شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

وزیر زن؛ پَر / تلخند سلفی بهارستانی ها با موگرینی!

خبر تو خبر؛

وزير زن؛ پَر / تلخند سلفي بهارستاني ها با موگريني!

در خبر تو خبر اين هفته به ماجراي سلفي نمايندگان مجلس با يک خانم اروپايي و نبودن اسم حتي يک زن در ميان ليست کابينه پيشنهادي رئيس جمهور به مجلس پرداختيم.

خبرگزاري مهر، گروه سياست: در خبر تو خبر اين هفته چند فريم عکس از نمايندگان مجلس و يک خانم اروپايي گرفتيم و بعد از آن وارد بهشت شديم تا از جريان سهل ممتنع انتخاب شهردار تهران سردربياوريم. اين شما و اين هم خبر تو خبر ۲۰ مرداد ۹۶.

تلخند سلفي!

مراسم تحليف رياست جمهوري در روز شنبه ۱۴ مرداد، حاشيه کم نداشت؛ يکي از حاشيه هاي عجيبي که تا مدت ها بعد از آن تبديل به نقل محافل رسانه اي شد، تلاش و پشت کار تعدادي از نمايندگان مجلس براي گرفتن عکس سلفي با «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا بود. تلاشي که البته با قلم فرسايي فکاهي نويسان رسانه هاي مختلف اعم از چپ و راست و اصلاح طلب و اصولگرا، مايه هاي طنز هم به خود گرفت.

همه چيز اما همين جور شوخ و شنگ نبود! برخي به سلفي بازي هاي نمايندگان، برچسب «سلفي حقارت» چسباندند. عده اي هم آن را «آبروبَر» و البته نشانه اي از نشانه هاي فقر فرهنگي در ميان عوام و خواصِ ما ايرانيان دانستند! متهم شماره يک اين بساط يعني «فرج ‌الله رجبي» که تصويرش براي گرفتن سلفي با موگريني، بيشتر از بقيه توي ذوق مي زد، فرداي تحليف در بيانيه اي از حرکت خود پوزش خواست.

همه اما مانند رجبي عذرخواه حرکت خود نبودند! نمونه اش «احمد مازني»؛ عضو فراکسيون اميد مجلس در صفحه اينستاگرامش، سلفي با موگريني را نشانه علاقه نمايندگان ملت به روابط عميق با مردم قاره سبز ارزيابي کرد!

ماجراي عکس هاي سلفي نمايندگان مردم با موگريني تا جايي بيخ پيدا کرد که پاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي پارلمان هم به قضيه باز شد. اعضاي کميسيون امنيت ملي در نشست روز دوشنبه ۱۶ مرداد خود به موضوع سلفي بازي هاي نمايندگان با موگريني پرداختند و چنين مسائلي را مغاير با شان وکلاي ملت ارزيابي کردند.

از بي شباهتي تا وفاداري

پس از آنکه «محمد هاشمي» نام نبردن از «اکبر هاشمي رفسنجاني» در مراسم تنفيذ و تحليف رياست جمهوري را به «بي معرفتي» تعبير کرد، نوبت به فرزند هاشمي فقيد رسيد تا زبان به گلايه بگشايد. «فاطمه هاشمي» فرزند ارشد آيت الله هاشمي روز سه شنبه ۱۷ مرداد در گفتگو با روزنامه فرهيختگان تا توانست با الفاظ مختلف به رئيس جمهور تاخت. وي نام نبردن از هاشمي رفسنجاني در سخنراني هاي انتخاباتي را نشانه ضعف شخصيت روحاني دانست و گفت: «من حتي در يک جمع اصولگرا از دوستان خودم بودم که اصلا نمي ‌خواستند به آقاي روحاني راي بدهند، وقتي من کليپ پدر را براي آن ها فرستادم خودشان گفتند نه‌ تنها ما خودمان به ايشان راي مي ‌دهيم بلکه شروع کرديم به راي جمع کردن براي آقاي روحاني، فقط به خاطر آقاي هاشمي نه به خاطر آقاي روحاني.»

دختر آيت الله هاشمي در بخش ديگري از اظهارات خود با بيان با اينکه روحاني هاشمي را فراموش کرده و در ضمن روحاني شباهتي به هاشمي ندارد گفت: «متاسفانه افراد هيچ ‌کدام شجاعت و تفکر آقاي هاشمي را ندارند، براي اينکه خودشان مدتي بر مسند قدرت باشند زماني مي‌ گويند ما دنباله‌ رو اين هستيم و زماني مي‌ گويند دنباله‌ رو آن هستيم.»

البته خبرگزاري مهر همان روز در گزارش کوتاهي ضمن ارائه داده اي تاريخي از نوع برخورد هاشمي رفسنجاني با چپ هاي سنتي در سال ۶۸ اعلام کرد که برعکس ادعاي فاطمه هاشمي، شباهت قريبي ميان روحاني و هاشمي در نوع مواجه با نيروهاي سياسي همراه و بعضا هم کيش وجود دارد.

در بخشي از اين گزارش آمده است: «شايد دليل حمله فاطمه هاشمي به روحاني معلول عملکرد رئيس جمهور در انتخاب وزرا که برخي اصلاح طلبان آن را پشت پا زدن رئيس دولت به موازين اصلاح طلبي ارزيابي کرده اند، باشد. البته با تورق دفتر تاريخ مي بينيم که رئيس جمهور در سال ۶۸ با وجود حمايت چپ هاي سنتي(مجمع روحانيون مبارز) بلافاصله پس از تکيه بر اريکه قدرت به جز وزارتخانه هاي بازرگاني، علوم و ارشاد، هيچ گزينه ديگري از جريان چپ را به مسئوليت هاي کابينه اي و حتي در سطح معاونين خود نگمارد. بنابراين شايد بهتر باشد بگوييم روحاني لاقل به جهت توجه به رويه خود، شباهت قريبي به هاشمي دارد.»

اين همه ماجرا نبود؛ ياسر هاشمي ديگر عضو خاندان هاشمي ها همان روز در گفتگو با خبرگزاري ايلنا با بيان اينکه روحاني از وفادارترين ياران آيت الله هاشمي است گفت: «مطمئن هستم مسائل بوجود آمده در پيرامون مراسم تحليف جبران خواهد شد.»

همه بودند جز يک نفر

سه شنبه اين هفته بود که بالاخره گمانه زني ها پيرامون ترکيب کابينه آينده به اتمام رسيد و حسن روحاني ليست وزراي پيشنهادي اش را در روز خبرنگار به بهارستان نشينان ارائه کرد. در اين ميان، معرفي نشدن گزينه وزارت علوم و تحقيقات، سوالات زيادي را در اذهان به وجود آورد.

«اسحاق جهانگيري» که حکم معاون اولي اش در دولت آينده را به تازگي از دستان حسن روحاني دريافت کرده، فرداي معرفي وزرا در حاشيه آخرين نشست هيئت دولت يازدهم در حياط پاستور به خبرنگاران گفت که براي تصدي وزارت علوم با يکي از دوستان توافق شده بود اما در لحظات پاياني اعلام کرد به دلايلي نمي ‌تواند حضور داشته باشد.

همان روز يعني چهارشنبه ۱۸ مرداد، همان کسي که به زعم جهانگيري از پذيرفتن سمت وزارت علوم انصراف داده بود، اظهار کرد که مشغول تدوين برنامه هايش براي اين پُست است! «علي خاکي صديق» متولد ۱۳۴۱؛ رئيس دانشگاه خواجه نصير. خاکي صدق در همين باره گفت: «به عنوان گزينه نهايي براي پست وزارت علوم معرفي خواهم شد و بر همين اساس برنامه‌ هاي خود را براي تصدي پست وزارت علوم ارائه داده ‌ام.»

انتصاب شهردار تهران

پس از کش و قوس ها و اما و اگرهاي فراوان، بالاخره قرعه فال شهرداري تهران به نام «محمدعلي نجفي» ۶۶ ساله زده شد. نجفي که ۴ سال پيش در چنين ايامي، مشکلات قلبي او را از پذيرفتن سرپرستي سازمان ميراث فرهنگي بازداشت، روز گذشته و در رقابت با محسن مهرعليزاده سکاندار ابرشهر تهران شد.

از مدت ها پيش بحث بر سر انتخاب شهردار تهران بالا گرفته بود و در نهايت ۵ گزينه براي تصدي اين سمت نامزد شدند؛ محمدعلي نجفي، حسين مرعشي، الهه کولايي، محمدعلي افشاني و محسن مهرعليزاده. همه مي دانستند که حسين مرعشي همان نجفي و نجفي هم همان مرعشي است! به قول خود مرعشي: «من و نجفي سيبي هستيم که از وسط نصف شده ايم.» مانده بود افشاني و کولايي و مهرعليزاده. کولايي و افشاني ناگهان و در حرکتي کاملا خودجوش! براي ايجاد «پشتوانه قوي» براي منتخب اعضاي شوراي شهر از ادامه حضور انصراف دادند. مانده بود يک مهرعليزاده! مهرعليزاده هم در نهايت در تبعيت از ديگر نامزدها، انصرافش را از رقابت اعلام کرد.

با انصراف همه گزينه ها، در نهايت محمدعلي نجفي شهردار تهران شد! پس از اين، مرتضي الويري که يک بار در دوران شوراي شهر اول تهران، تجربه شهرداري را داشته و اکنون نيز رئيس سِني شوراي شهر پنجم است، در اظهاراتي جالب گفت که راي ‌گيري امروز به معني شهرداري نجفي نيست و در نخستين جلسه شوراي شهر پنجم در ۱ شهريورماه راي گيري رسمي انجام مي‌ شود. الويري همچنين گفت که احتمال دارد براي اين روز (۱ شهريور) گزينه هاي ديگري به جز نجفي نيز مطرح باشند.

وزير زن، پَر!

از مدت ها پيش پروپاگانداي رسانه هاي اصلاح طلب چندين خواسته و مطالبه را براي کابينه آينده از رئيس جمهور درخواست کرده بودند؛ از لزوم حذف نام رحماني فضلي از فهرست وزيران کابينه دوازدهم تا انتخاب وزير از ميان گزينه هاي خانم. پس از همه آن خون دل خوردن ها و مويه و لابه کردن ها، نه تنها نام عبدالرضا رحماني فضلي از فهرست پيشنهادي رئيس جمهور براي معرفي به مجلس جُم نخورد بلکه اساسا خبري هم از وزير زن نشد! در اين ميان، دست تقدير معصومه ابتکار را از سازمان حفاظت محيط زيست به معاونت کاملا مرتبط! امور زنان و خانواده رياست جمهوري کشاند و در عوض مولاوردي از اين معاونت به دستيار ويژه اي روحاني در حقوق شهروندي تنزل جايگاه پيدا کرد. از طرف ديگر جايگزيني لعيا جنيدي با الهام امين زاده در معاونت حقوقي رياست جمهوري، علنا اتفاق خاص ديگري را براي زنان در اين حوزه رقم نزد.

برخي رسانه هاي اصلاح طلب روز گذشته ۱۹ مرداد با انتشار گزارش ها و يادداشت هايي به تغيير و تحولات حوزه زنان در دولت واکنش نشان دادند. مثلا روزنامه «هفت صبح» در گزارش مجملي با عنوان «کاهش وزن زنانه» درباره اين آمد و شدها نوشت: «حالا مولاوردي به جاي امين‌زاده دستيار رئيس‌جمهور در امور حقوق شهروندي شده و ابتکار به جاي مولاوردي به معاونت زنان و امور خانواده رفته است. حضور لعيا جنيدي باعث شده که معاونت حقوقي باز هم در اختيار خانم‌ها قرار گيرد اما از آن طرف زنان هم سازمان مهمي چون محيط‌زيست را از دست داده‌اند و هم احتمالاً با رفتن زهرا احمدي‌پور از سازمان ميراث، آنطور که شنيده‌ها از آن حکايت مي‌کند که احمدي‌پور هم آن را تائيد کرده، باز هم به سهميه دو معاون و يک دستيار برمي‌گردد. به اين ترتيب جايگاه زنان ارشد در دولت روحاني نه تنها ارتقا پيدا نکرده که از تعداد مناسب و نيز وزن آنها نيز کاسته شده است.»

روزنامه «آرمان» نيز در گزارشي با عنوان «عبور آرام پاستور از وزير زن!» به معرفي نشدن وزير زن از سوي رئيس جمهور به پارلمان اعتراض زير پوستي ابراز کرد. اين روزنامه در بخشي از گزارش خود آورده است: «حضور زنان در پست معاونت رئيس‌جمهور پيش‌فرض جامعه از رئيس‌جمهور بود و با اين کار تغييري در جايگاه زنان در کابينه ايجاد نشده است. زماني که حسن روحاني در انتخابات از ظرفيت زنان و لزوم احترام و ارتقاي جايگاه آنها در مديريت دولتي سخن مي‌گفت، بسياري تصور کردند رئيس‌جمهور در کابينه دوم خود به جوانان و زنان ميدان بيشتري خواهد داد.»

اين جريده در بخش پاياني گزارش، اظهارات پروانه سلحشوري رئيس فراکسيون زنان مجلس را آورد که گفته بود: «در کمال بهت و ناباوري نيمي از جامعه ايران ناديده انگاشته شده است. ايران در ميان کشورهاي جهان از معدود کشورهايي است که زنانش در سطوح مديريت کلان سياسي حضور کمرنگي دارند، با اينکه در ساير سطوح مشارکت سياسي بسيار فعال بوده‌اند.»

همچنين امروز ۲۰ مرداد محمدرضا عارف در نخستين کنگره مجمع زنان اصلاح طلب به موضوع نبودن وزير زن در ليست کابينه پيشنهادي روحاني پرداخت و گفت: «امروز جهان به سمتي رفته که برخي کشورها براي کاهش تنش ها وزير دفاع خود را از زنان انتخاب مي‌کنند اما امروز در کابينه ما يک زن هم نيست که بايد بررسي شود ريشه آن در کجاست.»

تعداد بازديد:183 آخرين تغييرات:96/05/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر