شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

توافق هسته‌ای نقض شده است/ هیات نظارت بر برجام پاسخ‌گو باشد

فلاحت پيشه در گفتگو با مهر:

توافق هسته‌اي نقض شده است/ هيات نظارت بر برجام پاسخ‌گو باشد

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، با تاکيد بر اينکه مصوبه تحريمي اخير مجلس نمايندگان آمريکا نقض برجام است، گفت: هيأت نظارت بر اجراي برجام به دليل مسئوليت حقوقي خود بايد پاسخگو باشد.

حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تصويب «طرح جامع تحريم‌هاي ايران، روسيه و کره شمالي» در مجلس نمايندگان آمريکا و در توضيح ماهيت اين مصوبه تحريمي، اظهار داشت: در طول مناسبات جمهوري اسلامي ايران با آمريکا تاکنون پنج نوع تحريم در قالب بهانه‌هاي پنج‌گانه عليه ايران وضع شده است که شامل تحريم‌هاي «هسته‌اي، حقوق بشري، تروريسم، موشکي و صلح خاورميانه» است که اين نوع آخر، عمدتا به اتهام بي‌ثبات‌سازي خاورميانه دنبال مي شود.

وي ادامه داد: تحريم‌هاي هسته‌اي که از سال ۲۰۰۶ به مدت ۹ سال و در قالب ۶ قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران وضع شده، با برجام قرار بر اين شد که اين تحريم‌ها کنار گذاشته شود و تحريم‌هاي جديدي شکل نگيرد؛ البته چهار نوع تحريم ديگر ممکن است در قالب احکام رياست جمهوري و يا قوانين مجلس آمريکا ادامه پيدا کند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: آنچه اخيراً مجلس نمايندگان آمريکا تصويب کرده است، تجميع چهار نوع تحريم حقوق بشري، تروريسم، موشکي و صلح خاورميانه است؛ به همين جهت مادر تحريم‌ها نامگذاري شده که همه تحريم‌هاي غيرهسته‌اي را شامل مي‌شود.

فلاحت‌پيشه با تأکيد بر اينکه اين مصوبه نقض برجام است، اظهار داشت: هرچند آنها تلاش کرده‌اند تا به گونه‌اي اين مصوبه را تنظيم کنند که شامل تحريم‌هاي هسته‌اي نشود، اما به دليل اينکه در خود برجام آمده است که هرگونه تحريم جديد ايران و نيز اقداماتي که مانع بهره‌برداري ايران از آثار برجام شود، نقض برجام است، بنابراين اين مصوبه نيز نقض برجام تلقي مي‌شود.

برجام هم نتوانست تنش زدايي کند

وي خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران همواره تلاش کرده است که چالش‌هاي بين خود و آمريکا را محدود کند، اما برجام نيز نتوانست تنش‌زدايي کند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: در قالب برجام ۹۱۵ مورد از تحريم‌هاي هسته‌اي برداشته شد، اما ۲۴۵ مورد ديگر باقي مانده ولي با توجه به وضع تحريم‌هاي ديگر و ممانعت از بهره‌برداري ايران از آثار برجام با اين مصوبه تحريمي، بنابراين برجام نقض شده است.

اگر به نقض برجام اعتراض کنيم، طبق بند ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ همه تحريم ها برمي‌گردد!

فلاحت‌پيشه با تأکيد بر اينکه اعتقادي به توقف اجراي برجام ندارم، گفت: ايران تعهداتش را اجرا کرده و برنامه هسته‌اي خود را با تعديل مواجه کرده و حالا که نوبت ايفاي تعهدات طرف مقابل است، در مسير اجراي برجام کارشکني مي‌کند؛ بنابراين بايد از آن بخش از برجام که امکان بهره‌برداري از آن وجود دارد، استفاده کند.

وي اظهار داشت: طبق بند ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت سازمان ملل، اگر يکي از طرفين اعتراض کند که برجام نقض شده است، همه تحريم‌ها مجدداً برمي‌گردد؛ لذا در حال حاضر بايد با ظرافت حرکت کنيم.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تأکيد کرد: هيأت نظارت بر اجراي برجام به دليل مسئوليت حقوقي خود بايد پاسخگو باشد؛ مجلس نيز در راستاي وظايف خودش قانونگذاري کرده و مجدداً نيز قانونگذاري مي‌کند و تلاش خواهد کرد تا در قالب طرح جديد، امکان تقويت توان موشکي کشور را فراهم کند.

تعداد بازديد:136 آخرين تغييرات:96/05/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر