چهارشنبه 27 تير 1397 - 5 ذي القعده 1439 - 18 ژولاي 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

اسلام در پی ایجاد محدودیت برای انسان نیست

اسلام در پي ايجاد محدوديت براي انسان نيست

حجت‌الاسلام احمدي گفت: خداوند، عفاف و حجاب را براي رستگاري و سعادت دنيوي و اخروي افراد مطرح کرده است و دين اسلام در پي ايجاد محدوديت براي انسان ها نيست.

سيد ناصر احمدي

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت‌الاسلام و المسلمين سيدناصر احمدي؛ کارشناس دفتر آيت الله نوري همداني، استاد حوزه علميه و امام جماعت مسجد طوس تهران گفت: حجاب به معناي «آنچه مانع رسيدن به چيزي يا کسي مي شود»، مربوط به ظاهر انسان ها و جزو سنت ديرين بشري است و اسلام نيز در برخي آيات قرآن، مانند آيه ۳۱ سوره نور و آيات ۳۳ و ۵۹ سوره احزاب به آن اشاره کرده است. هدف خداوند از وضع چنين حکمي، مصون ماندن انسان ها از وسوسه هاي شيطاني، تامين امنيت رواني، تحکيم بنيان خانواده و پاک ماندن جامعه از گناهان است. شهيد مطهري نيز حجاب را مصونيت و نه محدويت، معرفي کرده اند.

وي با بيان اينکه عفاف، حالتي دروني و به معناي آن چيزي است که مانع از غلبه شهوت و وسوسه مي شود و قرآن، عفت را به معناي «خودنگه داري»، «پاکدامني» و «قناعت» به کار برده است، افزود: درحالي که حجاب در فقه و عرف، بيشتر براي بانوان مطرح مي شود، اما عفاف، موضوع مشترک ميان زنان و مردان است. البته دستورات شرع، حدودي براي رعايت حجاب در رفتار و پوشش از سوي مردان نيز مطرح کرده است.

اين استاد حوزه علميه با بيان اينکه خداوند، عفاف و حجاب را براي رستگاري و سعادت دنيوي و اخروي افراد مطرح کرده است و دين اسلام در پي ايجاد محدوديت براي انسان ها نيست، خاطرنشان کرد: امام خميني(ره) دراين باره فرموده اند «بايد توجه داشته باشيد که حجابي که اسلام قرار داده است، براي حفظ آن ارزش هاي شماست. هر چه را که خدا دستور فرموده است چه براي زن و چه براي مرد- براي اين است که، آن ارزش هاي واقعي که اين ها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه هاي شيطاني با دست هاي فاسد استعمار و عمال استعمار پايمال مي شدند. اين ها ، اين ارزش ها زنده بشود»(صحيفه امام، ج19، ص 185). همچنين مقام معظم رهبري فرمودند «مسأله حجاب، به معناي منزوي‌کردن زن نيست. اگر کسي چنين برداشتي از حجاب داشته باشد، برداشتش کاملاً غلط و انحرافي است. مسأله حجاب، به معناي جلوگيري از اختلاط و آميزش بي‌قيدوشرط زن و مرد در جامعه است». بنابراين وضع احکام حجاب و عفاف در جامعه براي اين است که فطرت پاک انسان ها هميشه در معرض تهديدات شياطين و تهديدات دشمنان داخلي و خارجي است.

تلاش برخي کشورها براي تضعيف بنيان هاي ديني در ايران

وي با اشاره به تلاش برخي کشورها براي تضعيف بنيان هاي ديني در جامعه از طريق شبکه هاي ماهواره اي، فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي، يادآور شد: مساجد و ساير مراکز ديني بهترين مکان براي آموزش درست و به روز دستورات دين براي مقابله با آن تلاش ها است. اقدامات کشورهاي استکباري و گروه هاي تروريستي در تخريب مساجد در کشورهاي اسلامي، نشان دهنده جايگاه مهم اين خانه هاي خدا در نشر آموزه هاي دين از جمله عفاف و حجاب است.

حجت‌الاسلام و المسلمين احمدي برگزاري کارگاه ها و نشست هاي آموزشي-عقيدتي در مساجد براي تبيين دقيق ابعاد و زواياي فردي و اجتماعي عفاف و حجاب را ضروري دانست و گفت: ائمه جماعات و ساير دست اندرکاران مساجد و مسئولان و مديران فرهنگي و مسجدي کشور، نسبت به برگزاري چنين نشست هايي غافل هستند و گاهي چنين برنامه هايي صرفا در دهه ملي عفاف و حجاب برگزار مي شود.

اين کارشناس دفتر آيت الله العظمي نوري همداني ادامه داد: درحالي که دشمنان نظام جمهوري اسلامي ايران با استفاده از تجربه سقوط حکومت اسلامي در آندلس با اشاعه فحشا و منکرات، درپي تکرار آن واقعه تاريخي و تضعيف انقلاب اسلامي هستند، برخي مديران نسبت به بهره گيري از ظرفيت عظيم 80 هزار مسجد در سراسر ايران غافل هستند و تاکنون نتوانسته اند دستورات دين مانند حجاب و عفاف را از بستر اين خانه هاي خدا در جامعه گسترش دهند.

اين مبلغ و کارشناس حوزه فرهنگ و دين خاطرنشان کرد: بررسي وضعيت عفاف و حجاب در ساير کشورهاي اسلامي نشان مي دهد، دشمنان اسلام در انديشه تخريب جايگاه حجاب و عفاف در آن کشورها و سرانجام، جايگزيني الگوي ليبرال دموکراسي هستند. کارشناسان و نظريه پردازان کشورهاي استکباري بارها تاکيد کرده اند که وجود نهادهاي سنتي مانند مساجد و رويدادهايي مانند تاسوعا و عاشورا، مانع از تحقق اهداف ما است بنابراين بايد قداست و اهميت اين نهادها و رويدادها را با اشاعه شبهات و ايجاد سوال در ذهن جوانان، تخريب کرد.

فعاليت موفق زنان محجبه در مسئوليت هاي مهم کشوري

وي با اشاره به فعاليت زنان در مسئوليت هاي مهم کشور مانند وزارت، معاونت رياست جمهوري و نمايندگي مجلس و همچنين تحصيل آنان در حوزه هاي علميه و دانشگاه ها، گفت: اين خانم ها با رعايت حجاب، متصدي مسئوليت هاي مهم در ايران شده اند، بنابراين رعايت حجاب و عفاف، مانعي در مسير پيشرفت و موفقيت افراد نيست.

حجت‌الاسلام و المسلمين احمدي گفت: مسئولان و مديران فرهنگي کشور بايد از ظرفيت مساجد به عنوان «هسته مقاومت فرهنگي» براي گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه، مقابله با تهديدات دشمنان و کاهش آسيب ها و معضلات اجتماعي استفاده کنند. تاريخ نشان داده است هرجا ائمه جماعات، علما، روحانيون و طلاب به ميدان آمدند و به تبيين فلسفه احکام و دستورات دين پرداختند، آنگاه مردم با رغبت و انگيزه بيشتر، در برابر تعاليم دين، سر تعظيم فرود آوردند.

اين استاد حوزه علميه خاطرنشان کرد: حجاب از حقوق الهي بر گردن انسان ها است که رعايت آن، موجب افزايش سلامت و امنيت رواني-اجتماعي افراد، کاهش بي بندوبار هاي اخلاقي و تثبيت بنيان خانواده و جامعه مي شود. مقام معظم رهبري دراين باره فرمودند « انبوه‌ دختران‌ و زنان‌ مؤمن‌ و حزب‌اللهي‌ که‌ در دانشگاه‌ بهترين‌ علوم‌ را تدريس‌ و بالاترين‌ مدارج‌ علمي‌ را مي‌گذرانند و نيز شمار زيادي‌ از بانوان‌ جوان‌ ايران‌ که‌ در آينده‌اي‌ نه‌ چندان‌ دور به‌ مقامات‌ عالي‌ علمي‌، فقهي‌ و فلسفي‌ دست‌ خواهند يافت‌ از افتخارات‌ نظام‌ اسلامي‌ محسوب‌ مي‌شوند».

استفاده از تبليغات و اطلاع رساني صحيح براي تبيين عفاف و حجاب

حجت‌الاسلام و المسلمين احمدي تبليغات و اطلاع رساني صحيح همگان در افزايش عفاف و حجاب در جامعه را، بسيار مهم دانست و گفت: مقام معظم رهبري درباره اين موضوع تاکيد دارند «اما اين‌که شما مي‌گوييد "ما چگونه برخورد کنيم؟" ببينيد؛ شما با تبليغات کار کنيد. يعني همان حربه‌اي را که افراد مورد نظر شما براي سست کردن اعتقاد به حجاب به کار مي‌برند، شما هم به کار ببريد. يعني شما درباره‌ي حجاب بنشينيد، واقعا تحقيق کنيد، فکر کنيد، از لحاظ ديني هم مثلا درباره‌اش بحث کنيد، يا از بحث‌هايي که شده استفاده کنيد. از لحاظ اجتماعي هم روي همين مسأله‌ي کيفيت حجاب تکيه کنيد؛ به ترويج ديدگاه خودتان بپردازيد؛ آن چيزي که به نظرتان درست است، آن را بگوييد؛ اين دغدغه را هم که اينها مي‌آيند تمايل به حجاب را در دلِ مردم از بين مي‌برند، نداشته باشيد؛ حجاب از بين نمي‌رود. البته اگر قدرتي مثل قدرت رضاخاني بالاي سرش باشد، يا آن طور که شنيدم در بعضي از کشورها مثل تونس کسي حق ندارد در خيابان با حجاب باشد و اصلا حقوق بشر هم در اين‌جا ديگر مطرح نيست که چرا مردم را مجبور کرديد بي‌حجاب باشند – کساني که مسؤول اين چيزها هستند، همين‌طور تماشا مي‌کنند و حرفي هم نمي‌زنند! – بالاخره همان کشف حجاب دوران رضاخاني پيش مي‌آيد؛ اما به مجرد آن‌که اين زور برداشته شود، مردم به سمت حجاب برمي‌گردند».

 

تعداد بازديد:229 آخرين تغييرات:96/04/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر