شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

اول عاشق شویم، بعد ازدواج کنیم؟!

اول عاشق شويم، بعد ازدواج کنيم؟!

همه افرادي که به نحوي مجرد هستند و مي خواهند ازدواج کنند و اطرافيان آنها، به نوعي نگران موضوع ازدواج هستند. نگران اند که مبادا کار به جدايي برسد يا دچار شکست در زندگي مشترک شوند، بنابراين مي خواهند با يک انتخاب خوب از اين پديده منفي پيشگيري کنند.

ازدواج، زندگي مشترک، روان شناسي،طلاق، کلوب ازدواج ، پيش نيازهاي ازدواج

ازدواج آنقدر مهم است که شايد لازم نباشد درباره اهميت آن صحبت شود اما آمار فزاينده طلاق، اين مبحث را از اهميت به يک نگراني تبديل مي کند. همه افرادي که به نحوي مجرد هستند و مي خواهند ازدواج کنند و اطرافيان آنها، به نوعي نگران موضوع ازدواج هستند. نگران اند که مبادا کار به جدايي برسد يا دچار شکست در زندگي مشترک شوند، بنابراين مي خواهند با يک انتخاب خوب از اين پديده منفي پيشگيري کنند. اما انتخاب خوب چه نوع انتخابي است؟ 

منظور از انتخاب خوب، انتخابي است که درست و سالم باشد و وقتي پاي چنين کلماتي به ميان مي آيد، يعني معيار يا معيارهاي سلامت و درستي بايد مدنظر باشند. امروزه بسياري از جوان هاي اصطلاحا «دم بخت» از معيارهاي ازدواج دم مي زنند. وقتي از معيار صحبت مي کنيم، قطعا مي دانيم معيارها را اهداف تعيين مي کنند. 

ازدواج بايد با شناخت کافي انجام شود و هيچ کس نبايد با سوالات پاسخ نگرفته، ازدواج کند. بايد هر چه را که مي خواهد بداند، بپرسد

اهداف و معيارهاي درست ازدواج در تمامي فرهنگ ها و جوامع امروز، تقريبا ترکيبي از توليد مثل و رسيدن به آرامش و کمال است؛ يعني اگر هدف ديگري مدنظر باشد آن هدف نمي تواند درست باشد و طبعا ازدواج با هدف نادرست نمي‌تواند نتايج خوبي داشته باشد. براي رسيدن به ازدواج درست که اکثر انسان‌هاي امروزي به آن آگاه هستند (اما بعضي اوقات آن را ناديده مي انگارند)، 2 دغدغه عمده مطرح است؛ جايگاه «عشق» و «شناخت» در انتخاب همسر. 

توصيه مي شود قبل از ازدواج شخصيت خودتان را به خوبي بشناسيد و به تکميل آن و رسيدن به شخصيت مستقل و باکفايت اقدام کنيد. با شناخت نقايص شخصيتي و برخي تمرين ها و درمان ها دستيابي به شخصيت متعادل، امکانپذير است. در انتخاب همسر نيز بايد در جستجوي همين شاخص هاي شخصيتي بود.

عشق

عشق کلمه اي بسيار مصطلح است که از ديرباز موضوع بسياري از فعاليت هاي انسان ها بوده است، اما همين عشق با تمام شهرتش پديده چندان شفافي براي اکثر مردم نيست. عشق در علوم و متون مختلف تعريف، توصيف و تفسيرهاي بسيار متفاوتي دارد. در علوم پزشکي و روان شناسي هم روي عشق بسيار کار شده است. 

مي توان گفت علوم پزشکي و روان شناسي عشق را نوعي از رابطه مي دانند که محصول مشترک عوامل جسمي و رواني متعددي است. اما علت هر چه که هست، عشق يک رابطه است و رابطه تعريف خود را دارد. ساده ترين بخش از تعريف رابطه، دوطرفه بودن آن است. پس عشق يکطرفه نمي تواند معنا داشته باشد. 

پيچيده ترين بخش از تعريف رابطه هم سالم بودن آن است؛ رابطه سالم اجمالا رابطه اي است که طرفين احساس رضايت دارند و به گفته غربي ها، «برد- برد» يا به قول قديمي ترهاي خودمان «دوسر برد» است. پس عشق سالم عشق دوطرفه و دوسر برد است. اگر رابطه اي سالم نبود هم بايد يا آن را سالم يا قطع کرد چون رابطه ناسالم سلامت انسان را به خطر مي اندازد.

شناخت

يکي ديگر از ابهامات انتخاب در ازدواج «شناخت» است. افرادي که مي خواهند ازدواج کنند، چقدر بايد همديگر را بشناسند؟ چه چيز را بايد بشناسند؟ شناخت کافي در چه مدت زماني ممکن است؟ حقيقت دارد که بعضي ها «آدم شناس» هستند و با يک ملاقات مردم را مي شناسند؟ 

در وهله اول، ازدواج بايد با شناخت کافي انجام شود و هيچ کس نبايد با سوالات پاسخ نگرفته، ازدواج کند. بايد هر چه را که مي خواهد بداند، بپرسد. در ضمن در ازدواج آنچه شناختش لازم است، شخصيت طرف مقابل است. اگر شخصيت طرف مقابل را بشناسيم، تقريبا نيازمندي ما براي شناخت طرف مقابل، عملا برطرف شده است. افرادي که مي خواهند ازدواج کند، بايد صاحب شخصيت مستقل و باکفايتي شده باشند. بقيه انواع شخصيت قطعا نمي توانند ازدواج موفقي داشته باشند. گرچه بنا بر برخي ملاحظات اقتصادي و اجتماعي ممکن است ازدواج شان به طلاق منجر نشود اما به اهداف درست ازدواج دست پيدا نخواهند کرد.

بهتر است تا وقتي خودتان و طرف مقابل به شخصيت مستقلي دست نيافته ايد، ازدواج نکنيد و در پي تقويت ضعف هاي شخصيتي خود باشيد

شخصيت مستقل و باکفايت لااقل بايد داراي 5 صفت و مهارت در حد متعادل باشد. اين 5 صفت و مهارت شامل مسئوليت پذيري، اعتماد به نفس (عزت نفس)، قاطعيت (هنر «نه» گفتن)، مهارت حل مساله و مهارت برقراري ارتباط سالم است. اگر اين مجموعه 5 عاملي کنار «ارتباط عميق با خداوند» قرار بگيرد، با يک شخصيت متعالي روبرو خواهيم شد.

متاسفانه در کشور ما خانم ها اکثرا داراي مسئوليت پذيري بالاتري از حد تعادل، قاطعيت و عزت نفس ضعيف و ضعف در مهارت حال مساله و مهارت برقراري رابطه سالم هستند و آقايان نيز با ضعف در مسئوليت پذيري، قاطعيت و مهارت برقراري رابطه سالم و حل مساله مواجه اند که تمام اينها به دليل ضعف در نظام پرورشي در مدارس کشور از گذشته تاکنون است. علاوه بر اينها، امکان شناخت اين صفات و مهارت ها با کمي مطالعه و آموزش حتي در مدت کوتاه هم ممکن است اما مطلقا نمي شود گفت در چند روز يا ماه يا... و اين مدت به ميزان دانش، آگاهي و صداقت طرفين بستگي دارد.

با توجه به توضيحات قبل، قطعا افرادي هستند که دانش لازم را براي شناخت شخصيت در مدت کوتاه دارند. مثلا عمدتا روان شناس هاي خبره با 3 جلسه مصاحبه مي توانند در حد مطلوب، کليات شخصيت افراد را بشناسند پس شناخت در يک نظر را باور نکنيد و بدانيد که اين موضوع نمي تواند از حد فرضيات بدون قطعيت جلوتر برود.

ازدواج

خلاصه اينکه بهتر است تا وقتي خودتان و طرف مقابل به شخصيت مستقلي دست نيافته ايد، ازدواج نکنيد و در پي تقويت ضعف هاي شخصيتي خود باشيد؛ چرا که اگر با معيارها و اهداف درست ازدواج نکنيد، طبيعتا نمي توانيد انتظار ازدواج موفقي هم داشته باشيد.

آيا عشق براي ازدواج ضرورت دارد؟

يکي از پرسش هايي که زياد مطرح مي شود، اين است که آيا اگر 2 نفر عاشق يکديگر نباشند و ازدواج کنند، ازدواجشان موفق خواهدبود يا ناموفق؟ واقعيت اين است که عشق براي ازدواج نه تنها ضروري نيست، بلکه گاهي خطرناک هم هست. اولا نتايج آماري از موفقيت ازدواج عاشق ها تاسف بار است. ثانيا، عاشق‌ها همه چيز را براي معشوق مي خواهند و طبعا از ابتدا يا در مسير قطعا به اين فکر مي رسند که طرف مقابل هم بايد باشد.

خلاصه اينکه عشق توقع مي آورد، توقعات سنگيني مانند ازخودگذشتگي که در زندگي زناشويي معمولا سرانجامي بهتر از تنفر نخواهدداشت. کمتر کسي هست که بتواند توقعات عاشقانه را برآورده کند. بهتر است 2 نفري که مي خواهند با هم ازدواج کنند، نسبت به هم نظر مثبت داشته باشند تا بتوانند دلبستگي پيدا کنند. دلبستگي رابطه سالمي است اما با ايجاد وابستگي بين زن و شوهر ديگر اين رابطه سالم نيست. از آنجا که عشق ها اغلب وابستگي ايجاد مي کنند حتي زن و شوهرها بايد مراقب باشند وابسته يکديگر نباشند بلکه بهتر است دلبسته هم باشند.

تعداد بازديد:244 آخرين تغييرات:96/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر