چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تحریمهای غیرهسته‌ای آمریکا مانع لغو تحریمهای هسته‌ای ایران است

پرفسور پل پيلار در گفتگو با مهر:

تحريمهاي غيرهسته‌اي آمريکا مانع لغو تحريمهاي هسته‌اي ايران است

عضو شوراي اطلاعات ملي آمريکا معتقد است که لايحه اخير سنا حاوي مقرراتي است که رئيس جمهور آمريکا را از لغو برخي تحريمهاي هسته اي ايران باز مي دارد.

 خبرگزاري مهر، گروه بين الملل-جواد حيران‌نيا: «رکس تيلرسون»، وزير خارجه آمريکا در نشست اخير استماع سنا گفته بود که از عناصر داخلي ايران براي تغيير نظام سياسي ايران حمايت مي‌کند.

وي درباره نظر دولت دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا درباره تغيير نظام حاکم ايران گفت: سياست ما در قبال ايران در حال تدوين است و هنوز به رئيس‌جمهور ارائه نشده است. با وجود اين، ما از نقش بي‌ثبات‌کننده ايران در منطقه با خبريم و در حال اقدام براي مقابله با هژموني ايران هستيم.

در خصوص اين اظهارات خبرنگار مهر گفتگويي با پروفسور «پل پيلار» رئيس سابق بخش تحليل عمليات سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) انجام داده است که در ادامه مي آيد.

پيلار از اساتيد دانشگاه «جرج تاون» است و تاکنون مسئوليت هاي متعددي را بر عهده داشته که از جمله آنها مي توان به رياست واحد تحليل عمليات هاي سيا در شرق نزديک، خليج فارس و جنوب آسيا اشاره کرد. پيلار سابقه حضور در شوراي اطلاعات ملي آمريکا را به عنوان يکي از اعضاي اصلي آن نيز دارد.

*«رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا اخيرا اعلام کرده است، ايالات متحده آمريکا از گروههايي که قصد تغيير نظام سياسي ايران را دارند، حمايت مي کند. اين گروهها، دقيقا چه کساني هستند و چرا دولت ترامپ بر سياست منسوخ تغيير نظام سياسي ايران تمرکز کرده است؟

تيلرسون در واقع به سوالي که در جلسه کنگره از وي در مورد تغيير نظام سياسي ايران پرسيده شده بود، پاسخ داده است. پاسخ او به نظر مي رسد در راستاي شعارهاي تند دولت ترامپ عليه ايران باشد.

با اين حال پاسخ تيلرسون لزوما به معناي سياست فعال و فعلي دولت امريکا جهت حمايت از گروههايي که در تلاش براي براندازي نظام سياسي در ايران هستند، نيست. بيانيه هاي خصمانه و ضد و نقيض اين چنيني اصلا سودمند نيست.

ما از اظهارات «رکس تيلرسون» نبايد به اين نتيجه برسيم که سياست واقعي واشنگتن در پشت پرده، تغيير نظام سياسي در ايران است.

*با توجه به روابط ايران با همسايگان خود از جمله عربستان سعودي، دولت امريکا بايد در اين منطقه چه سياستي را دنبال کند؟

به نفع ايالات متحده امريکا و تمامي کشورهاي منطقه خليج فارس است که دولتهاي منطقه به طور مسالمت آميز با يکديگر رفتار کنند.

درگيري مسلحانه به هر کشوري - درون منطقه و بيرون از منطقه- آسيب وارد خواهد ساخت و پيامد آن براي نمونه قطع روابط تجاري ميان کشورهاي منطقه است که قطعا به اقتصاد جهاني ضربه وارد خواهد کرد.

دولتهاي منطقه ممکن است داراي منافع متضاد و متفاوتي باشند اما رقابت آنها بايد در چارچوب قانون بوده و از طريق قانوني نه خشونت حل شود. رئيس جمهور سابق «باراک اوباما» هدف و سياست دقيق ايالات متحده در منطقه خليج فارس را مشخص کرد زماني که وي گفت: همه کشورهاي منطقه بايد با يکديگر همکاري کرده و همسايگي خود را به اشتراک بگذارند.

به طور اتوماتيک، کشيدن يک همسايه به درگيري محلي ديگر، منافع امريکا را تامين نخواهد کرد و همچنين تحريک تنش و خصومت در منطقه توسط امريکا منافع اين کشور را در منطقه خليج فارس و خاورميانه تامين نخواهد کرد.

*آيا تصويب تحريم هاي ضد ايراني جديد توسط سنا، جهت تامين منافع غرب و آمريکا موثر خواهد بود؟

لايحه تحريم ها که توسط مجلس سنا تصويب شد، صرفا يک بيان مهيج مخالفت با ايران است.

سياستمداران در ايالات متحده امريکا به طور معمول راي به لايحه ها و طرح هايي مي دهند که در مخالفت با ايران است.

تاثير فوري اين لايحه اگر واقعا به قانون تبديل شود، بسيار کم است زيرا تحريم هاي مشمول در اين لايحه در واقع تکرار تحريم هايي است که در حال حاضر عليه ايران اعمال مي شود.

اين لايحه همچنين يک بيانيه الهام بخش سياسي در مخالفت با روسيه است. اين لايحه منافع غرب و امريکا را در ارتباط با ايران يا روسيه تامين نمي کند.

*برخي کارشناسان معتقدند که تحريم هاي غير هسته اي جديد تصويب شده توسط امريکا عليه ايران به اين معني است که واشنگتن مي خواهد تحريم هاي هسته اي گذشته را در اشکال جديد مطرح کند. نظر شما در اين ارتباط چيست؟

يکي از جنبه هاي اعمال تحريم هاي جديد که احتمالا بيشترين ضرر ممکن را در پي خواهد داشت، اين است که تحريم هاي جديد تعهدات امريکا در ارتباط با برنامه هسته اي ايران را نقض خواهد کرد.

زيرا تحريم هايي که در پي توافق هسته اي حذف شده يا حذف خواهند شد را مجددا فعال مي کند.

خطرات نقض توافق هسته اي، آنرا نابود کرده و گام مهم جهت منع گسترش تسليحات هسته اي در منطقه را نابود خواهد کرد.

لايحه اخير سنا اگر به قانون تبديل شود حاوي مقرراتي است که رئيس جمهور آينده را از لغو برخي تحريم ها عليه ايران باز مي دارد؛ در حالي که نياز است ايران با امريکا در درازمدت توافق کنند.

اين لايحه قبل از اينکه به قانون تبديل شود بيشتر مورد بررسي قرار خواهد گرفت و ما اميدواريم مقرارت نقض توافق هسته اي ايران در آن حذف شود.

تعداد بازديد:195 آخرين تغييرات:96/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر