چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/خانواده

توصیه اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام به افزایش فرزندان

توصيه اهل‌بيت‌ عليهم‌السلام به افزايش فرزندان

آن‌گونه که از برخي اخبار و آمارها برداشت مي‌شود، متأسفانه در سال‌هاي اخير و در سايه تأثير برخي از خانواده‌هاي ايراني از رسانه‌هاي غربي، مقوله فرزندآوري و تعداد فرزندان مورد کم‌توجهي قرار گرفته تا آن‌جا که در حال حاضر بخش قابل توجهي از خانواده‌ها يا تک فرزند هستند و يا اين که نهايتاً به داشتن دو فرزند بسنده کرده‌اند و حال آن‌که از منظر آموزه‌هاي ديني و شيعي، توصيه‌هاي فراواني به فرزنددار شدن و افزايش تعداد اولاد شده‌ است.

 

 فرزندآوري، تک فرزندي، کودک، تربيت کودک، سبک زندگي اسلامي

حجةالاسلام دکتر رضا فرهاديان، از جمله اساتيد حوزه و دانشگاه و مشاوران فعال خانواده است که در عين حال عضو انجمن تعليم و تربيت اسلامي حوزه علميه قم نيز مي‌باشد.

افق‌خانواده در گفت‌وگو با وي، به بررسي آسيب‌ها و خطرات کاهش جمعيت و به خصوص افزايش فاصله سني ميان فرزندان خانواده پرداخته‌ است که در ادامه مي‌خوانيد:

* براي شروع بحث بفرماييد، چگونه مي‌توان از سيره و کلام نوراني اهل‌بيت‌ عليهم‌السلام در بحث فرزندآوري و تربيت فرزندان، استفاده کرد؟

اساس مکتب فکري ما به عنوان شيعه، بر مبناي ولايت‌مداري و ولايت‌پذيري است و لذا ما در مقوله‌ي مهم تعليم و تربيت به دنبال الگويي هستيم تا بر مبناي ولايت اهل‌بيت‌ عليهم‌السلام آن‌را پذيرفته و در زندگي خود اعمال کنيم.

قبل از هر چيز بايد اين باور و اعتقاد در بين ما تقويت شود که ما براي کامل شدن خانواده به ارزش‌هاي الهي و معنوي در دنيا و آخرت از اين حيث توجه کنيم و به اين اصل مسلم اعتقاد راسخ داشته باشيم که وجود فرزندان فراوان در يک خانواده هم مايه‌ي برکت و فزوني در مال و رزق و روزي است

از اين‌رو در مسأله بسيار مهمي به نام تشکيل خانواده و فرزندآوري به کلام و سيره ائمه اطهار‌ عليهم‌السلام مراجعه مي‌کنيم، چرا که بهترين شيوه‌ي زندگي و کسب سعادت حقيقي در سايه رجوع به همين قضيه است.

اين مسأله البته چه در بُعد فردي و چه بُعد خانوادگي و اجتماعي صادق است؛ يعني اگر مي‌خواهيم زندگي سعادت‌مندانه و موفقي داشته باشيم، بهترين نسخه همانا رجوع به قرآن و عترت است که ميراث ماندگار پيامبر اکرم‌ صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم براي همه ماست.

قبل از هر چيز ما بايد نگاه کنيم که پيامبر اکرم‌ صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم و اهل‌بيت‌ عليهم‌السلام در زندگي خود چگونه رفتار مي‌کردند و در مقوله فرزندآوري و به‌خصوص تربيت آن‌ها چه روشي داشتند تا بعد اين الگوي کامل را ما در زندگي خانوادگي خود اجرايي کرده و سپس به ترويج آن در بين اقوام و خويشان بپردازيم.

از ديگر سو، مسلم است که کارهاي اين بزرگواران، عادي نبوده و همه حضرات معصومين‌ عليهم‌السلام بر اساس کلام وحي و منطق الهي رفتار مي‌کرده‌اند و لذا هر روش و رفتار آن‌ها براي ما حجت است. لذا وقتي ملاحظه مي‌کنيم که به عنوان مثال در خانه‌ي اميرالمومنين‌ عليه‌السلام و حضرت صديقه کبري‌ سلام‌الله‌عليها فرزندان نسبتاً زيادي به دنيا مي‌آيد و فاصله سني ميان آن‌ها کم است، اين درسي است که ما هم بر اين اساس عمل کنيم نه اين‌که خداي ناکرده روش‌هاي زندگي غربي را الگوي خويش قرار دهيم که در آن‌جا زوجين يا اصلاً بچه‌دار نمي‌شوند و يا اگر هم فرزند‌دار شوند به حداقل‌ها کفايت مي‌کنند.

*  اشاره‌ کرديد که در سيره‌ي اهل‌بيت‌ عليهم‌السلام فاصله سني ميان فرزندان کم بوده و حال آن‌که متأسفانه امروزه اين فاصله نسبتاً زياد شده است. به نظر شما فاصله سني زياد ميان فرزندان چه تبعات و عوارضي مي‌تواند به همراه داشته باشد؟

بله به نکته مهمي اشاره کرديد. متأسفانه در شرايط فعلي جامعه‌ي ما جداي از اين که سن ازدواج افزايش يافته، زوجين در سال‌هاي ابتداي زندگي معمولاً بچه‌دار نمي‌شوند و يا اگر هم بچه‌دار شوند به يک فرزند اکتفا مي‌کنند. برخي از خانواده‌ها براي آوردن فرزند دوم نيز به بهانه مشکلات اقتصادي و يا گرفتاري‌هاي کاري و شغلي و غيره، سال‌ها صبر مي‌کنند که به نظرم اين وضع از حيث تربيتي و فرهنگي همراه با آسيب‌هايي است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد.

قبل از هر چيز بايد اين باور و اعتقاد در بين ما تقويت شود که ما براي کامل شدن خانواده به ارزش‌هاي الهي و معنوي در دنيا و آخرت از اين حيث توجه کنيم و به اين اصل مسلم اعتقاد راسخ داشته باشيم که وجود فرزندان فراوان در يک خانواده هم مايه‌ي برکت و فزوني در مال و رزق و روزي است و هم اين‌که مي‌تواند ما را در مسير کمال و ارزش‌هاي الهي ياري برساند.

*  چگونه مي‌توان از آفات تأثير سبک زندگي غربي در جامعه اسلامي در امان باشيم و سبک زندگي خود را بر اساس آموزه‌هاي ديني و شاخصه‌هاي ايراني، اصلاح و بازسازي کنيم؟

به اعتقاد بنده يکي از ايرادات جدي فعلي در جامعه ما - دست‌کم در ميان بخش قابل توجهي از افراد جامعه- اين است که گاهي به ظاهر اسلامي فکر مي‌کنيم و حرف مي‌زنيم؛ اما در نهايت بر اساس الگوي غربي زندگي مي‌کنيم! به عبارت ديگر در حيطه ذهن و حوزه فکر و انديشه، مدعي مسلماني هستيم؛ اما در عمل الگوي‌مان مدل غربي است؛ و لذا با اين وضعيت نمي‌توان چندان اميدي به اصلاح سبک زندگي داشت، چرا که هم در حوزه فکر و انديشه و نظر و هم به‌خصوص در عرصه عمل بايد سبک زندگي‌مان ايراني و اسلامي باشد و اين مسأله به‌هيچ‌وجه تعارف‌بردار نيست. و اما اين‌که چطور مي‌توان از عوارض و تأثيرات سبک زندگي غربي که به نوعي جهان امروز را تحت‌الشعاع خود قرار داده، در امان بود؟ به نظرم مسأله اصلي و کليدي، بازگشت به آموزه‌هاي ديني است و اين‌که همان‌طور که عرض کردم قبل از هر چيز روي باورها وعقايدمان کار کنيم و در وهله‌ي بعد زمينه و شرايطي فراهم کنيم که شاخصه‌ها و مؤلفه‌هاي سبک زندگي اسلامي در همه‌جاي زندگي‌مان، به‌طور عيني ملموس و مشهود باشد.

متاسفأنه گاه احساس مي‌شود که رسانه‌ها، حتي رسانه‌ي ملي با پخش و نمايش برخي برنامه‌ها از جمله سريال‌ها و نيز تبليغات تلويزيوني در جهت خلاف فرهنگ فرزندآوري حرکت مي‌کنند که بايد اين روند، به نحوي دلسوزانه اصلاح شود

به عنوان مثال، در بحث فرزندآوري و افزايش تعداد فرزندان، نبايد نگراني ما از مباحث اقتصادي باشد؛ چرا که در سايه توکل بر خدا و البته سعي و تلاش مضاعف مي‌توان به خوبي هزينه‌هاي زندگي امروزي را مديريت کرد که قطعاً در اين حوزه بايد بر اصل قناعت نيز تأکيد خاصي داشت، چرا که به فرموده‌ي حضرات معصومين‌ عليهم‌السلام «قناعت» ثروتي است که هيچ‌گاه پايان نمي‌يابد.

از اين حيث و برپايه تعاليم اسلامي، اساساً پرهيز زوجين از فرزنددار شدن به دلايلي چون مشکلات اقتصادي و گرفتاري‌هاي شغلي، از نظر ديني توجيه‌پذير نيست.

* رسانه‌ها چگونه مي‌توانند به اصلاح اين وضعيت و سوق‌دادن مردم به سمت سبک زندگي اسلامي به‌خصوص در مسئله فرزندآوري کمک کنند؟

در اين‌باره البته در سال‌هاي اخير بسيار صحبت شده و به‌ويژه پس از تأکيدات فراوان رهبر معظم انقلاب در حوزه سبک زندگي، تا حدودي شاهد فعاليت‌هاي رسانه‌اي از جمله در صدا و سيما هستيم، اما بحث بر سر اين است که نبايد به همين ميزان اکتفا کرد.

از سويي متاسفأنه گاه احساس مي‌شود که رسانه‌ها، حتي رسانه‌ي ملي با پخش و نمايش برخي برنامه‌ها از جمله سريال‌ها و نيز تبليغات تلويزيوني در جهت خلاف فرهنگ فرزندآوري حرکت مي‌کنند که بايد اين روند، به نحوي دلسوزانه اصلاح شود. چه آن‌که به هر حال مخاطبان راديو و تلويزيون نه ده هزار و بيست هزار نفر، بلکه ده‌ها ميليون ايراني هستند و لذا نبايد از اهميت اين بحث غافل شد.

در واقع پس‌از نهاد خانواده و مدرسه، رسانه‌ها اعم از صدا و سيما و روزنامه‌ها و مجلات و به‌خصوص فضاي مجازي، امروز تأثير بسيار زيادي بر مقوله‌ي فرهنگ‌سازي دارند و ما بايد از ظرفيت عظيم رسانه در جهت ترويج سبک زندگي ديني حداکثر استفاده را داشته باشيم و از اين طريق خانواده‌ها را تشويق و ترغيب به فرزند‌آوري و کاهش فاصله سني ميان فرزندان بکنيم.

تعداد بازديد:264 آخرين تغييرات:96/04/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر