چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان

حل بحران سوریه تنها از طریق ایران ممکن است

استاد دانشگاه هند در گفتگو با مهر:

حل بحران سوريه تنها از طريق ايران ممکن است

استاد دانشگاه کاکاتکار هند با تاکيد بر اينکه حل بحران سوريه تنها از طريق ايران امکانپذير است، گفت که هند از مواضع تهران در مبارزه عليه تروريسم حمايت مي کند.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل – وحيد پورتجريشي: همانطور که مي دانيم اجلاس سران کشورهاي روسيه، هند، چين، برزيل و آفريقاي جنوبي به عنوان اعضاي گروه «بريکس» به تازگي در پکن، پايتخت چين برگزار شد. يکي از مباحث مورد بحث مهم در اين اجلاس که توسط روسيه و چين به عنوان دو قدرت بزرگ دولت سوريه مطرح شد، مساله سوريه و لزوم حل بحران اين کشور از طريق مجاري ديپلماتيک بود.

تمامي اعضاي بريکس نيز با تاييد مواضع روسيه در اين خصوص بر لزوم يافتن راه حلي مسالمت آميز در خصوص حل بحران سوريه تاکيد کردند. اما سوال اينجا است که با توجه به موقعيت جغرافيايي اعضاي بريکس و قرار نداشتن آنها در منطقه خاورميانه چرا مساله سوريه بايد براي اين گروه حائز اهميت باشد و اينکه با توجه به اين شرايط، اعضاي اين گروه چگونه مي توانند به دنبال راهکاري براي حل بحران سوريه باشند؟

در همين راستا، خبرنگار خبرگزاري مهر گفتگويي تفصيلي با «باکتي دسائي»، استاد و پروفسور دانشکده علوم سياسي دانشگاه «بهارائو کاکاتکار» داشته است. دسائي از جمله اساتيد جوان هند و عضو مجمع نخبگان جوان ايالت بلگائوم در اين کشور بوده که پيشتر نيز در دانشگاه «پونا» و «اس . پي کالج» اين کشور مشغول تدريس بوده است. متن کامل اين گفتگو به شرح زير است:

*سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در جريان برگزاري نشست اعضاي گروه «بريکس» در پکن تاکيد کرد که پايان دادن به انجام اقدامات يکجانبه و تکروي در سوريه به نفع آمريکا است. چگونه روسيه و آمريکا مي توانند شانه به شانه در سوريه عليه تروريسم بجنگند؟ آيا چنين چيزي ممکن است؟

در جريان نشست اخير ميان اعضاي بريکس که در پکن برگزار شد، مباحث بسيار پربار از جمله مبارزه عليه تروريسم و همچنين مسائل تجاري و بازرگاني مورد بررسي قرار گرفتند. در همين راستا سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه از پتانسيل ايجاد شده استفاده کرده و نگراني کشورش در خصوص مساله سوريه را اعلام کرد. اين اظهارات به هيچ عنوان براي طرف هاي حاضر در اين نشست غافلگير کننده نبود. روسيه همواره به صورت مستمر خواهان توقف فعاليت هاي يکجانبه آمريکا در سوريه بوده و رويکرد مشارکت چند جانبه در حل مشکلات سوريه را سرلوحه خود قرار داده است.

مسکو همچنين معتقد است هرگونه فعاليتي در سوريه بايد با همکاري و رضايت دمشق باشد. ترامپ نيز خود در جريان کمپين انتخاباتي رياست جمهوري آمريکا با قلمداد کردن داعش به عنوان خطري براي تمامي جهان و بشريت خواستار همکاري با روسيه و حتي با ايران در زمينه مبارزه عليه داعش شده بود و همچنين از لزوم کاهش نقش آمريکا در سوريه نيز سخن گفته بود. هرچند که در دوران پس از انتخابات، ترامپ از سخنان خود برگشت و وعده هاي خود را تغيير داد. آمريکا در حال حاضر نه تنها در مسائل داخلي سوريه و معادلات قدرت اين کشور دخالتي همه جانبه دارد بلکه بيش از تروريست ها، نيروهاي دولتي سوريه را هدف حملات خود قرار داده است.

حقيقت اين است که اصلا مهم نيست چه کسي و با چه ويژگي هايي در آمريکا به قدرت مي رسد، بلکه سياست هاي اين کشور همواره يکسان بوده و پيرو منافع کلي اين کشور است. به عقيده من پيشرفت هاي اخير در سوريه مانند تجربيات گذشته بار ديگر نشان داد که روسيه و آمريکا هيچگاه نمي توانند رويکردي يکسان اتخاذ کنند. اصلا اين امکان وجود ندارد که دشمنان سابق در زمان جنگ سرد بتوانند شانه به شانه در سوريه با يکديگر همکاري کنند. اولين و مهمترين دليل بر اثبات اين مدعا اين است که روسيه و آمريکا منافع و اهداف متفاوتي در سوريه دارند که اين اهداف در نقطه مقابل با يکديگر قرار دارند.

روسيه از منافع بلند مدت در سوريه برخوردار است و به همين دليل از بشار اسد حمايت کرده و تمرکز خود را بر نابودي داعش در اين کشور گذاشته تا تمامي منطقه به ثبات برسد. از سوي ديگر، آمريکا مانند هميشه مشغول بازي پر هياهو در سوريه است. منافع آمريکا بيشتر در سقوط دولت اسد و استقرار دولت دست نشانده خود در اين کشور تامين مي شود تا نابودي داعش. آمريکا به معناي واقعي در حال انجام جنگ نيابتي در سوريه بوده و اين کار را از طريق حمايت از گروه هاي شورشي مخالف دولت سوريه انجام مي دهد.

حادثه هدف قرار داده شدن جنگنده سوريه توسط نيروهاي ائتلاف به رهبري آمريکا و متعاقب آن، واکنش روسيه به اين حادثه اين احساس ترس را تقويت مي کند که دو کشور آمريکا و روسيه مي توانند در سوريه با يکديگر درگير شده و همين امر به منزله به صدا در آمدن زنگ خطري بزرگ براي ايجاد يک جنگ نيابتي بزرگ و دراز مدت در سوريه به حساب مي آيد.

*اساسا مساله سوريه و شرايط موجود در خاورميانه دو موضوع اصلي مطرح شده در مذاکرات انجام شده ميان اعضاي بريکس در نشست اخير خود به حساب مي آيند. سوال اينجا است که چگونه کشورهاي عضو بريکس که در منطقه خاورميانه قرار ندارند مي توانند نسبت به پيدا کردن راه حلي براي بحران هاي موجود در اين منطقه مبادرت ورزند. نظر شما چيست؟

مساله خاورميانه در مقياس کلي و مشخصا بحران سوريه به شکلي فزاينده در نشست هاي اخير بريکس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته اند. سناريوي سياست هاي بين المللي طي يک دهه گذشته همواره تحت تاثير مسائل خاورميانه و سوريه بوده است. بحران سوريه به طور مشخص طي سالهاي اخير تا حدي خطرناک بالا گرفته و مي تواند به سمت مسيري بدون بازگشت قدم بردارد. اگرچه کشورهاي عضو بريکس در خاورميانه قرار نگرفته اند اما برخي اعضاي آن همچون روسيه نقشي مستقيم در بحران سوريه داشته و همين مساله تمامي اعضاي اين گروه را به عنوان بازيگراني کليدي در حل بحران سوريه مطرح کرده است. رويکرد بريکس نسبت به سوريه تحت تاثير هنجارهاي بين المللي و اين گروه را به تلاش براي ايجاد يک نظام بين الملل مبتني بر روابط مسالمت آميز و احترام به حاکميت ملي سوق مي دهد.

بريکس همواره رويکرد آمريکا و متحدين اين کشور نسبت به مداخله هاي نظامي در خاورميانه که در جهت تامين منافع اين کشورها و تلاش براي پياده سازي مدل سياسي دلخواه خود در خاورميانه انجام مي شود را به چالش کشيده است. درحالي که روسيه به شکلي سنتي پيوندهاي عميقي با رژيم اسد دارد، ديگر اعضاي بريکس اگرچه روابط ديپلماتيک تنگاتنگي با دولت اسد ندارند، اما تمامي آنها در دمشق داراي سفارتخانه بوده دفاتر خود در اين کشور را باز و فعال نگه داشته اند. روسيه و چين دو عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل بوده و تاکنون بسياري از قطعنامه هاي ناعادلانه و غيرمنطقي عليه سوريه و برخي ديگر از کشورهاي خاورميانه را وتو کرده اند. هند و برزيل نيز از جانب خود همواره رويکرد ضد مداخله جويانه در خاورميانه را دنبال کرده اند.

اسناد نشست اخير بريکس مستقيما به بحران سوريه اشاره کرده و بر لزوم حفظ احترام به حاکميت ملي و استقلال سوريه تاکيد داشته و از هر نوع راه حل سياسي در جهت برون رفت از اين بحران تاکيد دارند. اعضاي بريکس به خوبي مي دانند که تروريسم برجسته ترين بخش از بحران سوريه است. خاورميانه نيز به جهت داشتن منابع عظيم انرژي همواره مورد چشمداشت آمريکا و متحدين اين کشور قرار داشته است. واشنگتن و متحدين آن همواره به دنبال به دست آوردن فرصت هايي براي براندازي حکومت هاي مردمي در اين کشورها بوده تا بتوانند آنها را با دولت هاي دست نشانده خود عوض کرده که به عنوان شريک و کمک آنها در دستيابي به منابع و بازارهاي اين کشورها به آمريکا کمک کنند. کشورهاي عضو بريکس بر اساس چارچوب اصل مسئوليت حمايت (R۲P) ذي حق رسيدگي به دخالت هاي نظامي آمريکا در خاورميانه و به خصوص در سوريه هستند و بر همين اساس مي توانند نقشي بسيار مهم در حل مسائل مربوط به خاورميانه ايفا کنند.

دليل آن هم اين است که رويکرد اين گروه بريکس نسبت به مسائل و مشکلات خاورميانه در تناقض و تضاد با رويکرد غرب به اين مسائل است. به علاوه زمانيکه مداخله نظامي روسيه به مبارزه و نابودي داعش کمک مي کند، طبيعتا چين و هند هم مي توانند نقشي پر رنگ در تسهيل ارائه کمک هاي انساني به جنگ زدگان داشته باشند. در کل مي توان گفت که بريکس مي تواند نقشي کليدي در تلاش هاي مربوط به ايجاد صلح و بازسازي سوريه پس از اتمام جنگ ايفا کند.

*همانطور که مي دانيد ايران چند روز پيش با استفاده از موشک هاي بالستيک خود اقدام به هدف گيري مواضع داعش در سوريه کرد و البته استفاده از اين موشک ها نيز براي اولين بار توسط ايران اتفاق افتاد. به نظر شما موضع هند در قبال اين مساله چيست؟

من معتقدم حمله ايران به مواضع داعش در سوريه از بسياري از جهات به شکلي تاريخي بازي را عوض کرد. براي نخستين بار طي ۳۰ سال گذشته ايران اقدام به شليک موشک هاي خود آن از خاک خود نمود. سپاه پاسداران ايران آشکارا اعلام کرد که اين حمله موشکي در تلافي حملات تروريستي تهران بوده و همچنين هشدار داده که در صورت ادامه حملات و تهديدات داعش عليه ايران اين حملات موشکي پايان نخواهد پذيرفت.

اين يک اقدام شاخص و مهم از سوي ايران بود که قوانين بازي در منطقه را در بسياري از جهات تغيير خواهد داد. ايران با اين اقدام خود پيامي آشکار و واضح به داعش و ديگر گروه هاي تروريستي داده که تهران براي مواجهه با هرگونه تهديد عليه مرزها و ملت خود آمادگي کامل دارد. هند کاملا متوجه اين مساله بوده و از ايستادگي ايران در برابر تروريسم حمايت مي کند.

چراکه هند خود در موارد بسيار زيادي با مشکل تروريسم در مرزهاي خود مواجه بوده و کاملا متوجه اين مساله و اهميت آن است. همچنين دهلي نيز خود از مخالفان سرسخت داعش بوده و مايل به بيرون راندن اين گروه تروريستي از سوريه است. تجربيات گذشته نشان داده که ايران همواره مورد اعتماد ترين دوست هند در خاورميانه بوده است. بنابراين هند همواره حضور و مداخله ايران در سوريه را ستوده و از آن استقبال مي کند. دهلي نو همچنين خود را در نگراني هاي ايران در خصوص تروريسم و مساله داعش سهيم مي داند.

به علاوه هند نيز مانند ايران از حکومت بشار اسد دفاع کرده و حضور ايران در سوريه به عنوان بخشي از فرآيند مبارزه با تروريسم و افراطي گرايي در خاورميانه را به خوبي درک مي کند. اگرچه هند مانند ايران به صورت مستقيم در سوريه حضور ندارد اما مانند ايران از راه حل مسالمت آميز براي حل بحران سوريه برپايه بسياري از مسائل همچون لزوم حفظ استقلال و حاکميت اين کشور دفاع مي کند. هند از ثبات سوريه و رهايي اين کشور از داعش حمايت مي کند که دستيابي به اين امر تنها با حضور ايران در سوريه ممکن است.

تعداد بازديد:128 آخرين تغييرات:96/04/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر