمت پيشگيري از آن برويم.

تعداد بازديد:196 آخرين تغييرات:96/04/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر