جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تحریم ها به هیچ عنوان به صورت قبلی بر نخواهد گشت

روحاني در گفتگوي زنده تلويزيوني:

تحريم ها به هيچ عنوان به صورت قبلي بر نخواهد گشت

رئيس جمهور کشورمان گفت: امروز ممکن است آمريکاييها تصوراتي داشته باشند اما به هيچ عنوان تحريم ها به صورت قبلي نسبت به ايران برنخواهد گشت، شرايط بين‌المللي کاملاً تغيير کرده است.  

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان در گفتگوي زنده تلويزيوني با مردم شريف ايران اظهار کرد: خدمت همه فرزندان اين مرز و بوم در سراسر کشور و خارج از کشور شب بخير عرض کرده و شهادت امام باقر را تسليت مي گوييم. تبريک مي گوييم اعياد قربان و غدير را و اميدوارم همه بتوانيم از روز پر خير عرفان استفاده کنيم.

وي افزود: هفته دولت را گرامي مي دارم و به شهيدان رجايي و باهنر احترام مي کنم، براي همه مسئولان دولت دوازدهم آرزوي موفقيت دارم تا بتوانيم خدمت گزار ملت باشيم که حماسه بزرگ انتخابات را آفريد و دولت در سايه آن حمايت، امروز مشروعيت دارد. از نمايندگان مجلس به خاطر راي بزرگي که به وزرا دادند نيز تشکر مي کنم.

روحاني درباره فرآيند انتخاب کابينه و تفاوت دولت دوازدهم و يازدهم گفت: بعد از انتخابت رايزني را براي کابينه آغاز کرديم. با همه چهره هاي معروف سياسي، جناح ها و احزاب مشورت کرديم همه کمک کردند.

دولت دوازدهم با مشورت بيشتر کار خود را آغاز کرده است

وي افزود: در کابينه دوازدهم افرادي هستند که در چهارسال گذشته مستقيم يا غير مستقيم با آنها کار کردم نيمي از وزرا مسئوليت خود را ادامه مي دهند و برخي ديگر از وزرا معاونين وزراي سابق بودند مثل وزير ارتباطات و اقتصاد برخي ديگر هم يا معاون من بودند يا کساني بودند که من با آنها در ارتباط بودم. چهارسال پيش با برخي تازه آشنا شده بوديم.

رئيس جمهور ادامه داد: از وزراي دولت يازدهم تشکر مي کنم. کار شايسته اي انجام دادند. دولت دوازدهم با مشورت بيشتر کار خود را آغاز کرده و وزراي اين دولت به مسير و راهي که خواهيم رفت آشنا هستند چون بسياري از کارهاي ما تداوم برنامه هاي قبل است. امروز شرايط بهتري براي خدمت است.

وي گفت: در آغاز دولت يازدهم ما با مشکلات بسياري مواجه بوديم از جمله تورم و بيکاري بزرگ، رشد منفي و مردم سالها با مذاکرات هسته اي مواجه بودند. گروه هايي مي رفتند مذاکره مي کردند و بعد قطعنامه اي عليه ملت صادر مي شد اما امروز اين نگراني ها کمتر شده است، البته ما هنوز مشکلاتي داريم ولي با اراده قوي تر و آشنايي بيشتر راه را مي بينيم. من امروز بسيار اميدوارتر از دولت يازدهم هستم و حتما با مشارکت و حمايت مردم مي توانيم مشکلات را حل کنيم.

تحريم ها شکسته و بازگشت به قبل امکان پذير نيست

وي در پاسخ به اين سوال که به نظر شما مشکلات نسبت به گذشته کمتر شده است يا خير؟ گفت: بله؛ وضعيت نسبت به گذشته فرق کرده است. نوع مشکلات و کوچک و بزرگتر شدن مشکلات متفاوت شده است، به طور مثال در بحث هسته اي، زماني که ما به اين مسئله ورود پيدا کرديم، برنامه بر اين بود که هرچند ماه يک بار توليد نفتمان کاهش پيدا کند و از طرفي تحريم ها افزايش پيدا مي کرد. اما امروز تحريم ها شکسته شده است و امروز بازگشت به زمان تحريم ها عليه ايران ديگر امکان ندارد، امروز ممکن است آمريکاييها تصوراتي داشته باشند اما به هيچ عنوان تحريم ها به صورت قبلي نسبت به ايران برنخواهد گشت، شرايط بين‌المللي نسبت به ايران کاملاً تغيير پيدا کرده و جامعه جهاني نسبت به ما کاملاً متفاوت نگاه مي کند و ما امروز بسياري از مشکلات بزرگ گذشته را پشت سر گذاشته ايم.

رئيس جمهور افزود: مردم ما امروز در مسائل اقتصادي احساس آرامش بيشتري دارند و همچنين در مورد مسائل سياست خارجي و داخلي نيز به همين ترتيب؛ امروز شاهد احساس امنيت بالاتري در جامعه هستيم. البته نه به مفهوم نظامي و يا هجوم خارجي به کشور بلکه امنيت به معني عام کلمه در زمينه هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي. مردم احساس آرامش و امنيت بيشتري را دارند و شرايط کاملاً متفاوت شده است.

بايد از جوانان بهره برداري شود

وي با بيان اينکه ممکن است برخي از مشکلات ما بيشتر شده باشد ادامه داد: در مسئله آب، روز به روز خشکسالي ها بيشتر مي شود که ما بايد براي حل آن فکري داشته باشيم، در زمينه محيط زيست برخي از مشکلات را پشت سر گذاشته ايم و ممکن است مشکلات بزرگتري را هم پيش روي داشته باشيم.

رئيس جمهور تصريح کرد: مسير براي ما روشن است و براي آن برنامه ريزي داشته و خواهيم داشت، بنابراين نوع مشکلات ممکن است عوض شده باشد اما از طرف ديگر اميد و تجربه ما بيشتر شده است و مردم ما هم براي کمک آماده تر از گذشته هستند و امروز شرايط کشور از آرامش بيشتري برخوردار است.

روحاني در پاسخ به اين پرسش که نظر شما در رابطه با کابينه دولت دوازدهم و جوانتر شدن آن و همچنين حضور بانوان در دولت دوازدهم که برخي منتقدين مواضعي را اتخاذ کرده اند، چيست؟ اظهارداشت: من خوشحالم که جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسيت بيشتري دارد و کاملاً هم حق با افکار عمومي است، نيروي عظيم و ظرفيت بسيار بزرگي از نيروي انساني در جامعه ما وجود دارد و قشر جوان ما مي تواند تحول بزرگي در کشور بيافريند چرا که اکثر جوانان ما تحصيلکرده هستند و عده اي حتي تحصيلات تکميلي دانشگاه را نيز پشت سر گذاشته اند بنابراين از ظرفيت علمي خوبي برخوردار هستند و بايد از اين جوانان بهره برداري شود.

وي با بيان اينکه من هم نگران اين مسئله هستم که چرا گردش نخبگان در کشور با آن سرعتي که انتظار داشتيم پيش نمي رود تأکيد کرد: من به همه وزراي دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزير حداقل بايد دو نفر از جوانان را در سمت هاي معاونت، مشاور و يا دستيار وزير قرار دهند و حتماً يکي از خانم ها را هم در يکي از اين سه سمت مشابه قرار داده و استفاده کنند. بنابراين ما بايد زمينه را براي جوان گرايي و براي اينکه بانوان ما بتوانند از ظرفيت خودشان استفاده کنند مهيا کنيم.

رئيس جمهور گفت: در آخرين مصوبه اي که در اين خصوص اعلام شد آمده که ما بايد ظرفيت مديريت را در بخش هاي دولتي براي بانوان تا ۳۰ درصد افزايش دهيم يعني ۳۰ درصد مديران ما در سال آينده از بانوان باشند که اين کار شروع شده است. اعتقاد من بر اين است که بايد در سطوح مديريتي و در بخش هاي مختلف فعاليت هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي جامعه از جوانان و بانوان نيز استفاده شود. ما به عنوان نمونه در اين نمونه يک جوان را به عنوان وزير ارتباطات انتخاب کرده ايم که خوشبختانه مجلس نيز به او رأي اعتماد داد و من هم بسيار اميدوارم که او بتواند بسيار راه گشا باشد، براي نسل جوان ما بتواند اتکاي بيشتري به خود داشته باشد و ما بتوانيم در سالهاي بعد از وجود جوان ها در سطوح بالاي مديريتي بهره برداري کنيم.

روحاني خاطرنشان کرد: امروز در کابينه ما سه نفر از خانم ها حضور دارند که از افکار و نظرات آنها نيز استفاده مي کنيم که قبلا در سمت هاي مديريتي و دانشگاهي اين سه نفر حضور داشتند، اما معناي استفاده از جوانان و يا بانوان به اين معنا نيست که در هيئت وزيران چند نفر هستند چون ما در دستگاه اجرايي يک جامعه بزرگي را داريم و چيزي در حدود سه ميليون نفر کارمند لشگري و کشوري داريم؛ از طرفي نزديک به دو ميليون نفر هم بازنشسته داريم که در مجموع پنج ميليون نفر مي شوند و به همراه خانواده هاي خود، جمعيت زيادي از جامعه را تشکيل مي دهند و وقتي ما مي گوييم بخش اجرايي يعني تمام آن پنج ميليون نفر و دولت تنها آن ۳۰ نفري نيستند که دور ميز بيضي به نام هيئت دولت نشسته اند.

بايد از اقوام و مذاهب مختلف، بانوان و جوانان استفاده کنيم

وي افزود: ما دلمان مي خواهد خانم ها و جوانان در بخش هاي ديگر نيز فعال باشند، امروز شما مي بينيد که هم در شوراي شهر و هم در مجلس شوراي اسلامي، اين دو قشر بسيار فعال هستند و همين طور بخش هاي ديگر و در واقع تمام بخشهايي که به نام نظام جمهوري اسلامي ايران به حساب مي آيند. ما بايد از اقوام و مذاهب مختلف، بانوان و جوانان استفاده کنيم تا آنها هم بتوانند از ظرفيت هاي خود در بخش هاي مديريتي خدمت برسانند.

رئيس جمهور گفت: اصل بر شايسته سالاري است و نه اينکه اصل بر وابستگي به جناح و يا گروه و يا مذهب خاصي باشد. مصوبه اي که به ۳۰ درصد اشاره کردم نسبت به بانوان است و ابلاغيه رئيس جمهور به وزرا را نسبت به بانوان و جوانان داريم. نسبت به اقوام و مذاهب ما در دولت يازدهم و دوازدهم تأکيد زيادداشتيم که از آنها حتما استفاده کنيم و شما مي بينيد برخي استانداران، فرمانداران و بخشداران و يا حتي معاونين وزراي ما از براداران اهل سنت بودند و هموطن ما بوده و براي ما عزيز هستند و همه ايراني ها بايد از فرصتي که پيش رو دارند بتوانند استفاده کنند.

گاهي اوقات انتقاد ها ممکن است دقيق نباشد

روحاني در پاسخ به اين سوال که نظر شما در خصوص برخي منتقدين که به شما مي گويند براي چيدن کابينه دوازدهم تحت فشار بوده ايد و حتي کابينه دوازدهم را به نوعي سهم بندي مي خوانند چيست؟ با بيان اينکه از انتقادها استقبال مي کنم، گفت: البته گاهي اوقات انتقاد ها ممکن است دقيق نباشد.

وي درباره مطالب مطرح شده در خصوص فشار جناح ها براي انتخاب کابينه اظهار داشت: در خصوص کابينه تحت فشار نبودم، ممکن است جناح ها نظراتي داشتند اما اينکه من به دليل انتخاب وزيرم مشکلي داشتم يا به خاطر فشار آنها وزيري انتخاب کرده باشم، اينگونه نبود.

رئيس جمهور ادامه داد: با فراکسيون هاي مجلس صحبت کردم و از آنان مشورت گرفتم، طبيعي است که هر جناحي دوست دارد نزديکانش در بخش هاي مختلف فعاليت کنند، اما دولت دوازدهم فراجناحي است و همه مسئولان بلند پايه بخش اجرايي، هم معتدل هستند و هم به اصلاح اعتقاد دارند و ما شايستگي را اصل قرار داديم.

روحاني در پاسخ به سوال مجري برنامه در خصوص دو وزيري که هنوز تعيين تکليف نشدند (وزير نيرو و وزير علوم) گفت: فردي که براي وزارت علوم مشخص کرده بودم، ۲۴ ساعت قبل از معرفي وزرا انصراف داد و در آن فرصت کوتاه نمي توانستم، فردي را انتخاب کنم؛ از طرفي نمي خواستم، دير به مجلس ليست وزرا را بدهم البته اميدوارم در هفته هاي اوليه مهر وزراي مد نظر را به مجلس معرفي کنيم.

اميدوارم در دولت دوازدهم هماهنگي بيشتري وجود داشته باشد

رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره ديدار اخير اعضاي دولت دوازدهم با مقام معظم رهبري و اينکه ايشان بر کار تيمي تاکيد داشتند و اين موضوع در برنامه شما هم ديده شد و در اصلاحات ساختاري هم ديده شد. براي دستيابي به اين سيستم يکپارچه و دولت هماهنگ چه اموري را در دستور کار داريد؟ گفت: هماهنگي در دولت يک اصل است، مسئوليت مشترک نيز يک اصل براي من است.

وي ادامه داد: ما هر چه هماهنگ تر عمل کنيم، بهترمي توانيم به مردم خدمت کنيم، دولت دوازدهم نسبت به دولت يازدهم هماهنگتر خواهد بود، يکي از اصول من براي انتخاب وزرا و معاونين اين بود که با هماهنگي بيشتري بتوانيم کار کنيم، البته در دولت قبلي هم ناهماهنگي به آن اندازه اي نبود که در برخي رسانه ها مطرح مي شد اما خب ناهماهنگي هايي هم وجود داشت که اميدوارم در دولت دوازدهم هماهنگي بيشتري وجود داشته باشد.

روحاني تاکيد کرد: تصميمات اساسي در خصوص مسائل اقتصادي دولت در شوراي عالي اقتصاد که در دولت يازدهم هم وجود داشت، ادامه خواهد داشت. هر يک از وزرا اختيارات قانوني خود را دارند، اما در بخش اقتصاد، يک هماهنگي سطح بالا نياز دارد که اين هماهنگي توسط خود من انجام خواهد شد. من ۲۰۰ جلسه هماهنگي در طول دولت يازدهم داشتم، در دولت دوازدهم نيز شايد بيشتر در اين خصوص جلسه خواهيم داشت، هفته اي دو جلسه براي شوراي هماهنگي خواهم گذاشت.

وي ادامه داد: ستاد اقتصاد مقاومتي خواهيم داشت که آن هم براي هماهنگي با بخش خصوصي و ساير دستگاه هاست، اين ستاد با اختياراتي که رهبر معظم انقلاب داده اند، فعاليت مي کند. طبق قانون، رئيس جمهوري موارد خاص را به معاونت اقتصادي خود ارايه مي دهد.

در دولت دوازدهم براي حکم وزرا پيوست در نظر گرفته شده است

روحاني در پاسخ به سوالي در خصوص وظايف معاونت اقتصادي رياست جمهوري در دولت دوازدهم، گفت: معاونت اقتصادي وظايفش در چهارچوبي است که رياست جمهوري براي مسائل اقتصادي تعريف مي کند. برخي موارد اقتصادي که بايد يک فرد آنها را دنبال کند، معاونت اقتصادي اين کار را انجام مي دهد.

رئيس جمهور با بيان اينکه در دولت دوازدهم براي حکم وزرا پيوست در نظر گرفته شده است، ادامه داد: اين پيوست ها براي رسانه ها نيز قابل انتشار خواهد بود که در آن مواردي براي همه وزرا مشترک است و مواردي به صورت اختصاصي براي وزارت خانه ها وجود دارد.

وي افزود: قرار است عملکرد وزرا را هر سه ماه يک بار مورد بررسي قرار دهيم و حتي به سازمان برنامه و بودجه دستور داده ايم تا همه دستگاه هايي که از بودجه دولت استفاده مي کنند هر سه ماه يکبار، گزارش ارائه کنند.

رئيس جمهور با بيان اينکه در جلسات هيئت وزيران دولت دوازدهم راجع به بودجه و بودجه ريزي بحث شده است، خاطرنشان کرد: يکي از بحث ها اين است که اگر دستگاه از تمام بودجه خود استفاده کند در سال بعد ۱۱۰ درصد بودجه به وي تعلق خواهد گرفت، اما اگر تمام بودجه را استفاده نکند ميزان کمتري به آن سازمان تعلق خواهد گرفت لذا دستگاه ها تشويق مي شوند تا تمام بودجه خود را استفاده کنند که اين موضوع درست نيست و به دنبال اصلاح آن هستيم.

در ايام انتخابات فضاي کشور عليرغم اينکه رقابتي بود، اما اخلاقي و قاعده مند بود

روحاني در پاسخ به سوالي در خصوص فضاي انتخابات و ديدارهاي پس از آن با جناح هاي مختلف، گفت: در ايام انتخابات فضاي کشورعليرغم اينکه رقابتي بود، اما اخلاقي و قاعده مند بود. شعارها در عين حالي که واضح و صريح بود اما همراه با احترام و ادب بود. از ملت بزرگ ايران خصوصا جوانان و بانوان تشکر مي کنم.

وي افزود: اگر بخواهيم به اهدافي که ملت و انقلاب مي خواهد برسيم راهي جز وحدت و تعامل نداريم. اينکه مي گويم تعامل با دنيا داشته باشيم به طور طبيعي تعامل در داخل بايد بسيار بيشتر باشد.

حذف رقيب امکان پذير نيست

رئيس جمهور تاکيد کرد: همه جناح ها و گروه ها به اين نتيجه رسيده اند که حذف رقيب امکان پذير نيست. بايد اختلافات و سليقه هاي همديگر را به رسميت بشناسيم و همه جا بايد چهارچوب قانوني را بپذيريم.

روحاني با بيان اينکه در کشو اگر بخواهيم به سمت پيشرفت و تعالي حرکت کنيم و در عين حال مردم احساس آزادي کنند همه بايد در کنار يکديگر باشيم، اظهار داشت: همه ۲۴ ميليوني که به بنده راي دادند و همه ۱۶ ميليوني که به جريان رقيب راي دادند و ۱۶ ميليون ديگري که موفق به راي دادن نشدند، همگي ملت ايران هستند و براي مطالبات و انتقادات آنها گوش شنوا داشته باشيم.

وي افزود: تا همراهي قوا نباشد نخواهيم توانست به موفقيت برسيم. در انتخاب کابينه ديديم که چگونه قوه مقننه در کنار قوه مجريه همکاري کردند. بنابراين ما هماهنگي کامل سه قوه را در جريان راي اعتماد به اين کابينه ديديم.

رئيس جمهور تاکيد کرد: در دولت يازدهم جلساتي با روساي قواي ديگر داشتيم که به صراحت صحبت و تصميم گيري کرديم. در دولت دوزادهم تصميم گرفتيم اين جلسات نزديک تر، منظم تر و همراه با دستور جلسات از پيش مشخص شده باشد.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه مجلس و قوه قضائيه بيشتر از گذشته آمادگي کمک به دولت را دارند، گفت: اين موضوع براي ما بسيار مغتنم است و بسيار براي جامعه آرامش‌دهنده است که اگر مشکلي بين سه قوه به وجود آيد، در جلسات داخلي بين خودشان حل و فصل کنند.

رئيس‌جمهور با اشاره به نيروهاي مسلح گفت: اجراي ما دو قسمت دارد؛ يکي کشوري است و ديگري لشگري و نيروهاي مسلح جزو دستگاه‌هاي اجرا هستند اما تحت فرماندهي کل قوا و بودجه آنان هم از طريق بودجه عمومي دولت تأمين مي‌شود و از طريق وزارت دفاع نيز مسائلشان به دولت منتقل مي‌شود.

نيروهاي مسلح بايد در زمينه اقتصاد به ما کمک کنند

وي با بيان اينکه در جلسات شوراي عالي امنيت ملي نيز از هر سه قوا حضور دارند، گفت: مشورت‌هاي لازم و همچنين هماهنگي‌ها نيز در اين دستگاه‌ها صورت مي‌گيرد.

روحاني با بيان اينکه رابطه رئيس‌جمهور با اين دستگاه‌ها از جمله ارتش و سپاه نيز مهم است، ادامه داد: اين دو نيروي بزرگ ما هستند و البته نيروي انتظامي و بسيج هم جاي خودش.

رئيس‌جمهور با اشاره به جلسات دولت يازدهم با فرماندهان ارتش و سپاه تصريح کرد: در اين دولت هم جلسه بسيار خوبي با فرماندهان عزيز سپاه داشتيم، جلسات خيلي مفصل و طولاني بود، نقطه نظراتشان را مطرح کردند، ما هم نقطه نظراتمان را مطرح کرديم و تصميمات خوبي براي هماهنگي گرفتيم.

وي با بيان اينکه نيروهاي مسلح بايد در زمينه اقتصاد به ما کمک کنند، گفت: اصل ۱۴۷ قانون اساسي مي‌گويد «امکانات نيروهاي مسلح در کنار دولت قرار بگيرد؛ در بخش آموزش، امداد، مسائل اقتصادي و جهاد سازندگي»؛ خداي ناکرده اگر جنگ پيش بيايد، دولت هم در کنار نيروهاي مسلح است.

روحاني تأکيد کرد: بالاي سر همه ما مقام معظم رهبري است که ايشان همواره بر وحدت و هماهنگي بيشتر تأکيد مي‌کنند و انشاءالله اين هماهنگي و وحدت بيشتر از گذشته ادامه يابد.

اخلاق و فرهنگ بايد توسط مردم ساخته شود

مجري در ادامه گفت: بهتر است به سراغ مسائل فرهنگي برويم، چرا که معمولاً مسائل فرهنگي مظلوم واقع مي‌شوند.

روحاني در پاسخ گفت: همه بخش‌ها مي‌گويند ما مظلوم هستيم.

در ادامه مجري پرسيد احياي اخلاق يکي از شعارهاي شما در انتخابات ۹۲ بود، ارزيابي شما از دولت يازدهم براي تحقق اين مهم چيست؟ و روحاني در پاسخ گفت: اخلاق اساس است، اگر بخواهيم پيشرفت کنيم، بدون توجه به ارزش‌هاي ديني نمي‌دانيم.

وي با بيان اينکه اخلاق و فرهنگ بايد توسط مردم ساخته شود، گفت: مثلاً يک دختربچه‌اي در گوشه‌اي از کشور مورد ظلم قرار مي‌گيرد، ببينيد مردم چگونه در فضاي مجازي نفرت خودشان را نشان مي‌دهند؛ يا مثلاً اسيدپاشي صورت مي‌گيرد، همه به صحنه مي‌آيند، داد و فرياد مي‌زنند، دادخواهي مي‌کنند و اين يعني نهي از منکر.

مردم ايران از نظر اخلاق و فرهنگ نسبت به ديگر مردمان جلوتر هستند

رئيس‌جمهور با بيان اينکه ما بايد معروف را درست معرفي کنيم، افزود: ما بايد کاري کنيم که اقدام شايسته را همه شايسته و منکر را همه منکر بدانند.

وي ادامه داد: گروه خاصي براي اجراي امر به معروف و نهي از منکر نداريم و همه تک‌تک افراد جامعه آمر به معروف و ناهي از منکر هستند.

رئيس‌جمهور گفت: اگر کسي فکر کند که اخلاق انحصار به قشر و گروه خاص دارد، اين‌گونه نيست؛ همه در پي اخلاق و فرهنگ هستند؛ البته دولت هم بايد در اين فضا ياري و استمداد کند. بعضي اوقات نيز هم بايد حکومت وارد عمل شود.

روحاني با بيان اينکه مردم ايران از نظر اخلاق و فرهنگ نسبت به ديگر مردمان جلوتر هستند، گفت: در يک ماه گذشته انتقادها سالم‌تر و نرم‌تر شده و لحن‌هاي خشونت‌آميز در فضاي رسانه‌اي کمتر ديده مي‌شود و حتي در مجلس نيز فضاي زيباتري بخصوص در ايام رأي اعتماد به کابينه مشاهده کرديم و اين نشان مي‌دهد که بايد همه با هم باشيم و اگر نقدي داريم، آن نقد را دلسوزانه مطرح کنيم.

تعداد بازديد:340 آخرين تغييرات:96/06/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر