شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ترکیب ضد پیری از عصاره های گیاهی استخراج شد

توسط پژوهشگر دانشگاه تربيت مدرس؛

ترکيب ضد پيري از عصاره هاي گياهي استخراج شد

دانش آموخته دکتري بيوشيمي دانشگاه تربيت مدرس موفق شد از عصاره هاي گياهي، ترکيب موثري به نام «اورسوليک اسيد» با قابليت فعاليت ضد پيري استخراج کند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه تربيت مدرس، نورالدين بختياري گفت: در اين پژوهش ضمن استخراج ترکيب ضد پيري اورسوليک اسيد از عصاره هاي گياهي موفق به توليد کرم جوان کننده و ترميم کننده پوست با اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو کشور شديم.

وي گفت: فعاليت ضد پيري اين ترکيب با انتشار مقالات معتبر علمي و ثبت اختراع به اثبات رسيده است.

اين پژوهشگر تاکيد کرد: Sirt يک پروتئين داستيلاز با فعاليت ضد پيري است که منجر به تنظيم سطح انرژي داخل سلولي مي شود. اورسوليک اسيد مي تواند به افزايش بيان اين پروتئين در اغلب بافت هاي بدن منجر شود، همچنين منجر به افزايش فعاليت اين آنزيم شود.

بختياري در خصوص ترکيبات موجود در کرم SIRT گفت: ترکيبات موثره موجود در اين کرم علاوه بر اورسوليک اسيد که از پوست سيب گرفته شده، حاوي ترکيبات موثره از ساير گياهان است که همگي فعاليت ضد پيري يا جوان کننده دارند.

اورسوليک اسيد(Ursolic acid ) يک تريترپنوئيد پنتاسايکليک است که در پوست سيب يافت مي شود. مقادير زياد اين ماده، از سال ۱۹۲۰ به صورت گسترده در پوست گياهان و ادويه جاتي مانند رزماري و آويشن پيدا شد.

اين ماده قادر است حجم توده عضلاني را افزايش و توده چربي را کاهش دهد. علاوه بر اين اورسوليک اسيد قندخون، کلسترول و تري گليسيريد را نيز کاهش مي دهد.

نورالدين بختياري دانش آموخته دکتري بيوشيمي از دانشگاه تربيت مدرس، داراي بيش از ۲۰ مقاله علمي پژوهشي در مجلات معتبر، ۴ ثبت اختراع و ۲ کتاب تاليفي و ترجمه است.

تعداد بازديد:162 آخرين تغييرات:96/05/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر