شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اعتراض سه رئیس فدراسیون به روند غیرقانونی اساسنامه کمیته المپیک

اختصاصي مهر؛

اعتراض سه رئيس فدراسيون به روند غيرقانوني اساسنامه کميته المپيک

روساي سه فدراسيون در نامه اي مشترک به رئيس کميته ملي المپيک نسبت به روند غيرقانوني تائيد اساسنامه اين کميته اعتراض کرده و خواستار اعمال قانون در اين زمينه شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس قانون انتزاع کميته ملي پارالمپيک از المپيک که ٢٨ مهرماه سال گذشته توسط رئيس جمهور ابلاغ شد، اصلاح اساسنامه اين دو کميته بر اساس مهلت سه ماهه تعيين شده، در دستور کار قرار گرفت.

روند انجام اصلاحات
رسول خادم و کميسيون تحت مديريت وي در کميته ملي المپيک (کميسيون مديريت و راهبردي) اصلاحات اساسنامه اين کميته را آغاز کردند. در ادامه اقدامات تکميلي براي نهايي کردن اين اصلاحات در داخل مجموعه کميته ملي المپيک و توسط اعضاي هيات اجرايي آن و البته با تاخير زياد انجام شد. آنها در نهايت در آخرين نشست سال گذشته خود اين اصلاحات را به سرانجام رساندند.

اين نشست ٢١ اسفندماه سال گذشته و با حضور محمدرضا داورزني و اميررضا خادم دو معاون وزير ورزش برگزار شد. در اين نشست سه ساعته بود که اقدامات تکميلي براي اصلاح اساسنامه کميته ملي المپيک انجام و پيش نويس آن نهايي شد.

آنچه اعتراض اعضاي مجمع کميته ملي المپيک را موجب شده است
"پيش نويس اساسنامه کميته ملي المپيک به طور همزمان در اختيار دولت و کميته بين المللي المپيک (IOC) قرار گرفت تا پس از تائيد شدن توسط آنها، در اختيار اعضاي مجمع قرار بگيرد تا مصوبه آنها را هم دريافت کند." اين همان مسئله اي است که انتقاد اعضاي مجمع کميته ملي المپيک را موجب شده است.

به هرحال مجمع کميته ملي المپيک بالاترين رکن اين کميته به حساب آمده و اعضاي آن بايد در جريان اقدامات اصلاحي در رابطه با اساسنامه باشند. جدا از اين و بر اساس روند قانوني، قبل از ارسال پيش نويس تهيه شده براي هيات وزيران و IOC، بايد اعضاي مجمع در مورد آن و در کل اصلاحات صورت گرفته، اظهار و اعمال نظر مي کردند.

البته کيومرث هاشمي در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرده بود که " بعد از تائيد پيش نويس ارسالي براي دولت و IOC، آن را به اعضاي مجمع ارائه مي کنيم. البته بعد از اينکه اعضاي مجمع هم پيش نويس را تائيد کردند، مجددا بايد آن را جهت تائيد نهايي در اختيار کميته بين المپيک قرار دهيم." ( در گزارشي با عنوان اساسنامه کميته ملي المپيک در چه مرحله اي از تصويب به سر مي برد؟، به اين گفتگو اشاره شد).

اما سوال اينجاست؛ "اينکه احيانا هيات وزيران و کميته بين المللي المپيک، پيش نويس ارسالي از سوي کميته ملي المپيک را تائيد کنند، سپس اين پيش نويس به اعضاي مجمع ارائه شود، آنها چه ورودي مي توانند به اين پيش نويس که داشته باشند؟، پيش نويسي که تائيديه دو نهاد را دارد و هرگونه نظر مخالف در مورد آن عملا باعث طولاني تر شدن پروسه تائيديه مي شود؟"

نامه اعتراض محمود خسروي وفا، علي مرادي و مهدي علي نژاد به کيومرث هاشمي
به گزارش مهر، اينکه روند قانوني در تائيد پيش نويس اساسنامه کميته ملي المپيک رعايت نشده و با وجود گذشت چهار ماه از ارسال آن براي دولت و IOC، اعضاي مجمع کميته ملي المپيک هنوز از اقدامات اصلاحي انجام شده در رابطه با اساسنامه و پيش نويس آن بي اطلاع هستند، اعتراض سه نفر از روساي فدراسيون ها و عضو مجمع کميته را موجب شده است.

محمود خسروي وفا رئيس فدراسيون ورزش هاي جانبازان و کميته ملي پارالمپيک، علي مرادي رئيس فدراسيون وزنه برداري و مهدي علي نژاد رئيس فدراسيون ووشو افرادي هستند که دو روز پيش (يکشنبه) در نامه اي خطاب به کيومرث هاشمي ضمن اعتراض به اين مسئله خواستار اين شدند که پيش نويس اساسنامه در اختيار اعضاي مجمع نيز قرار بگيرد.

خسروي وفا، مرادي و علي نژاد اين نامه را براي تک تک اعضاي مجمع کميته ملي المپيک هم ارسال کرده اند.

چالش هاي انتخاباتي کميته ملي المپيک شروع شد
به گزارش
خبرنگار مهر، به نظر مي رسد اين اقدام و به خصوص ورود محمود خسروي وفا که هميشه طي چند سال گذشته نسبت به بسياري از اقدامات در بدنه کميته ملي المپيک معترض و منتقد بوده است، آغازي جدي براي چالش هاي احتمالي انتخابات پيش رو باشد.

دوره چهار ساله هيات اجرايي فعلي کميته ملي المپيک ٣٠ دي ماه به اتمام مي رسد. انتخابات چهار سال پيش در شرايطي برگزار شد که به خاطر آئين نامه انتخاباتي، کانديدا شدن بسياري از افراد به حاشيه و چالش کشيده شد. دور از ذهن نيست که انتخابات پيش رو که البته هنوز زمان دقيق آن آغاز مشخص نيست نيز با حاشيه همراه خواهد شد و همين نامه سه عضو مجمع به کيومرث هاشمي در رابطه با اقدامات غير قانوني در روند تائيد اساسنامه نيز آغازي جدي و تاثيرگذار براي آن است.

تعداد بازديد:165 آخرين تغييرات:96/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر