چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/خانواده

داد زدن چه بر سر بچه‌ها می‌آورد؟

داد زدن چه بر سر بچه‌ها مي‌آورد؟

بله، درست است؛ داد زدن گاهي مفيد و حتي لازم است. داد زدن چيزي شبيه آژير آتش نشانيست که مي‌تواند از آن با احتياط و به عنوان علامتي از خطر استفاده کرد.مي‌خواهيم در مورد داد و فرياد زدن حرف بزنيم. شايد شما جزو آنهايي باشيد که مدام سر بچه‌ها داد مي‌زنند يا شايد هم گهگاه اين کار را مي‌کنيد و يا ممکن است خيلي به ندرت پيش بيايد که سر فرزندتان داد بزنيد.

بچه، دادن زدن، اعتماد به نفس، خونسردي، عاشق، کودک

اگر اصلا اين کار را نمي‌کنيد به شما تبريک مي‌گوييم. اگر هم اهل داد زدن هستيد، خب، بالاخره انسان است ديگر! شايد تا به حال نمي‌دانستيد داد زدن بر سر بچه‌ها، چه عواقبي دارد که ما براي‌تان مي‌گوييم و البته اينکه چطور مي‌توانيد اين عادت را از محيط خانه‌تان دور کنيد.

اول از همه؛ دادن زدن هميشه هم بد نيست

بله، درست است؛ داد زدن گاهي مفيد و حتي لازم است. داد زدن چيزي شبيه آژير آتش نشانيست که مي‌تواند از آن با احتياط و به عنوان علامتي از خطر استفاده کرد.

داد زدن به فرزندتان ياد مي‌دهد تا زماني که داد نزدنيد جدي نيستيد

داد زدن، شکلي موثر از هشدار براي بچه‌ها در مواقعي است که در موقعيتي خطرناک قرار مي‌گيرند. يعني داد زدن بايد فقط شيوه‌اي از هشدار باشد، نه بخشي از تنبيه يا روشي براي اداره‌ي امور روزمره!

داد زدن چه بر سر بچه‌ها مي‌آورد؟

اگر سعي داريد فرزندتان را از انجام کاري متوقف کنيد يا ساکتش کنيد، مدام داد و فرياد زدن راه درستش نيست. اگر به آرامي واکنش نشان دهيد، اطمينان و عشق را در فرزندتان پرورش خواهيد داد. اما عکس اين موضوع هم صدق مي‌کند؛ اگر مدام با داد و فرياد زدن کارتان را پيش ببريد، مغز فرزندتان وارد حالت جنگ و گريز خواهد شد.

داد زدن ممکن است باعث شود فرزندتان مقابله به مثل کند و رفتار تهاجمي به سمت شما داشته باشد و حتي بخواهد به شما آسيب بزند. همچنين داد زدن باعث مي‌شود کودک‌تان يا فرار کند و يا فقط با ترس و دلهره به شما خيره شود. مطالعات نشان داده داد زدن، در بلند مدت، بچه‌ها را تهاجمي‌تر مي‌کند، هم از لحاظ کلامي و هم از نظر فيزيکي.

در بيشتر موارد ما به اين اميد سر بچه‌ها داد مي‌زنيم که آن‌ها ياد بگيرند دفعه‌ي بعد بدون داد زدن ما، کاري را انجام بدهند يا ندهند. اما چيزي که واقعيت دارد کاملا برعکس است! يعني ما به آن‌ها ياد مي‌دهيم تا زماني که سرشان داد نزنيم، جدي نيستيم. در اين مطلب، چند توصيه‌ي بسيار خوب براي شما داريم تا کمک‌تان کنيم بدون نياز به داد زدن، حس همکاري و همدلي بين شما و فرزندتان تقويت شود.

داد زدن، شکل درستي براي ارتباط نيست

گاهي وقت‌ها ما طبق اين باور نادرست داد مي‌زنيم که، اگر با صداي بلند حرف بزنيم يا نکته‌اي را گوشزد کنيم، کودک‌مان راحت‌تر مي‌تواند آن نکته را به خاطر سپرده و جدي بگيرد. در حاليکه اينطور نيست. شايد در کوتاه مدت و بسيار سطحي از داد زدن‌تان نتيجه بگيريد، اما نکته‌اي که به آرامي و با شيوه‌هاي درست گوشزد مي‌شود بسيار موثرتر و عميق‌تر در ذهن کودک جا مي‌افتد تا نکته‌اي که با داد زدن به کودک منتقل مي‌شود.

مطالعات نشان داده داد زدن، در بلند مدت، بچه‌ها را تهاجمي‌تر مي‌کند، هم از لحاظ کلامي و هم از نظر فيزيکي.

با داد زدن نمي‌توانيد پيام‌تان را مستقيما به فرزندتان منتقل کنيد، زيرا بچه‌ها در دفاع از خودشان در برابر يک خطر احتمالي يا خطر واقعي بسيار پرتکاپو هستند و اصل مطلب را از دست مي‌دهند، اما اگر با آرامش حرف بزنيد، لزومي براي دفاع نمي‌بينند و روي همان چيزي که هدف شماست تمرکز خواهند کرد.

داد زدن، اعتماد را از بين مي‌برد

اگر مدام با داد و تهديد، ترس را در دل فرزندتان ايجاد کنيد، اعتماد او به شما آسيب ديده و از بين مي‌رود. به جاي داد زدن، جور ديگري شرايط را کنترل کنيد و با حسي از شوخي و همراهي، هشدارهاي لازم يا نکات و توصيه‌هاي‌تان را به او منتقل کنيد. واکنش نشان دادن به يک موقعيت اگر از نگاه فرزندتان، همراه با همدلي و مهرباني باشد، در توده‌اي از مشکلات بعدي ِ. بهم گرده خورده گرفتار نخواهيد شد و فرامين‌تان هم به اجرا درخواهند آمد.

شما هم قرار نيست کامل و بي‌عيب باشيد؛ اما خونسردي‌تان را حفظ کنيد

خونسرد ماندن گاهي واقعا سخت است. وقتي پسر کوچک‌تان براي پانزدهمين بار، تمام محتويات کيف دستي‌تان را روي زمين ولو مي‌کند، حتما دارد روي اعصاب‌تان راه مي‌رود! اما خونسرد ماندن شما، مطمئنا بازخورد خوبي خواهد داشت و اعتماد فرزندتان به شما سلب نخواهد شد و فرزندي خواهيد داشت که به شما اطمينان دارد، از شما نمي‌ترسد، با شما نمي‌جنگد و عاشق شماست.

اگر وقتي کوچک بوديد والدين شما مدام سرتان داد مي‌زدند، اجازه ندهيد اين عادت به زندگي شما هم رخنه کند. شما پدر و مادر عاقل‌تري باشيد، صبوري را تمرين کنيد و عشق‌تان را بروز دهيد.

تعداد بازديد:326 آخرين تغييرات:96/06/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر