سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

وزیر بهداشت به چالش با پرستاری پایان می دهد؟

معاونان وزارت بهداشت تغيير کردند؛

وزير بهداشت به چالش با پرستاري پايان مي دهد؟

تغييرات در سطح معاونان وزارت بهداشت در حالي آغاز شده است، که در چهار سال دولت يازدهم، اين وزارتخانه بيشترين چالش را با جامعه پرستاري داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، جامعه پرستاري در خط مقدم نظام سلامت قرار دارد و بيشترين خدمت به مردم و بيماران شامل خدمات پرستاري است. اين در حالي است که جامعه بزرگ پرستاري در اين سال ها همواره با مشکلات و چالش هاي زيادي در مسير خدمت به مردم و بيماران مواجه بوده که شايد يکي از اين چالش ها، انتظارات و خواسته هايي است که وزارت بهداشت به آنها چندان توجهي نداشته است.

قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري که در سال ۱۳۸۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است، هنوز اجرايي نشده و اين در حالي است که تنها بهانه براي اجرايي شدن ام المطالبات جامعه پرستاري، عدم تخصيص بودجه است. البته اين مشکل تا حدود زيادي با مصوبه مجلس حل شده و قرار است در برنامه ششم توسعه، بودجه اجراي قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري از محل درآمدهاي بيمارستاني تخصيص يابد.

در همين حال، اصطکاک جامعه پرستاري با وزارت بهداشت در دولت يازدهم به شدت افزايش يافت، بطوريکه شاهد برگزاري برنامه هاي جداگانه روز پرستار توسط وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاري بوديم. اين اختلاف نظرها، با اجراي طرح هايي همچون تربيت پرستار بيمارستاني، به اوج خود رسيد و جامعه پرستاري به شدت از وزارت بهداشت گلايه مند بود.

اما آنچه در پايان دولت يازدهم شاهد بوديم، آتش بس في مابين وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاري بود که به نظر مي رسد براي تعامل هر چه بيشتر ميان اين وزارتخانه و سازمان صنفي پرستاران، وزير بهداشت در انتخاب معاون جديد پرستاري، مي بايست از نظرات نمايندگان پرستاري نيز مشورت بگيرد.

تغيير معاونان بهداشت، درمان و... از سوي وزير بهداشت در دولت دوازدهم، حکايت از عزم وزير براي حرکت سريع تر در مسير اجراي برنامه هاي حوزه سلامت است. در اين بين، جامعه پرستاري به عنوان «گرانيگاه» نظام سلامت تلقي مي شود. چشم پوشي از خدمات پرستاري در بيمارستان ها، ظلم آشکار به کساني است که بيشترين مشقت و سختي را در خدمت به بيماران متحمل مي شوند.

جامعه پرستاري از چالش هاي پيش روي خود خسته است و مي خواهد با تمام توان در مسير پيشبرد اهداف نظام سلامت، تلاش کند.

کامران سيفي پور عضو شورايعالي نظام پرستاري، معتقد است که دولت دوازدهم در حوزه سلامت با مشارکت جامعه پرستاري و مديران سطوح عالي قطعا متحول خواهد شد.

وي با اشاره به وضعيت پرستاري در دولت يازدهم، گفت: آنچه در دولت يازدهم در حوزه پرستاري اتفاق افتاد مختل بودن ارتباط بين قدرت توده ها و قدرت سازمان هاي دولتي بود که آرمان هاي بلند و اهداف والاي پرستاري را در ورطه خطر انداخت.

عضو شوراي عالي نظام پرستاري با اشاره به انتظارات از معاونت پرستاري وزارت بهداشت، تصريح کرد: آنچه از معاونت پرستاري در دولت دوازدهم انتظار مي رود در وهله اول کشيدن خط بطلان بر ديوار بي اعتمادي و عقده گشايي است و انتظار مي رود شخص متوليِ معاونت رابطِ با صداقت بين مديران وزارت بهداشت و نمايندگان سازمان صنفي وحرفه اي پرستاران به عنوان مشاوران امين دولت باشد.

وي با انتقاد از عملکرد معاونت پرستاري، اظهار کرد: متاسفانه مقوله جلب مشارکت در معاونت پرستاري دولت يازدهم مورد توجه قرار نگرفت و مورد هجمه و تقابل نيز بود. به بياني صريح تر مجموعه معاونت پرستاري با بدنه پرستاري دوران پرچالشي را سپري کرد که اميدواريم در دولت دوازدهم تکرار نشود.

تعداد بازديد:406 آخرين تغييرات:96/06/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر