چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/خانواده

تمرین هایی با کودک برای بهتر زیستن3

بازي بازي تا زندگي واقعي

تمرين هايي با کودک براي بهتر زيستن3

در اين مقاله از سلسله مقالات تمرين هايي با کودک براي بهتر زيستن توصيه هايي براي سنين هشت تا دوازده ماهگي را براي شما آماده کرده ايم. کودک در اين سن انواع مختلفي از صداها را از خود بروز مي‌دهد. او با صداي خود بازي مي‌کند و برخي از صدا‌ها را براي افرادي خاص به کار مي‌برد.

بازي, کودک, پوشيدن لباس, خانواده

حيطه ي ارتباطات

از کودکتان بخواهيد از دستورات ساده‌اي پيروي کند. به طور مثال از او بپرسيد: "مامان کجاست؟" يا "چشمانت را نشان بده." وقتي به خريد مي‌رويد در مورد اجناسي که انتخاب مي‌کنيد با او سخن بگوييد و اجازه دهيد اجناسي را بردارد و داخل سبد خريد قرار دهد.با يک تلفن اسباب بازي با کودکتان صحبت نماييد. کودکتان از اين که درست مانند بزرگتر ها با تلفن صحبت کند لذت مي‌برد. 

اسباب بازي هاي بامزه و دوست داشتني اش را روي ميزي کوتاه قرار دهيد تا کودکتان براي رسيدن به آن‌ها تلاش کند. اين کار تمريني براي ايستادن به روي پاي خود مي‌باشد. زماني که کودک راه رفتن را شروع مي‌کند، آن را دائما تکرار مي‌نمايد

زماني که کودکتان بيدار است صدا هاي مزاحم از قبيل تلويزيون و راديو را قطع کنيد تا فقط صداي شما را بشنود و براي لذت بردن بيشتر او برايش شعري زمزمه کنيد. هنگام خواب، کودکتان را نزديک خود نگه داريد و به آهستگي حرکت کنيد. او بعد از يک روز که به کنجکاوي پرداخته خسته شده است و نياز به آغوش شما دارد. 

وقتي کودکتان آوايي مثل "با" را توليد مي‌کند آن را تکرار نماييد. به عبارت کلي تر، هر گاه کودکتان کاري جديد فرا گرفت او را تشويق نماييد. هر روز براي او کتاب بخوانيد او را در آغوش بگيريد و زماني را با هم بگذرانيد. عکس‌هاي کتاب را به او نشان دهيد و داستان را برايش تعريف کنيد.

حيطه ي حرکات درشت

چند قطعه سکه يا فلز بي ارزش جمع کنيد و در حالي که کودکتان نشسته است به او بدهيد. اجازه دهيد سکه ها را داخل ظرف شفافي که جلويش هست بريزد. آنگاه آن را تکان دهيد تا صداي بلندي توليد کند. دوباره آن را خالي کنيد و دوباره اين عمل را تکرار کنيد.

وقتي کودک را مي‌خواهيد بخوابانيد و يا پوشکش را تعويض نماييد با ضرباهنگ پا زدن کودک شعري را براي او بخوانيد و هرگاه اين حرکت را متوقف کرد شما نيز خواندنتان را متوقف نماييد. اين عمل تبديل به بازي با مزه ي برو و بايست خواهد شد.

اسباب بازي هاي بامزه و دوست داشتني اش را روي ميزي کوتاه قرار دهيد تا کودکتان براي رسيدن به آن‌ها تلاش کند. اين کار تمريني براي ايستادن به روي پاي خود مي‌باشد. زماني که کودک راه رفتن را شروع مي‌کند، آن را دائما تکرار مي‌نمايد. به او نشان دهيد چطور يک چهار پايه و يا وسيله اي سبک را نگه دارد و با خود به اطراف اتاق بکشد. جعبه هاي مقوايي محکم و سبک نيز براي اين تمرين مناسب خواهد بود.

حيطه ي حرکات ريز

در يک جعبه ي مقوايي اشيايي را براي لمس کردن، گرفتن و کوبيدن بگذاريد. اجازه دهيد کودک وسيله اي را بردارد و در مورد آن با فرزندتان سخن بگوييد. همچنين مي‌توانيد دستان او را زير پتو مخفي کنيد و بازي‌اي شبيه به دالي موشه برايش ايجاد نماييد. اين کار به ايجاد طرحواره ي شي پايدار کمک مي کند.

با يک توپ نرم يا گلوله ي پشمي با کودکتان توب بازي کنيد. او در اين سن نمي تواند توپ را دقيق بگيرد و پرتاب کند اما از اين کار لذت خواهد برد.

با کودکتان به پارک و يا محل هاي بي خطر طبيعي برويد و او را تشويق نماييد تا سنگ ها را داخل يک سطل جمع کند. همچنين مي‌توانيد در مورد شاخها و برگ هاي درختان با او سخن بگوييد.

تکه‌هاي بيسکويت خورد شده را در يک ظرف پلاستيکي با درپوش فشاري يا پيچي قرار دهيد و به فرزندتان نشان دهيد اين درها چگونه باز مي شود. به او اجازه دهيد در ظرف ها را باز نمايد.

حيطه ي حل مساله

با مکعب هاي کوچک يا قاشق روي ميز بزنيد و با صداي بلند آواز بخوانيد. همچنين مي ‍‌‌‌‌توانيد چند روسري و يا دستمال رنگي را به هم گره بزنيد و داخل لوله ي مقوايي (مانند لوله ي دستمال کاغذي) قرار دهيد و از کودکتان بخواهيد آن را بيرون بکشد. اين بازي را مي‌توانيد با يک راديو نيز اجرا نمايد. بدين شکل که راديو را زير يک پتو قرار دهيد و اجازه بدهيد با شنيدن صداي آن، کودکتان راديو را پيدا کند.

وقتي فرزندتان را حمام مي‌کنيد يک ليف کوچک به او دهيد و تشويقش کنيد خود را بشويد. براي پوشيدن لباس نيز اجازه دهيد کمکتان کند. براي اين کار حتما بايد صبور باشيد.وقتي کارش تمام شد از او تشکر کنيد تا تشکر کردن را از سنين کودکي بياموزد

وقتي دو دست او اسباب بازي هست، اسباب بازي سومي را به او نشان دهيد و بنگريد که آيا براي رسيدن به اسباب بازي سوم مي‌تواند راهي را پيدا کند. اگر نتوانست راهي پيدا کند که سه اسباب بازي را با هم نگه دارد دو يا سه هفته ي ديگر اين کار را امتحان نماييد. همچنين مي‌توانيد اسباب بازي را زير يک فنجان مخفي نماييد و بگوييد اسباب بازي کجاست؟ اگر آن را پيدا نکرد فنجان را برداريد و نشانش دهيد و دوباره اين کار را انجام دهيد.

حيطه ي شخصي-اجتماعي

وقتي فرزندتان را حمام مي‌کنيد يک ليف کوچک به او دهيد و تشويقش کنيد خود را بشويد. براي پوشيدن لباس نيز اجازه دهيد کمکتان کند. براي اين کار حتما بايد صبور باشيد. هنگام نظافت خانه يک اسفنج مرطوب به فرزندتان دهيد و از او بخواهيد که در کار خانه به شما کمک کند. وقتي کارش تمام شد از او تشکر کنيد تا تشکر کردن را از سنين کودکي بياموزد. 

فرزند شما از بازي تقليد لذت خواهد برد. به او نشان دهيد چطور مي‌تواند اداي شما را در بياورد. با کار هاي ساده آغاز کنيد؛ مانند روي ميز کوبيدن. هنگام مهماني کودک شما از ديدن بازي بچه هاي بزرگتر لذت مي‌برد، خصوصا اگر برادر و يا خواهر بزرگتري داشته باشد. 

کودکان از اين که خود غذاي خود را بخورند لذت مي برند. براي اين کار ميان وعده ها را انتخاب کنيد. اين غذا ها بايد ساده باشند، مثل ميوه هاي خرد شده.

هرگاه در خانه فرصتي داشتيد فرزندتان را تشويق کنيد خود را در آينه ببيند. مي توانيد شکلک هاي بامزه در بياوريد تا او بخندد. 

تعداد بازديد:309 آخرين تغييرات:96/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر