شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

فوتسال در راه فوتبالِ ورشکسته/ اردوی بازیکنان در خانه مدیرعامل!

گزارش مهر از اوضاع نابسامان فوتسال؛

فوتسال در راه فوتبالِ ورشکسته/ اردوي بازيکنان در خانه مديرعامل!

نگاهي به اتفاقات اين فصل از ليگ برتر فوتسال نشان مي‌دهد که اين رشته هم پا جاي پاي فوتبالي مي‌گذارد که از حرفه‌اي بودن فقط اسمش را يدک مي‌کشد.

به گزارش خبرنگار مهر، تعداد زيادي از تيم هاي ليگ برتري فوتبال ايران سالهاست که هيچ نشاني از حرفه اي بودن ندارند. آنها نه تنها از داشتن امکانات اوليه همانند زمين تمرين مناسب و آکادمي محروم هستند بلکه در پرداخت تعهدات مالي هم درمانده اند و هر سال ميلياردها تومان بدهي از خود بر جاي مي گذارند. زيان‌ده بودن و فقر زيرساختي فوتبال در سالهاي اخير به رشته فوتسال هم سرايت کرده طوريکه شاهد حضور تيم‌هايي در اين رشته هستيم که در پله اول حرفه‌اي بودن مانده‌اند.

در فصل جاري ليگ برتر فوتسال تيم‌هايي حضور دارند که حتي از تکميل کردن مدارک خود براي شرکت در اين رقابتها عاجزند و هر هفته از سوي کميته فوتسال براي حذف از اين رقابتها تهديد مي شوند؛ هرچند اين تهديدها هم بي ثمر است و سرانجام کميته فوتسال مقابل بي نظمي اين تيم ها هم کوتاه مي آيد! تعدادي از اين تيم‌ها حتي قادر نبودند مبلغ ورودي ليگ برتر که ۳۵ ميليون تومان است را بدهند و در قالب چِک، پرداخت اين مبلغ را متعهد شده اند.

اگر از اين مشکلات چشم پوشي کنيم، به تيم هايي مي رسيم که به زمين و زمان بدهکارند و مشخص نيست با اين وضعيت چرا اصرار به حضور در ليگ برتر دارند. نمونه اين تيم ها «ارژن شيراز» است که هنوز ۴۰ درصد قرارداد فصل گذشته بازيکنانش را پرداخت نکرده است و براي اين فصل از مسابقات، فقط يک دست لباس دارد. اين لباس هم به همت اطرافيان تيم تهيه شده و در واقع باشگاه در تامين لباس تيم هم درمانده بوده است. گفته مي شود تيم ارژن براي بازي با فرش آرا در مشهد، هتلي را رزرو کرده است ولي پولي براي پرداخت هزينه هتل ندارد!

نمونه ديگري از اين دست، تيم «آتليه طهران قم» است؛ تيمي که اين فصل با زحمت زيادي خودش را از ليگ دسته اول به ليگ برتر رساند ولي هيچ هدف و برنامه اي براي حضور در ليگ برتر پيش بيني نکرده بود. اين تيم که با مشکلات مالي زيادي دست و پنجه نرم مي کرد، در پيدا کردن اسپانسر ناکام ماند و تاکنون نتوانسته قرارداد بازيکنانش را هم پرداخت کند. عجيب ترين مسئله در مورد اين تيم، برپايي اردوي پيش از بازي در منزل مديرعامل باشگاه است!

در واقع به خاطر مشکلات مالي تيم آتليه، بازيکنان اين تيم با درخواست مديرعامل پيش از هر مسابقه به جاي هتل در منزل وي جمع مي شوند و ناهار -دستپخت همسر مديرعامل و مسئولان تيم- را همانجا ميل ميکنند و سپس راهي هتل مي شوند!

تيم هاي ليگ برتري ديگر از جمله شهرداري ساوه، آذرخش بندرعباس و هيات فوتبال قم هم وضعيت بهتري ندارند. اين تيمها از هر راهي براي حضور در ليگ برتر بهره جسته اند؛ از پادرمياني نمايندگان مجلس گرفته تا «ريش گرو گذاشتن» مسئولان استاني ولي همانطور که گفته شد از ابتدايي ترين امکانات فوتسال حرفه اي محروم هستند.

کميته فوتسال آسيا در نظر دارد همانند فوتبال، به زودي براي باشگاه هاي فوتسال در قاره آسيا مجوز حرفه اي صادر کند و اين کار احتمالا از کشور ايران آغاز مي شود. اميد است پيش از آنکه فوتسال بيش از اين به سرنوشت فوتبالِ ورشکسته گرفتار شود، بتواند با وضع قوانين سفت و محکم داخلي، به سمت استانداردهاي مدنظر AFC حرکت کند و روزي نرسد که بازيکنان فوتسال همانند بازيکنان فوتبال براي گرفتن مطالبات مالي خود با کنفدراسيون فوتبال آسيا مستقيما نامه نگاري کنند!

تعداد بازديد:183 آخرين تغييرات:96/05/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر