شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

رابطه ی بازی های ویدئویی و بیکاری جوانان

رابطه ي بازي هاي ويدئويي و بيکاري جوانان

بسياري از اين جوانان بيکار ازدواج نکرده اند، و با والدين خود يا اعضاي ديگر خانواده زندگي مي‌کنند. نداشتن کار و مسئوليت بدين معناست که زمان بيشتري براي فعاليت هاي فراغتي دارند و بازي ۷۵ درصد از اين زمان را در برمي‌گيرد.

بازي هاي ويدئويي، بيکاري ، جوانان، فضاي مجازي، ارتباطات اجتماعي ،

بازي هاي ويدئويي روش جالبي براي گذراندن وقت هستند و باعث مي‌شوند تا احساس خوبي درباره ي خود پيدا کنيد، آن هم وقتي که زمان ناخواسته ي زيادي به خاطر سبک زندگيتان به زندگي شما وارد شده است. به عنوان مثال خود ما اگر در حال حاضر مشغول به کاري نبوديم، براي چندين هفته با سر درون بازي مورد علاقه ي خود محو مي‌شديم.

بازي هاي ويديويي روز به روز پيچيده تر شده و با کيفيت بيشتري عرضه مي شوند؛ بنابراين تعجبي ندارد که اين روزها تعداد زيادي از افراد جذب اين بازي ها مي‌شوند. در اين زمانه ي جديد سرگرمي هاي ديجيتالي فريبنده مي تواند جنبه اي منفي براي جوانان بيکار داشته باشد. ممکن است حرفهايم شبيه به حرف هاي پيرمردي باشد که روي صندلي گهواره اي خود نشسته، فرياد مي زند و شما را نصيحت مي کند (و همه مي دانيم که هيچ کس دوست ندارد به حرفش گوش کند)، ولي گويا اين روزها بچه ها به فرار از واقعيات زندگي، بيشتر از شنا کردن در درياي بيکران بازار کار علاقه دارند.

در گزارش اوليه اي که اقتصاددانان دانشگاه پرينستون، روچيستر و شيکاگو ارائه داده اند، آمده که پيوند عميقي ميان نرخ بيکاري مردان و فعاليت هاي الکترونيکي در ساعات فراغت، در دهه ي سوم زندگيشان وجود دارد

 در گزارش اوليه اي که اقتصاددانان دانشگاه پرينستون، روچيستر و شيکاگو ارائه داده اند، آمده که پيوند عميقي ميان نرخ بيکاري مردان و فعاليت هاي الکترونيکي در ساعات فراغت، در دهه ي سوم زندگيشان وجود دارد. طبق اطلاعات آنها، نرخ اشتغال براي مردان جواني که مدرک دانشگاهي ندارند، از سال ۲۰۰۰ به طور قابل ملاحظه اي کاهش يافته است، و بسياري از اين جوانان بيکار ازدواج نکرده اند، و با والدين خود يا اعضاي ديگر خانواده زندگي مي کنند.

نداشتن کار و مسئوليت بدين معناست که زمان بيشتري براي فعاليت هاي فراغتي دارند و بازي ۷۵ درصد از اين زمان را در برمي‌گيرد، در واقع اين گزارش بيان مي کند که کاهش يک سومي ساعات کاري اين گروه از جوانان (جوانان شاغل اين گروه سني) مي تواند حاکي از افزايش استفاده از تکنولوژي به منظور سرگرمي باشد. در نهايت بسياري از مردان جوان که تحصيلات دانشگاهي ندارند، در زير زمين خانه ي والدين خود روزگار مي گذرانند و تمام روز مشغول بازي هاي ويدئويي هستند. اما چرا؟

در ابتداي گزارش به قابل تر شدن هر چه بيشتر و بيشتر بازي هاي ويدئويي با گذشت زمان اشاره شده است. صنعت بازي اکنون صنعتي چند ميليارد دلاري است؛ پر از بازي هاي زيبا و درگير کننده اي که اتمام آنها (به پايان رسيدن بازي) مي تواند بالغ بر ۱۰۰ ساعت از وقت شخص را بگيرد.

 چرا بازي هاي ويدئويي براي جوانان امروز از اشتغال جذاب تر است؟ 

اکنون گم شدن در يک دنياي همه چيز تمام مجازي خيلي آسانتر از گذشته است. ولي شگفتي بازي هاي ويدئويي تنها موضوع مورد بحث نيست. همانگونه که "هريک ارست" يکي از نويسندگان اصلي اين مقاله در مصاحبه اي اعلام کرد غوطه ور شدن در يک سبک زندگي پر از اوقات فراغت نيز کمي راحت شده است.

به بيان وي، در دهه ي شصت ميلادي اگر در دهه ي سوم زندگي خود روزگار مي گذراندي و کار نمي کردي کاملا منزوي مي شدي. تنها در خانه نشسته بودي و مي توانستي چند شبکه تلويزيوني تماشا کني، اما اکنون اگر کار نکني مي تواني در شبکه هاي اجتماعي وقت بگذراني، يا با افراد ديگري از سرتاسر دنيا به بازي هاي ويدئويي بپردازي، اينها چيزهايي هستند که کارنکردن را بيش از پيش جذاب مي کنند.

و اين بازي هاي ويدئويي و سرگرمي هاي فراغتي عموما در مقايسه با دهه ي هشتاد ميلادي نسبتا ارزان هستند، بنابراين وقتي که گزينه هاي شغلي پيش روي خود را با حداقل درآمدي که مي پردازند سبک سنگين مي کنيد، حاضر نمي شويد با آن حداقل درآمد کار کنيد زيرا در صورت عدم اشتغال گزينه هاي بسيار دلپذيرتر خواهيد داشت (منظور از گزينه ها بازي هاي ويدئويي و شبکه هاي اجتماعي است.)

ديگر براي ارتباطات اجتماعي به محل کار نياز نداريد، در نتيجه انگيزه ي اجتماعي شدن براي يافتن شغل بسيار کمتر مي شود. بازي کردن به شما در هر زمان که قصد مي کنيد بازي کنيد خشنودي و حس پيروزي آني القا مي کند. هر آنچه که نياز داريد در خانه مهياست، رضايت، ارتباط اجتماعي و هدف و مهم اين که به دست آوردن آن بي دردسر است.

اگر هيچگونه پيشرفتي در زندگي حرفه اي خود نمي کنيد، شايد بهتر باشد از زمان بازي خود بکاهيد و از آن براي فعاليتي مفيدتر استفاده کنيد

صادقانه بگوييم، چه کسي از زمان فراغتي طولاني (رها از هرگونه مسئوليت) براي بازي کردن، تماشاي فيلم و کتاب خواندن لذت نمي برد؟ به عنوان مثال خود من اگر در حال حاضر مشغول به کار نبودم، براي چندين هفته با سر درون بازي مورد علاقه ام شيرجه مي زدم. با اين وجود بهتر است که فقط براساس اين اطلاعات قضاوت نکنيم به خصوص اين که اين تحقيق ابتدايي بوده و هنوز در هيچ ژورنالي به نقد صاحب نظران در نيامده است.

 آيا اين بازي ها تنها دليل بيکاري مردان جوان هستند؟ 

برخلاف ارتباط ظاهري اين دو، بازي هاي ويدئويي مشخصا تنها دليل بيکاري مردان جوان نيستند، اين بيکاري همانگونه که مي تواند نتيجه ي محبوبيت فزاينده ي بازيهاي ويدئويي در فرهنگ ما باشد، از عوارض موقعيت اقتصادي کنوني نيز هست. اساسا، بازي هاي ويدئويي روش،جالبي براي گذراندن وقت هستند و باعث مي شوند احساس خوبي درباره ي خود پيدا کنيد، آن هم وقتي که زمان آزاد ناخواسته ي زيادي به خاطر سبک زندگي شما به زندگيتان وارد شده است.

اين را هم بگوييم که فکر بدي نيست اگر بحث را به عنوان يک اخطار در زندگي يه کار بگيريد. فرار از واقعيت ها، منافع خاص خود را دارد. اما مقدار زياد آن انرژي و زمان زيادي را از فعاليت هاي مفيدتر مي گيرد. فعاليت هايي چون رسيدگي به ضروريات زندگي و جستجوي شغل. نيازي نيست که از بازي دست بکشيد اما ضرري ندارد که در ميزان وقتي که بازي مي کنيد تجديد نظر کنيد. اگر هيچگونه پيشرفتي در زندگي حرفه اي خود نمي کنيد، شايد بهتر باشد از زمان بازي خود بکاهيد و از آن براي فعاليتي مفيدتر استفاده کنيد. هر چه که باشد، اگر بيشتر وقتتان را صرف نجات دادن دنياهاي مجازي از شر کنيد، وقتي براي اين باقي نمي ماند تا قصد کنيد تا با پشتکار زندگي خود را نجات دهيد.

تعداد بازديد:196 آخرين تغييرات:96/05/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر