دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مک مستر درباره تلاش ایران برای بی ثباتی جهان عرب

مک مستر درباره تلاش ايران براي بي ثباتي جهان عرب

مشاور امنيت ملي آمريکا در مصاحبه اي مدعي شد که ايران براي بهره مندن شدن از برخي منافع در پي بي ثباتي در جهان عرب است.

به گزارش خبرگزاري مهر، «رابرت مک مستر» در گفتگو با MSNBC با طرح اين ادعا در ادامه گفت: معتقدم ايران به گونه‌اي رفتار مي‌کند که مي‌توان گفت هدف اين کشور تضعيف دائم جهان عرب و تداوم آشوب‌ها در کشورهاي عربي است تا از بحران‌هاي به وجود آمده در منطقه خاورميانه براي گسترش قدرت و نفوذ خود در اين منطقه سود ببرد.

مک مستر در ادامه با طرح ادعاهاي بي‌اساس، ايران را به اقدامات مخرب در منطقه خاورميانه و به راه انداختن جنگ‌هاي نيابتي در اين منطقه متهم کرد. مشاور امنيت ملي کاخ سفيد حمايت ايران از بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه، جنبش‌هاي مقاومت فلسطين (حماس)، حزب‌الله لبنان و انصارالله يمن در برابر ائتلاف متجاوز سعودي، را از جمله اين اقدامات برشمرد.

او در ادامه با طرح ادعاي واهي عليه کشورمان، افزود دولت آمريکا تلاش مي‌کند اقدامات ايران را در سطحي وسيع تر، از جمله رفتارهاي بي ثبات کننده و کمک اين کشور به تداوم فجايع سياسي و حقوق بشري به همراه گروه‌هاي تروريستي –از قبيل داعش و ديگر گروه‌هاي تروريستي– بررسي کند.

مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در پاسخ به اين پرسش که «آيا جيمز ماتيس، دونالد ترامپ و شما در خصوص چگونگي برخورد با کشتي‌هاي ايراني که در آب هاي خليج فارس به کشتي هاي آمريکايي نزديک مي‌شوند، دستورالعمل شفافي را در نظر گرفته‌ايد؟»، اظهار داشت: بله درخصوص برخورد با اين اقدامات قوانين شفافي وجود دارد.

آيا غرق کردن يکي از کشتي‌هاي آنها (کشتي‌هاي ايران) در آينده‌اي نزديک باعث غافلگيري ما خواهد شد؟ فرماندهان و پرسنل نيروي دريايي آمريکا با خويشتن داري و آگاهي از قوانين هر اقدامي که براي پيشبرد منافع آمريکا، محافظت از نيروهاي تحت فرمان آن‌ها و دفاع از خودشان ضروري باشد، را انجام خواهند داد.

مک‌مستر افزود: ترامپ به روشني اين موضوع را بيان کرده است که اگر فرماندهان نظامي براي دفاع از خود، نيروهاي تحت فرمانشان، تفنگداران دريايي و خلبانان آمريکايي دست به هر اقدامي بزنند، هرگز آنها را مواخذه نخواهد کرد.

مشاور امنيت ملي ترامپ در پاسخ به اين پرسش که «آيا گزارش‌ها درخصوص خواست ترامپ براي خروج از توافق هسته‌اي ايران درست است؟»، اظهار داشت: رئيس جمهور نسبت به اين توافق سوء‌ظن زيادي دارد. او از آن به عنوان بدترين توافق ممکن ياد مي‌کند. برجام از جهات زيادي، بدترين توافق ممکن بود؛ زيرا امتيازات زيادي به ايران داده شد و نتيجه اين شد که ايران بي‌درنگ اقدام به نقض روح برجام کرد.

مک‌مستر در ادامه مدعي شد هدف از امضاي توافق هسته‌اي ايران و شش قدرت جهاني نه تنها جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي، بلکه همچنين وادار کردن اين کشور به تغيير رفتارش بود. در حالي که ايران دقيقا خلاف اين اهداف عمل کرد و در واقع فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌کننده خود در منطقه خاورميانه را افزايش داد. بنابراين، زماني که رئيس جمهور اظهار مي‌کند «مهم‌ترين نتيجه‌اي که از توافق هسته‌اي براي ما حاصل شد نقض روح برجام از سوي ايران بود»، در اين خصوص بسيار جدي است. مشاور امنيت ملي ترامپ افزود کاري که ما انجام داده‌ايم اين است که با همکاري کشورهاي همسو (با سياست‌هاي آمريکا)، متحدان و شرکايمان راهکاري را براي مقابله با رفتارهاي بي‌ثبات‌کننده ايران در نظر گرفته‌ايم. در همين حين همه تلاش خود را به کار خواهيم بست تا به هر وسيله ممکن از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي جلوگيري کنيم.

مک‌مستر با تکرار ادعاها درخصوص نقض روح برجام از سوي ايران افزود: ما –همه کشورهاي امضاکننده توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 بايد در اين خصوص شفاف باشيم که «نقض مفاد برجام از سوي شما (ايران)، عواقبي را به دنبال خواهد داشت. اگر مهم‌ترين طرف اين قرارداد -ايران- آن را نقض کند ما نيز به مفاد اين توافق پايبند نخواهيم بود».

مشاور امنيت ملي ترامپ در پاسخ به اينکه «آيا ترامپ در گزارش بعدي خودش همچنان به اين توافق پايبند خواهد بود؟»، گفت: اين گزارش هاي 90 روزه داخلي و براي ارائه به کنگره آمريکا هستند. اين دو مقوله از هم جدا است؛ اينکه آيا ايران به برجام پايبند است و همچنين اينکه، آيا ما –در صورت نقض مفاد توافق هسته‌اي از سوي ايران– به اين توافق پايبند خواهيم بود يا خير.

مک‌مستر در ادامه با اشاره به اينکه آمريکا با همکاري ديگر کشورهاي امضاکننده توافق هسته‌اي، در حال بررسي پايبندي ايران به اين توافق است، افزود درخصوص نتيجه اين بررسي ها نمي‌توان پيش‌بيني کرد و مدعي شد آمريکا تلاش مي‌کند در اين خصوص پيش داوري نکند.

تعداد بازديد:288 آخرين تغييرات:96/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر