چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/قرآن

۱۰ سال فعالیت آتش به اختیار مؤسسه «معجزه جاوید»

با ياوران وحي/۶

۱۰ سال فعاليت آتش به اختيار مؤسسه «معجزه جاويد»

گروه مؤسسات قرآني مردم‌نهاد: مؤسسه معجزه جاويد از جمله مراکز مردمي خودجوشي است که به‌دليل علاقه‌مندي به بسط و گسترش فعاليت‌هاي قرآني در غرب استان تهران با آتش به اختيار و بدون اتکا به بودجه‌هاي دولتي بنا نهاده شده است.

10 سال فعاليت آتش به اختيار مؤسسه «معجزه جاويد»/ درخواست نمايندگي ايکنا در غرب استان تهران

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، ششمين نشست «با ياوران وحي» با معرفي مؤسسه قرآني معجزه جاويد با مديريت عقيل وطن‌دوست امروز، ۱۸ تيرماه در سالن اجتماعات اين خبرگزاري برگزار شد.
اين مراسم با تلاوت آياتي از قرآن توسط مرتضي اوحدي، قاري و حافظ کشورمان آغاز شد و در ادامه عقيل وطن‌دوست، مدير مؤسسه معجزه جاويد توفيق ورودش به عرصه قرآن را از دوران کودکي‌اش مي‌داند و مي‌گويد: «به لطف پدر و مادرم از کودکي در خدمت قرآن بودم و با اين جلسات آشنا شدم».


وي که داراي کارشناسي رشته الهيات گرايش فقه و مباني حقوق است، اظهار مي‌کند: «هنگامي که در مقطع راهنمايي و دبيرستان مشغول به تحصيل بودم در مسابقات قرآن شهرستان محل زندگيمان که قوچان از استان‌هاي خراسان رضوي بود، شرکت کردم و بعضاً نيز حائز رتبه نيز شدم».
وطن‌دوست که ساليان تحصيل در دانشگاه نيز مشغول به فعاليت‌هاي قرآني بوده و در مسابقات قرآن متعدد نيز حضور پيدا کرده است، اضافه مي‌کند: «در ادامه مشغول به خدمت سربازي در دارالقرآن نيروي هوايي ارتش شدم و در دوره‌ها تربيت مربي قرآن و مشابه آن حضور پيدا کردم و پس از آن شش سال با دارالقرآن عقيدتي ـ سياسي نيروي انتظامي فعاليت و همکاري داشتم و هنگامي که از سال ۷۷ به فرديس کرج آمدم در مسجد صديقةالزهرا(س) مشغول به فعاليت‌هاي قرآني شدم».
مدير مؤسسه قرآني معجزه جاويد با اشاره به احساس نيازي که در محل سکونتش به بسط و گسترش فعاليت‌هاي قرآني در کرج مي‌کند در بحث مؤسسات قرآني ورود پيدا مي‌کند، عنوان مي‌کند: «سال ۱۳۸۶ موفق شدم تا مجوز تأسيس را از اداره تبليغات اسلامي جنوب کرج اخذ کنم و چند سال آينده نيز مجوز فعاليت مؤسسه را از ارشاد گرفتم».
علت نامگذاري مؤسسه به معجزه جاويد
وطن‌دوست در خصوص وجه تسميه و علت نامگذاري مؤسسه به معجزه جاويد، مي‌گويد: «در ابتداي اسم «معراج» را براي مؤسسه انتخاب کردم که به دليل مشابهت اسم، عنوانش انتخاب نشد. به ذهنم آمد که چه چيزي بهتر از اينکه عنوان يگانه معجزه پيامبر(ص) را که قرآن است بر مؤسسه بگذارم که سپس عنوان مؤسسه با اين نام ثبت شد».
اين مؤسسه داراي اعضاي هيئت مديره سه نفر متشکل از غلامرضا رضاپور، حسن رضاپور و عقيل وطن‌دوست به‌عنوان مدير‌عامل اين مؤسسه است که فعاليتش را با هدف‌گذاري فعاليت‌هاي قرآني حداقل در محدوده استان البرز و غرب استان تهران انجام داده است.
وي ادامه مي‌دهد: «به دنبال اين هدف‌گذاري در نظر گرفتيم تا ساليانه يک شعبه به فعاليت‌هاي مؤسسه اضافه کنيم و محدوده فعاليت‌هايمان را گسترش دهيم».
وطن‌دوست اظهار مي‌کند: «در سال اول، نخستين دوره تربيت مربي مهد و پيش‌دبستاني استاد محسني از مشهدالرضا(ع) با حضور ۵۰ نفر تشکيل شد و هدف نيز اين بود که افراد تربيت شده جذب مراکز قرآني شوند».

10 سال فعاليت آتش به اختيار مؤسسه «معجزه جاويد»/ درخواست نمايندگي ايکنا در غرب استان تهران


تأثير تربيت قرآني از کودکي
مدير مؤسسه معجزه جاويد با اشاره به اينکه دوره‌هاي اين مرکز بيشتر در زمينه مهد و پيش‌دبستاني قرآن است، عنوان مي‌کند: «اگر فرزندان از کودکي با زمينه‌هاي قرآني سوق پيدا کنند و با فرهنگ قرآني و ديني آشنايي پيدا کنند يقيناً تأثيرات زيادي خواهد داشت».
وي مي‌گويد: «هدف اين است که فرزندان بتوانند با آيات و احاديث کاربردي آشنا شوند. هر چند در کنار آن نيز دوره‌هاي روخواني، روان‌خواني، حفظ، مفاهيم و ترجمه و تفسير قرآن ويژه بزرگسالان و ساير فعاليت‌هاي جانبي و فوق برنامه فرهنگي و هنري انجام مي‌گيرد».
وطن‌دوست با اشاره کوتاه و اجمالي به فعاليت‌هاي فوق برنامه اين مؤسسه عنوان مي‌کند: «برپايي مسابقات مختلف شامل پيامکي، کتاب‌خواني، حفظ ۱۵ حديث امام زمان(عج)، تفسير سوره حجرات، حفظ سوره فجر، ختم غيرحضوري و حضوري قرآن و...، نمايشگا‌ه‌ها بالغ بر برپايي ۱۵ نمايشگاه قرآن در شهريار و ملارد و سه نمايشگاه در فرديس، نمايشگاه بيت‌الاحزان در ايام فاطميه و مناسبتي، همايش‌هايي با موضوع علم از منظر قرآن به مناسبت روز دانشجو، سبک زندگي اسلامي، نخستين همايش پيش‌دبستاني شهر انديشه در سال ۸۷ و همچنين برپايي کارگاه‌هاي آموزشي و مهارت‌افزايي معلمان و ...از جمله اين فعاليت‌ها است».
تربيت هزار قرآن‌آموز طي ۱۰ سال
مؤسسه معجزه جاويد با گذر ۱۰ ساله از فعاليتش بالغ بر هزار قرآن‌آموز دارد و با برپايي دوره‌هاي تربيت معلم مهد و پيش‌دبستاني از سال ۸۶ تاکنون توانست ۳ هزار مربي در تهران، کرج، ملارد و شهريار، سمنان، فاروج و خراسان شمالي برگزار کند.
وي ادامه مي‌دهد: «از ديگر فعاليت‌ها و اهداف مؤسسه برقراري ارتباط مشترک با ديگر نهادها بوده است چنانکه طي اين بازه زماني با اداره آموزش و پرورش، هلال احمر، بسيج و سپاه پاسداران و همچنين کميته‌ امداد در برپايي مسابقات و برپايي برنامه‌هاي اوقات فراغت و نشاط و تعالي همکاري داشته‌ايم».
مؤسسه معجزه جاويد به مانند ديگر مؤسسات داراي چارت اداري چون مديريت، معاون آموزشي، اداري و پشتيباني و تبليغات است.
شعب مؤسسه معجزه جاويد
وطن‌دوست درخصوص شعبه‌هاي اين مؤسسه اظهار مي‌کند: «هدف اين مؤسسه ايجاد شعبه‌ها و سپس استقلال آنها در صورت توانايي است. امروزه اين مرکز داراي شعبه مرکزي در فرديس، شعبه‌اي در مارليک، شهريار و تهران(خليج) است».
مدير مؤسسه معجزه جاويد ادامه مي‌دهد: «در گذشته چهار شعبه ديگر نيز در شهر فرديس داشتيم که با توجه به اينکه از ابتدا هدف مؤسسه ايجاد استقلال شعبه‌ها در صورت توانايي و ظرفيت است به اين دليل اين شعب مجوز خانه قرآن را از سازمان تبليغات اسلامي دريافت کرده‌اند و به صورت مستقل مشغول به فعاليت هستند که فعاليتشان نيز با استقبال روبرو شده است».
وطن‌دوست با اشاره به برپايي دوره‌هاي سطح ارتقاي مربيان در مؤسسات و بازرسي از دوره‌هاي شعب، عنوان مي‌کند: «طي جشن فارغ‌التحصيلي از مربيان برتر در هر رشته و همچنين شعبي که داراي عملکرد خوبي هستند تشويق و تجليل مي‌شود که اين موجب ايجاد حس رقابت سالم ميان شعب است».

10 سال فعاليت آتش به اختيار مؤسسه «معجزه جاويد»/ درخواست نمايندگي ايکنا در غرب استان تهران


ادغام اتحاديه‌ها آري يا خير؟
مدير مؤسسه معجزه جاويد درخصوص ادغام اتحاديه‌ها، اظهار مي‌کند: «اتحاديه‌ها بيشتر درگير اين تشکيلات شده‌اند به گونه‌اي که اين درگيري موجب لطمه، خسران و صدمه زدن به مؤسسات شده است. اتحاديه‌ها بايد وظايف ذاتي خود را انجام دهند چه در هنگام ادغام و چه پس از آن و چه پيش از آن البته اين موضوع و عدم انجام آن از سوي اتحاديه‌ها نبايد مؤسسات را از وظيفه اصليشان دور کنند».
وطن‌دوست با پيشنهاد اينکه در هر شهرستان اتاق فکر قرآني تشکيل شود، بيان مي‌کند: «اين موجب مي‌شود تا فعاليت‌هاي قرآني به صورت منسجم‌تر تشکيل شود. همچنين کارگروه‌هاي مختلف در حوزه مالي، اقتصاد و مديريتي و آموزش بايد تشکيل شود تا فعاليت مؤسسات نمود بيشتر و بهتري داشته باشد».
وي با اشاره به اينکه يکي از ضعف‌هاي موجود فقدان محتواي آموزشي مناسب هر منطقه است، مي‌گويد: «بايد محتواي آموزشي متناسب با هر منطقه برنامه‌ريزي شود تا مشکلات آنها برطرف شود. همچنين هنگامي که انتقاد و نقدي داريم بايد به دنبال ارائه راه‌حل براي برطرف شدن آن مشکل باشيم نه اينکه بي‌تفاوت از کنار آن عبور کنيم».
مدير مؤسسه معجزه جاويد با اشاره به برپايي اردوهاي زيارتي ـ سياحتي و تفريحي يک تا چند روزه قرآن‌آموزان به همراه مربيان، عنوان مي‌کند: «اين برنامه‌ها با استقبال از سوي قرآن‌آموزان همراه بوده است».
توصيه مدير مؤسسه معجزه جاويد به مديران ديگر مؤسسات
وطن‌دوست به ساير مديران مؤسسات قرآني ـ مردمي توصيه مي‌کند: «بايد توکل به خدا داشته باشند و يقين داشته‌ باشند که با پشتکار مي‌توانند روز به روز موفق‌تر عمل کنند. همچنين سعي کنند تا اطلاعاتشان را با حضور در دوره‌هاي مديريت به‌روز‌رساني کنند که اين موضوع در روند پيشرفت کارشان نقش مؤثري دارد».
وي همچنين از مسئولان خواست تا به فعاليت‌هاي قرآني ـ مردمي که به صورت خودجوش و همراه با علاقه انجام مي‌گيرد، بها دهند و مي‌گويد: «مسئولان تا دغدغه نداشته باشند نمي‌توانند مشکلات را حل کنند هرچند اين موضوع و بي‌توجهي آنها موجب سلب مسئوليت از ما مديران مؤسسات قرآني ـ مردمي نمي‌کند بلکه بايد با همه توان بيش از پيش در اين مسير گام بگذاريم».
‌مدير مؤسسه معجزه جاويد در پايان اين نشست از حميد صابرفرزام، مديرعامل خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، درخواست کرد با توجه به ظرفيت و توانايي اين مؤسسه در غرب استان تهران و به‌دليل شناخته شدن به‌عنوان خبرنگار مرتبط با ايکنا در ميان دستگاه‌هاي قرآني شهريار، ملارد و کرج، خواستار راه‌اندازي نمايندگي از تنها خبرگزاري تخصصي قرآن در غرب استان تهران شد.
او که در حال حاضر به‌عنوان مسئول انجمن قرآن شهريار و ملارد مشغول فعاليت هست. همچنين در سال ۸۹ در آموزش و پرورش جذب مي‌شود و به‌عنوان معلم رسمي در مدارس مشغول فعاليت مي‌شود.

تعداد بازديد:243 آخرين تغييرات:96/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر