چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

زنان خانه‌دار رکورددار فضای‌مجازی!

زنان خانه‌دار رکورددار فضاي‌مجازي!

در کل دنيا بانوان، از فضاي‌مجازي بيشتر براي سرگرمي و فعاليت‌هاي اجتماعي و مردان بيشتر براي فعاليت‌هاي اقتصادي استفاده مي‌کنند اما جالب است بدانيد رکورددار اين حضور؛ بانوان هستند.

زنان خانه‌دار رکوردار فضاي‌مجازي!

امروزه بر همگان آشکار است که  اينترنت در حال دگرگون سازي زندگي خانواده ها مي باشد. دامنه اين دگرگوني‌ها از مخدوش ساختن مرزهاي ميان امر جهاني و امر محلي گرفته تا ايجاد مجراهاي نويني براي تعامل و همچنين انجام وظايف شغلي به‌صورت شبکه‌اي و... را شامل مي‌شود.

در اين راستا "مانوئل کاستلز" (نظريه پرداز حوزه فضاي مجازي) معتقد است که: "ارتباطات مبتني بر کامپيوتر" انقلابي در فرآيند ارتباطات ايجاد کرده است و گسترش اينترنت خود به خلق محيط‌هاي جديدي منجر شده که با عمومي شدن اين فرصت، زنان نيز با وارد شدن به آن، شکل ديگري از حضور در اجتماع مدرن را تجربه مي‌کنند.

در حال حاضر، تغييراتي چون گسترش تامين‌کنندگان خدمات اينترنتي، ورود تکنولوژي‌هايي مثل گوشي و تبلت و همچنين سيم‌کارت‌هاي تري جي و رايتل، باعث رشد چشمگير کاربران اينترنتي و حضور آنها در شبکه‌هاي مجازي شده است. در واقع، طيف وسيعي از مردم، از حضور در اين شبکه‌ها استقبال فراواني کرده‌اند.

با توجه به اينکه زنان ايراني بخش قابل توجهي از کاربران اينترنتي را شکل مي‌دهند و به حضور در فضاي مجازي علاقه نشان داده‌اند، در مورد پيوستن آنان به اين شبکه‌ها و پيامدهاي آن، اخيرا بحث‌هاي زيادي صورت گرفته است. از همين رو، اين مقاله درصدد بررسي چگونگي حضور آنان و پيامدهاي آن است.

بانوان پيشتاز حضور در فضاي مجازي

در کل دنيا بانوان از فضاي مجازي بيشتر براي فعاليت‌هاي اجتماعي و سرگرمي استفاده مي‌کنند. طي چند سال اخير؛ بانوان بيشتر در فيس‌بوک، تلگرام و اينستاگرام فعاليت مي‌کنند و اين در حالي است که مردان بيشتر از شبکه‌هاي اقتصادي استفاده مي‌کنند. طبق آخرين آمار منتشر شده، بانوان خانه‌دار در ايران بيشترين مخاطبان فضاهاي مجازي را تشکيل مي‌دهند.

بي برنامگي در ورود و خروج به تلگرام و ديگر شبکه هاي اجتماعي مشکلاتي بوجود مي آورد که بر همه ي اعضاي خانواده اثر نامطلوب مي گذارد و اعتيادآور بوده که در نهايت اوقات فراغت با اعضاي خانواده و ايجاد فضاي صميمي، خصوصا گفتگوهاي محبت آميز، فرهنگ سازي صحيح و درست را از افراد مي ربايد.

مفسريني که نسبت به اين پديده خوش‌بين هستند و حضور در فضاي مجازي را فرصتي نوين تلقي مي‌کنند. آنها معتقدند که اين شبکه‌ها، امکان ارتباطي نويني است که مي‌تواند تعامل‌هاي يک فرد را تقويت يا تکميل کند. همچنين آنها باور دارند که ارتباطات مجازي، به‌دليل تازگي تاريخي اين رسانه و بهبود نسبي جايگاه قدرت براي گروه‌هايي از قبيل زنان که از نظر سنتي زير دست بوده‌اند، ممکن است فرصتي براي معکوس کردن بازي‌هاي سنتي قدرت در فرآيند ارتباطات فراهم کند. امانوئل کاستلز باور دارد که حضور گروه‌هاي مختلف جوامع از جمله زنان در اين  وسايل ارتباطي جديد، فرصت حضوري نو را فراهم کرده، فرصتي که افراد خود را آن گونه که مايل هستند به ديگران بشناسانند و اين جنبه به لحاظ اجتماعي داراي اهميت است.

ديدگاه دومي نيز از کساني که نسبت به حضور زنان در شبکه‌هاي مجازي ديدگاه نقادانه‌اي دارند، وجود دارد. آنها استدلال مي‌کنند حضور زنان در اين شبکه‌ها، باعث مي‌شود که آنها وقت کمتري را به تعامل در دنياي واقعي اختصاص دهند و از اين رو اين نوع ارتباطات منجر به انزواي اجتماعي مي‌شود و از طرفي، اين شبکه‌ها عموما در حال تصرف زندگي خانگي است. به‌عنوان مثال در يکي از بيلبوردهاي شهر تهران، تصويري از يک خانواده که در يک سمت ميز شوهر و فرزند خانواده و در طرف ديگر ميز، زن با يک گوشي نشسته است، نصب شده است. وجه مشخصه اين تصوير، طويل بودن ميز است که بين زن با شوهر و فرزند فاصله ايجاد کرده است. اين تصوير حاکي از رويکرد نقادانه به ارتباطات مجازي يک زن است و به صورت ضمني، معتقد است که ارتباطات مجازي منجر به کاهش روابط خانوادگي شده است و پايه‌هاي بنياد خانواده را در معرض خطر قرار مي‌دهد.

با کمرنگ‌تر شدن محدوديت‌هاي دسترسي به اينترنت و همچنين تغييرات رخ‌داده در حوزه‌هاي اجتماعي، کاربران اينترنتي که در گذشته، محدود به دانشجويان و افرادي با سطح سواد بالا و مشاغل خاص مي‌شد، اکنون شامل طيف وسيعي از مردم، از روستاهاي کوچک تا کلان‌شهرهايي مانند تهران و از شاغلان گرفته تا زنان خانه‌دار و کودکان و... شده است.

زنانِ غرق در تلگرام

با ورود فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي تا حدود زيادي جوامع به حالت راحتي درآمده و بسياري از امور نيز تسهيل گرديد. در کنار اين تسهيل بيشتر موارد زنان و خانواده نيز دچار دگرگوني هاي شدند، زنان غرق فضاي مجازي و خانواده ها نيز در گير و دار اين فضاي افسونگر مجازي به تباهي کشيده شدند.

فضاي مجازي ابعاد مختلفي دارد که ابتدا از واژه ي اينترنت شروع شده و در نهايت واژه هاي ديگري را مثل  واتساپ، وايبر، تانگو، فيس بوک، موبوگرام، فلوگرام  و تلگرام را در خود جاي داده است. در اين ميان نفوذ فرهنگي؛ جنگ نرم و تهاجم دشمن در قالب همين شبکه هاي اجتماعي شکل گرفته و خانواده ها را به عنوان هدف اصلي نشانه رفته است.

متاسفانه در کنار تمام خوبي هاي که تلگرام دارد، بدي هاي زيادي را هم با خود به يدک مي کشد، اثراتي به مراتب بدتر از هر مرگ زجرآوري که در گوشي همراه جاي گرفته و همواره هم با شخص همراه است. اين پيام رسان اجتماعي در ايران به دليل وجود گوشي همراه براي همه افراد و راحتي استفاده از اينترنت به مراتب خطرسازتر بوده و آسيب هاي به مراتب سخت تر را براي زنان و در نهايت خانواده ها ايجاد مي کند.

با توجه به گستردگي امکانات تلگرام که در اختيار فرد قرار دارد، اگر فرهنگ درست استفاده کردن از اين پيام رسان قوي را نداشته باشيم، به راحتي در مسير توطئه قرار گرفته و دچار آسيب مي شويم. تا حدودي لازم است که به صورت کامل با تمام امکانات تلگرام آشنا باشيم تا راه هاي مقابله با آسيب هاي احتمالي را بشناسيم، لازم است که زمانبندي مناسب را رعايت کنيم تا وقت گرانبهاي خود را هم از دست ندهيم.

 بي برنامگي در ورود و خروج به تلگرام و ديگر شبکه هاي اجتماعي مشکلاتي بوجود مي آورد که بر همه ي اعضاي خانواده اثر نامطلوب مي گذارد و اعتيادآور بوده که در نهايت اوقات فراغت با اعضاي خانواده و ايجاد فضاي صميمي، خصوصا گفتگوهاي محبت آميز، فرهنگ سازي صحيح و درست را از افراد مي ربايد. پس بايد با توجهي بيش از پيش و برنامه ريزي دقيق براي حضور در اين فضا، تهديدها را به فرصت تبديل کرده و از بروز هرگونه آسيبي جلوگيري نماييم و از آنجايي که خانم ها به طور کلي در جامعه در مقايسه با مردان در برابر اتفاقات آسيب پذيرتر هستند برهمين اساس آثار شبکه هاي اجتماعي بيشتر متوجه خانمها مي شود و سوء استفاده ممکن است اين فضا را براي خانمها آسيب پذيرتر کند، که در نهايت با توجه به درگيري زنان با خانواده منجر به تخريب و به يغما کشاندن خانواده ها هم مي شود.

بايد توجه داشت که فضاي مجازي به مانند يک شمشير دولبه بوده و ارزش هاي انساني و آموزه هاي ديني را با هم تخريب مي کند و تمام محتواي ضد اخلاقي و ضد انساني آن متوجه خانواده و جامعه خواهد شد.

تعداد بازديد:238 آخرين تغييرات:96/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر