شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/پزشكي

پشت پرده ردصلاحیت های نظام پزشکی/اهرم فشار وزارت بهداشت

مهر گزارش مي دهد؛

پشت پرده ردصلاحيت هاي نظام پزشکي/اهرم فشار وزارت بهداشت

هفتمين دوره انتخابات سازمان نظام پزشکي در حالي قرار است روز جمعه ۳۰ تير ۹۶ در سراسر کشور برگزار شود، که برخي رد صلاحيت هاي اين دوره تا حدودي معنادار و مبهم بوده است.  

به گزارش خبرنگار مهر، حذف برخي از چهره هاي جامعه پزشکي از حضور در هفتمين دوره انتخابات سازمان نظام پزشکي، با حرف و حديث هايي همراه بوده است. بطوريکه، برخي پزشکان از اهرم فشار وزارت بهداشت براي حذف منتقدان اين وزارتخانه خبر مي دهند و گروهي از پزشکان، از توافق وزارت بهداشت با چهره هاي منتقد پرده بر مي دارند.

اعتراض هاي جامعه پزشکي

به دنبال اعلام تعرفه هاي پزشکي سال ۹۶ از سوي هيات وزيران، شاهد کاهش تعرفه هاي برخي رشته هاي پزشکي بوديم که منجر به اعتراض آنها به روند تعيين تعرفه ها شده بود. بطوريکه معترضان بر اين عقيده بودند که عدالت بين رشته اي در تعيين تعرفه ها رعايت نشده و نوعي از تبعيض را در بين جامعه پزشکي رقم زده اند. اين وضعيت باعث شد تا شاهد اعتراض آن دسته از پزشکاني باشيم که تعرفه رشته پزشکي آنها کاهش يافته بود.

اما، در آستانه برگزاري انتخابات نظام پزشکي، به يکباره شاهد عقب نشيني برخي از معترضين به کاهش تعرفه ها بوديم. اين عقب نشيني، با سئوالات و ابهاماتي همراه شد، بطوريکه گفته مي شود، وزارتخانه با برخي از معترضان به توافق رسيده و در مقابل نماينده آنها در ليست هاي مورد حمايت وزارت بهداشت قرار مي گيرد.

از سوي ديگر، شنيده شده حذف برخي چهره هاي داوطلب حضور در انتخابات نظام پزشکي، در دستور کار وزارت بهداشت بوده و به هيچ عنوان توافقي صورت نگرفته است. اصولا اين منتقدين از آن دسته افرادي هستند که هرگز در فرياد زدن حق، کوتاهي و مماشات نکرده اند و به نظر مي رسد وزارت بهداشت نمي تواند با اين دسته از منتقدين به توافق برسد و تنها راه، حذف آنها از گردونه حضور در سازمان صنفي پزشکان است.

اهرم فشار وزارت بهداشت

ترکيب هيات نظارت مرکزي انتخابات سازمان نظام پزشکي که شامل سه نماينده مجلس و ۴ نماينده دولتي است، تا حدودي با ابهام همراه شده است. بطوريکه، گفته مي شود اين ۴ نفر دولتي، مي توانند در تاييد يا رد صلاحيت هاي داوطلبان انتخابات نظام پزشکي، به شدت تاثيرگذار باشند.

در تماسي که با يکي از همين چهره هاي رد صلاحيت شده داشتيم، به همين نتيجه رسيديم که ترکيب هيات نظارت مرکزي انتخابات نظام پزشکي، مورد سئوال ردصلاحيت شدگان است.

دکتر عبدالرسول صداقت متخصص راديولوژي با ۱۲ سال سابقه حضور در هيات مديره انجمن راديولوژي ايران و ۱۲ سال حضور در نظام پزشکي کرج، از جمله چهره هاي رد صلاحيت شده در اين دوره از انتخابات نظام پزشکي است.

او، سابقه ۸ سال رياست انجمن راديولوژي ايران، ۸ سال سابقه رياست نظام پزشکي کرج و ۱۲ سال عضويت در مجمع عمومي سازمان نظام پزشکي را در سوابق فعاليت صنفي خود دارد.

صداقت، همچنين ۴ سال و ۲ ماه سابقه مديريت دانشگاه علوم پزشکي بوشهر و يک سال معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشکي گرگان را در سابقه مديريتي خود دارد.

وي که برادر شهيد و جانباز است، خودش نيز سابقه حضور در جبهه هاي دفاع مقدس را دارد و هنوز از ترکش هايي که در بدن دارد، احساس درد مي کند.

صداقت در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: بنده در طول دوران مسئوليت هاي خودم، وظيفه داشتم به عنوان مسئول يک سازمان مردم نهاد در نظام پزشکي و انجمن راديولوژي ايران، از حقوق صنفي همکارانم دفاع کنم و اين دفاع هرگز از روي مصلحت نبوده و هميشه سعي کرده ام «حق را فرياد بکشم».

وي افزود: بنده با هيچ کس رودربايستي و بده بستان ندارم که بخواهم در مقابل آنها سکوت کنم. نمونه هاي بارز اين ادعاي بنده را مي توانيد از لابه لاي مصاحبه ها و مقالاتي که به نقل از بنده در رسانه ها آمده است، ببينيد.

صداقت در ارتباط با ماجراي ردصلاحيت خودش در انتخابات نظام پزشکي کرج، گفت: دو سال پيش در پي اعتراضات راديولوژيست هاي استان البرز به دانشگاه علوم پزشکي استان، در ارتباط با کاهش تعرفه هاي مصوب سونوگرافي و راديولوژي، نامه اي با امضاي بيش از ۶۰ راديولوژيست به دانشگاه نوشتيم که متاسفانه به جاي اينکه جواب منطقي دريافت کنيم، بلافاصله دانشگاه براي من و دو سه نفر از همکاران، پرونده تعزيراتي درست کرد و از همان زمان هم هشدارهايي داده شد که اين پرونده هدفش اين است که در دوره آينده انتخابات نظام پزشکي، صلاحيت ما مورد تاييد قرار نگيرد.

وي ادامه داد: متاسفانه هيچ گونه کار کارشناسي روي اين پرونده صورت نگرفته بود و به عنوان مثال، بابت يک ماه اضافه گرفتن از تعرفه ۱۷ هزار تومان به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، ۴۵۰ ميليون تومان جريمه بريدند، در حالي که بعد از اعتراض ساده و بدون کار کارشناسي، اين مبلغ را به ۲۰۰ ميليون کاهش دادند و ما در نهايت ۱۶۰ ميليون پرداخت کرديم که البته به ما گفتند که اگر پرداخت نکنيم، رسما از حساب شما اين مبلغ برداشته خواهد شد.

صداقت به نکته قابل تامل اشاره کرد و افزود: همزمان مرکز تصويربرداري ديگري که فکر مي کردند مدير آن نيز بنده هستم، به همان ميزان جريمه شد ولي بعدا که متوجه شدند مدير آن يکي از دوستان خودشان است، مبلغ جريمه را به ۷۰ ميليون و در نهايت ۵۰ ميليون کاهش دادند.

وي گفت: جالب اينکه در جريان نام نويسي هفتمين دوره انتخابات نظام پزشکي، متوجه شدم در استعلامي که از مجاري چهارگانه هيات نظارت استان البرز، گزارشي در مورد آن مرکز ارجاع نشده و مديرعامل آن مجموعه کانديدا شده و در ليستي قرار دارد که يکي از مديران ارشد دانشگاه علوم پزشکي البرز نيز حضور دارد. در حالي که صلاحيت بنده را رد کردند و در جلسه اي که براي اعتراض خودم حضور پيدا کرده بودم، رسما به من اعلام کردند که « ما بابت شما شديد از جانب وزارتخانه و دانشگاه علوم پزشکي البرز تحت فشار هستيم»، و من براي اين ادعاي خودم شاهد دارم که از درون همان هيات نظارت بوده و حاضر است شهادت بدهد.

صداقت ادامه داد: بعد از اينکه در دو فقره اعتراض خودم را به هيات مرکزي نظارت ارائه دادم، هيچ دليل محکمه پسندي به بنده اعلام نکردند.

وي گفت: در پيگيري هايي که انجام شد، مشخص گرديد هيات نظارتي که سه نماينده مجلس و چهار نماينده دولتي عضو آن هستند، تحت تاثير القائات وزارت بهداشت، هيچ کدام از دلايل بنده را قبول نکردند.

صداقت افزود: اين قبيل ردصلاحيت ها يک هشدار خطرناک براي جامعه پزشکي است که دخالت سازمان هاي دولتي و وزارتخانه در پيشگيري از حضور منتقدين را مي بايست رصد کنند و به نظر مي رسد بايد يک بازنگري در ترکيب هيات نظارت مرکزي صورت بگيرد. در واقع، بايد قانون مشخصي براي رد صلاحيت ها باشد تا اينگونه سليقه اي عمل نشود

وي در پايان گفت: بديهي است که دولتي ها مانع ورود افراد صاحب فکر و انديشه به سازمان نظام پزشکي هستند تا بتوانند کارهاي غير کارشناسي خود را به پيش ببرند، کما اينکه اگر نظام پزشکي مقتدري داشتيم مانع اجراي بي مهاباي طرح تحول سلامت مي شد و الان اينگونه با مشکل مواجه نمي شديم.

تعداد بازديد:158 آخرين تغييرات:96/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر