دوشنبه 25 تير 1397 - 3 ذي القعده 1439 - 16 ژولاي 2018
صفحه اصلي/خانواده

گفتگویی عاقلانه،زندگی‌ای عاشقانه

گفتگويي عاقلانه،زندگي‌اي عاشقانه

شايد شما هم جزء آن دسته از افرادي باشيد که در زمان رفتن به خواستگاري ندانيد که چه بايد بپرسيد و اين مسئله باعث شده است که نتوانيد در انتخاب همسر براي خودتان به نتيجه برسيد. پرسيدن سؤالات اساسي و لازم، مي‌تواند به شما کمک کند تا به شناخت بهتر طرف مقابل خودتان بپردازيد و در نتيجه انتخاب بهتري را داشته باشيد.

زندگي عاشقانه، ازدواج، خواستگاري ، اتخاب با چشمان باز

تصميم سرنوشت‌ساز

يکي از مهم‌ترين و سرنوشت‌سازترين تصميمات در طول عمر هر فردي، انتخاب همسر مي‌باشد. براي اينکه بتوانيد فرد مناسبي را براي خودتان انتخاب کنيد بايد به شناخت دقيق طرف مقابلتان بپردازيد. براي اين‌که دختر و پسر بتوانند به شناخت کافي از يکديگر برسند بايد سؤالاتي که در ذهنشان هست را از يکديگر بپرسند.

طرح قبلي

لازم است که هر دختر و پسري که در آستانه‌ي سن ازدواج قرار دارد، به اين مسئله فکر کند و به اين شناخت برسد که چه انتظاري را از همسر آينده‌شان دارند و مي‌خواهند که همسرشان چه ويژگي‌هايي را داشته باشد. هنگامي‌که در گذر زمان، دخترها و پسرها به اين مسئله فکر کنند، در زمان خواستگاري و انتخاب همسر، قطعاً با مجموعه مهمي از سؤالات همراه هستند و راحت‌تر و سريع‌تر مي‌توانند به شناخت طرف مورد نظرشان برسند. اما اگر از قبل سؤالات مشخص نشده باشند، باعث مي‌شود که طرفين در شناخت يکديگر با مشکل و يا حتي سردرگمي همراه شوند.

5 حوزه سؤال اساسي در خواستگاري

اطلاعات شخصي: حتماً افرادي که قصد ازدواج کردن را دارند بايد در جلسه خواستگاري در ابتدا به گفت و گو راجع به

نپرسيدن سؤالات کافي در خواستگاري، مي‌تواند شما را از انتخابتان دور سازد.

 اطلاعات شخصي خودشان بپردازند. نام و نام خانوادگي کامل، دين و مذهب، نام مستعار، محله زندگي، تعداد خواهر و برادران با ذکر نوع تحصيلات و شغلشان، وضعيت نظام وظيفه، مشخصات پدر و مادرها و ديدگاه‌هاي سياسي، از جمله زير مجموعه‌هاي سؤالات در زمينه اطلاعات شخصي هستند.

اطلاعات اجتماعي: دسته ديگري از سؤالات زمان خواستگاري مربوط به مسائل اجتماعي است. شرايط اجتماعي شامل رشته تحصيلي، شغل و جايگاه اجتماعي، حد و مرزهاي ارتباطات اجتماعي با دوستان، آشنايان و بستگان، ارتباط با نامحرم‌ها، حد و مرزهاي مربوط به شرايط شغلي هر دو طرف، علايق و استعدادها از جمله حوزه‌هاي مربوط به اين دسته هستند.

اطلاعات شخصيتي و هيجاني: اطلاعات شخصيتي و هيجاني نيز از دسته ديگري از سؤالات مهم و اساسي در ازدواج هستند. سؤالاتي از اين قبيل در اين دسته مي‌گنجند، بررسي نوع تيپ‌هاي شخصيتي با ذکر ويژگي‌هاي آن، صحبت کردن راجع به هيجانات هم مثبت و هم منفي از قبيل اين که چه مسائلي باعث ايجاد اين هيجانات در فرد شده؟ و افراد چگونه اين هيجانات را کنترل مي‌کنند؟ خونسرد بودن يا خون گرم بودن، منعطف بودن يا برنامه‌ريز بودن، صبور بودن يا عجول بودن مستقل بودن و مشورت گرفتن در کارها، نوع محبت کردن به ديگران، گذراندن اوقات فراغت.

اطلاعات مذهبي: صحبت کردن راجع به اعتقادات مذهبي، حد و مرزهاي مذهبي، شرکت در مراسم مذهبي، سفرهاي زيارتي، انجام واجبات مثل نماز و روزه، بسيار مهم است.

اطلاعات مالي: طرفين ازدواج بهتر است در جلسات آخر راجع به مسائل مالي، از قبيل ميزان درآمد مرد و زن، نحوه خرج کردن و پس‌انداز کردن درآمدهايشان، ديدگاه‌هاي اقتصادي، پس‌انداز و خرج کردن نيز صحبت کنند.

نمونه‌اي از سؤالات مهم

براي اينکه ذهنتان آمادگي طراحي سؤالات درون ذهنتان را داشته باشد، به طرح چند سؤال مهم مي‌پردازيم تا اين سؤالات الگويي بشود براي آماده‌سازي ذهن شما در روز خواستگاري.

1- نظر شما نسبت به نماز خواندن و روزه گرفتن چيست؟ خودتان تا چه حد پاي بند هستيد؟ خانواده شما تا چه حد به مسائل مذهبي معتقد هستند؟

2- نظر شما نسبت به سفرهاي مذهبي و شرکت در مراسم مذهبي چيست؟

3- ديدگاه شما و خانواده‌تان راجع به مسائل سياسي چيست؟

4- شما بر سر چه مسائلي ناراحت/ مضطرب/ عصباني/ شاد و ... مي‌شويد؟

5- در هنگام عصبانيت، اضطراب و شادي چه عکس‌العمل‌هايي را انجام مي‌دهيد؟

6- اوقات فراغتتان را چگونه سپري مي‌کنيد؟

7- تا چه حد با فرزندان عمو، عمه، دايي و خاله‌تان راحت هستيد؟

8- چقدر به داشتن ارتباطات مجردي با دوستان و همکارانتان اعتقاد داريد؟

در خواستگاري حتماً سؤالاتتان را به‌صورت شفاف و واضح مطرح کنيد و خودتان هم به‌صورت شفاف و واضح به سؤالات پاسخ بدهيد

9- آيا تا به حال به نوع خرج کردن و پس‌انداز کردن در زندگي مشترک فکر کرده‌ايد؟

10- در چه مسائلي از ديگران مشورت مي‌گيريد؟

11- تصميم‌گيرنده کارهايتان چه کسي است؟

12- از چه کساني در انجام دادن کارهايتان مشورت مي‌گيريد؟

13- ديدگاه اقتصادي شما در 10 سال آينده چيست؟

14- نظر شما نسبت به فرزنددار شدن چيست؟ چه زماني براي اين کار مناسب است؟

15- سفرهاي شما بيشتر چگونه مي‌باشد؟

16- نظر شما نسبت به تعيين وظايف هر فرد در زندگي متأهلي چيست؟

و هزاران سؤال ديگر. فقط بايد به اين مسئله دقت کافي را داشته باشيد که سؤالاتتان را به‌صورت شفاف و واضح بپرسيد و منظور دقيقتان را بيان کنيد و همچنين به‌صورت شفاف به سؤالات طرف مقابلتان پاسخ بدهيد.

تعداد بازديد:245 آخرين تغييرات:96/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر