شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

هشداری برای سبقت غیرمجاز خودکشی!

هشداري براي سبقت غيرمجاز خودکشي!

قطع نفَس و رسيدن به ايستگاه آخر زندگي به عنوان معضلي براي جامعه و حتي اقتصاد هر کشوري محسوب مي شود و توجه ويژه به آن ابعاد متعددي دارد که بايد بدانيم راه‌کارهاي پيشگيرانه براي سلامت رواني اجتماع مفيد خواهند بود زيرا سدي بزرگ براي اين معضل محسوب مي‌شود.

 

هشداري براي سبقت غيرمجاز خودکشي!

شايد بحث امروز ما خيلي خوش‌آيند نباشد و نوشتن در مورد آن حتي کمي هم سخت باشد اما توجه به آن از اهميت خاصي برخوردار است. بحث ما در مورد يکي از ناهنجاري هاي اجتماعي به عنوان خود کشي است که کشور ما حدود چهلمين کشور جهان در اين معضل اجتماعي با ميزان تقريبي 3 هزار و 300 مورد محسوب مي شود. اما به هر حال خودکشي به عنوان پديده اي نه چندان تازه بلکه قديمي همواره گريبان گير جامعه بوده و هست و درواقع در برخي موارد به جد مي توان گفت که از معضلات اجتماعي محسوب مي شود.

حالا اينکه چه زمان مي تواند به عنوان معضل مطرح شود قطعأ روشن بوده و براي بررسي آن بايد به آمارها نگاه کرد. متأسفانه بر اساس آخرين آمارهاي منتشره پديده خودکشي طي چند سال اخير رشد زيادي داشته تا آنجا بسياري از کارشناسان اجتماعي و روانشناسي براي کاهش آن مطالعات گسترده اي را انجام داده اند و اين مسئله دغدغه بزرگي نيز براي آنها بوده است. اگرچه طي سالهاي اخير اقدامات بسياري براي کاهش ميزان خودکشي در داخل صورت گرفته اما هنوز هم آمارها و نمودارها روند افزايش دارد که بايد با نگاه ويژه تري نسبت به آن اقدام نمود.

روش هاي متعددي براي خود کشي وجود دارد که به گفته مسئولان پزشکي قانوني بيش از نيمي خودکشي ها در کشور به وسيله حلق آويز کردن صورت مي پذيرد و مسموميت به وسيله مسموميت دارويي، خودکشي با سلاح گرم، خودسوزي و سقوط از ارتفاع در رتبه هاي بعدي اين پديده قرار دارند. همچنين بر اساس آمارها بيشترين گروه سني که اقدام به خود کشي مي نمايند از 30 سال تا 39 سالگي است و سنين 18 الي 25 سال نيز از گروه هاي سني پر خطر از نظر قطع نفس محسوب مي شوند.

فردي که خود را در ايستگاه آخر زندگي تصور مي کند و خود کشي را به عنوان عاملي براي رهايي از درد و رنج مي داند قطعأ اين مسير را بهترين راه براي خود مي داند.

 اين پديده نزد دين مبين اسلام آنقدر منفور بوده و افرادي که اقدام به قطع نفس خود مي کنند را به عذابي عظيم بشارت مي دهد و دليل اين عذاب بزرگ آن است که به گفته اسلام ، انساني که خودکشي مي کند يعني از مهرباني خداوند نا اميد شده به همين منظور بزرگترين گناه را انجام داده است. اگر مي خواهيد مقداري بيشتر از اين پديده شوم بدانيد ما را در ادامه همراهي کنيد.

خودکشي از ضعف ايمان تا مشکلات اقتصادي-اجتماعي

اگرچه بسياري از کارشناسان مذهبي عامل اصلي خود کشي را ضعف ايمان و يا نبود آن معرفي مي کنند که به جد هم اين تعبير درست است اما برخي از موارد ديگر نيز در افزايش خودکشي مؤثر بوده از جمله مشکلات اجتماعي و بعضأ اقتصادي. زماني يک فرد بايد معضلات بزرگ روبر مي شود اگر توانايي رفع و رجوع آن را نداشته باشد حالا بنا به هر دليل از ضعف ايمان گرفته تا حالات رواني پيش روي وي ، در نتيجه  ممکن است به خود کشي روي آورد. اين افراد معمولأ نمي دانند که خودکشي چه آثاري براي خانواده و جايگاه اجتماعي آنها دارد و به نوعي مي توان گفت که فقط در فکر راحتي خود هستند و با ناراحت شدن ديگران کاري ندارند.

آثار اقتصادي-اجتماعي قطع نفس

فردي که خود را در ايستگاه آخر زندگي تصور مي کند و خود کشي را به عنوان عاملي براي رهايي از درد و رنج مي داند قطعأ اين مسير را بهترين راه براي خود مي داند اما اگر اندکي در کار خود تفکر داشته باشد خواهد ديد که براي خانواده خود چه معضل بزرگي ايجاد نموده است درواقع آنها را در بين اقوام با يک علامت سؤال بزرگ روبرو ساخته و شرمسار مي گرداند. اين فرد نه تنها زندگي خود و عاقبتش را با معضل روبرو مي سازد بلکه بايد بداند براي فروپاشي خانواده و در برخي از موارد طلاق (پدر و مادر ، خواهران و برادران) زمينه سازي مي کند که هر يک از اين موارد مي تواند خود به معضل بزرگتري تبديل گردد.

حالا اگر اين فرد که خودکشي کند پدر يا مادر باشد فرزندان آنها نه تنها بي سرپرست خواهند شد بلکه روند نامطلوبي در زندگي اجتماعي برايشان رقم خواهد خورد. کارشناسان بر اين باورند که پديده خودکشي و ماهنجاري هاي اجتماعي رابطه مستقيم بايد ديگر دارند بدين منظور که هرچه بر ميزان خودکشي در جامعه اضافه شود دايره معضلات اجتماعي نيز وسيع تر خواهد شد و جامعه را به سمت کم شدن اميد و حتي انحراف ديني پيش مي برد. وجود نيروي انساني تازه نفس براي اقتصاد هر کشوري مفيد بوده حالا اگر از اين نيروي انساني جوان مقداري هرچند کم به سمت پايان دادن به زندگي خود بروند در نتيجه از بين رفتن نيروي انساني يعني نابود شدن فرصت هاي بلقوه که شايد با اندکي آموزش و حمايت براي اقتصاد به عنوان نيروي بلفعل درآيند. 

نشاط اجتماعي ورود ممنوع خودکشي

معمولأ افرادي که اقدام به خودکشي مي نمايند علي رقم مشکلات متعدد احساس تنهايي و افسردگي مي کنند، اينها نشاط يا دلخوشي در زندگي ندارند و به دليل ضعف آموزش هاي اجتماعي و ديني به ايستگاه آخر زندگي خود مي رسند. اگر درجامعه نشاط فردي و اجتماعي با بکارگيري مکانيسم هايي متعدد فراهم شود يعني فرد بتواند در جامعه شغل داشته باشد ازدواج نمايد به زندگي اجتماعي وابستگي بيشتري پيدا مي کند به نشاط خواهد رسيد و از افسردگي و افکار منفي همانند خود کشي بيرون خواهد آمد پس در نتيجه بايد سعي کنيم تا افراد را از اين طريق به زندگي اجتماعي وابسته کنيم که البته بسياري از موارد خودکشي ها به علت اختلالات رواني صورت مي پذيرد که در اينجا نبايد از توصيه هاي روان شناختي و نقش آنها در کاهش اين معضل چشم پوشي نمود.

تعداد بازديد:218 آخرين تغييرات:96/04/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر