چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تهاجم فرهنگی، اگر فرهنگی مانده باشد!

تهاجم فرهنگي، اگر فرهنگي مانده باشد!

زمان در کشورمان خيلي سريع مي‌گذرد ايران صد سال پيش خيلي با ايران امروز فرق دارد خيلي چيزها وارد ايران شد که ما مجبور شديم فرهنگ خودمان را با آن هماهنگ کنيم مانند تلفن همراه که امروزه حسابي مشغول تغيير منش و سبک زندگي ما است.

 

تهاجم فرهنگي، اگر فرهنگي مانده باشد!

تا قبل از ورود تلفن همراه به خانواده‌ها کسي که خواهان استفاده از تصاوير و فايل‌هاي مستهجن بود، راه‌هاي دست يافتن به آن را پيدا کرده و به آن سمت مي‌رفت ولي با ورود موبايل به خانواده‌ها و سيستم بلوتوث فايل‌ها و تصاوير راحت تر بين افراد رد و بدل ميشد در ادامه با ورود گوشي‌هاي هوشمند به اين ورطه و پس از آن ساخت و به بازار آمدن اپليکيشن‌هاي گوناگون  تصاوير و محتويات مستهجن به صورت بالقوه به راحتي در اختيار تمام کساني قرار گرفت که از اين دستگاه استفاده مي‌کردند و اين اتفاق امروزه به صورتي افتاده که اگر کسي خواهان اين مطالب هم نباشد همين که به عنوان مثال اينستاگرام خود را باز کند نمونه‌هايي از اين مطالب مستهجن و مبتذل را مي‌بيند و کسي دقت نمي‌کند آيا اين فرد که به اين اپليکيشن دسترسي پيدا کرده داراي شرط سني لازم براي استفاده از اين اپليکيشن و چه بسا حتا استفاده از موبايل است يا خير؟

قانون براي کساني که در بستر و فضاي اينترنت اقدام به انتشار محتواي مبتذل مي‌کنند جريمه‌ها و مجازاتي را در نظر گرفته است.

به استناد ماده ۷۴۲، از فصل چهارم قانون جرايم رايانه‌اي، انتشار، توزيع، معامله و نگهداري، به قصد تجارت يا افساد، (محتويات مستهجن)، جرم است و مرتکبان اين اعمال به مجازات مقرر در قانون محکوم مي‌شوند. اين مجازات، با توجه به شرايط و نحوه وقوع جرم، شامل ۹۱ روز تا ۲ سال زندان و جزاي نقدي است.

طبق قانون جديد اتحاديه اروپا سن استفاده از شبکه‌‌هاي اجتماعي در اروپا در سال 2015 از 13 سال به 16 سال افزايش يافت اما در کشور ما متاسفانه اين امر در مورد گوشي‌هاي همراه و برنامه‌هاي استفاده شونده در بستر اينترنت هيچگاه نه تنها مورد توجه خانواده‌ها بلکه مورد توجه مسئولين نيز قرار نگرفته است.

اگر راه چاره را فيلتر شدن اين برنامه‌ها بدانيم مطمئنا فقط صورت مسئله را پاک کرديم چون در صورت فيلترينگ شايد تنها تعداد نسبتا کمي از مخاطبان اين شبکه‌ها کم شوند.

در کشورمان براي مقابله با هجوم سايت‌هاي مستهجن اقدام به  فيلترينگ اين سايت‌ها کرديم البته نبايد دور از نظر داشته باشيم که در زمينه بين المللي نيز سايت‌هاي اجتماعي مثل يوتيوب، اينستاگرام و... قوانيني را براي عدم پخش تصاوير مستهجن وضع کرده‌اند و در صورت گذر از اين خط قرمز آن مطلب حذف يا فيلتر مي‌شود. البته جالب است که در کشورمان بحث فيلترينگ بيشتر در مورد مطالب سياسي به کار مي‌رود تا موارد مستهجن!.

دلايل آزادي و راحتي انتشار فساد در اينستاگرام چيست؟

به راستي چرا اينستاگرام منبع توليد و انتشار اين محتواها شده است؟ شايد اولين دليلي که به ذهن برسد اين باشد که اينستاگرام يک شبکه بين المللي است و افراد سليبريتي و مشهور هاليوودي با هر پيشه‌اي از اين شبکه استفاده مي‌کنند و اقدام به ارسال عکس‌ها و تکه فيلم‌هاي کوتاه مي‌پردازند هستند کساني که يا به عمد يا به صورت ناخودآگاه سعي در تقليد از سبک زندگي اين افراد و متقابلا انتشار آن در اين اپليکيشن مي‌کردند و گويي امروزه اين سبک زندگي به صورت يک قانون درآمده و کشور اينستاگرام انگار ايران اسلامي نيست، انتشار تصوير جوانان بدون پوشش اسلامي، جشن‌ها و ميهماني‌هاي آنچناني و موارد ديگر اين زنگ خطر را به صدا در مي‌آورد که گويا فرهنگ نسل‌هاي جديد خيلي با سنت‌هاي قديمي‌ها فرق مي‌کند. 

شايد دليل ديگري که به راحتي در شبکه اجتماعي مانند اينستاگرام شاهد ترويج تصاوير مبتذل  و فساد هستيم امکان توليد و ارسال محتوا به صورت ناشناس باشد مسلما هنگامي که شخصي مي‌داند براي ارسال پست، کسي وي را بازخواست نمي‌کند و لازم نيست توضيحات به شخص يا اشخاصي ارائه دهد بدون نگرش به عواقب کارش به صورت هيجاني تصميم مي‌گيرد و در بين مردم جامعه مجازي انتشار مي‌دهد.

اتفاق جالبي که در اين ميان و بين کاربران ايراني افتاده اين است که شبکه‌اي مثل اينستاگرام که در زمان‌هاي عادي بيشتر به اشاعه فساد در آن پرداخته مي‌شود در ايام عزاداري ، محرم،  اربعين و ... تبديل به هيئت مذهبي مي‌شود و مطالب مذهبي در آن به انتشار مي‌رسد و اين اتفاق توسط همان کساني مي‌افتد که تا ديروز عکس‌هاي ميهماني‌ها و ...شان همه جا را پر کرده بود! اين در نظر نگارنده يک دليل دارد و آن هم اين است که مردم ايران، ايرانيان بسيار هيجاني عمل مي‌کنند و با اينکه ذات مردم ايران مذهبي است و اين مذهبي بودن يعني ايماني که از زمان‌هاي قديم ايرانيان زرتشتي و خدا پرست بودند و مردمي با شخصيت والاي انساني؛ اما در اوقات ديگر تحت تاثير هيجانات کذايي اقدام به کپي و پيست و انتشار  مطالب مي‌کنند بدون آنکه اولا از منظر شرعي نتيجه اين اقدام خود را بدانند و دوما نتيجه اجتماعي آن را مد نظر قرار بدهند که چه تأثيري در شخصيت کودکان و نوجواناني که به اين شبکه‌ها دسترسي دارند مي‌گذارد. 

اشاعه فساد از جمله مطالبي است که در نص صريح قرآن به آن اشاره شده است: 

إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ(نور 24) كساني كه دوست دارند زشتي‌ها در ميان مردم با ايمان شيوع يابد، عذاب دردناكي براي آن‌ها در دنيا و آخرت است.

همچنين حضرت محمد(ص) نيز مي‎فرمايند: "کسى که کار زشتى را نشر دهد همانند کسى است که آن را در آغاز انجام داده."

راه چاره چيست؟

اما راه چاره چيست؟ ايراني که در صد سال پيش از پوشش چارقد براي زنان  و عبا براي مردان به لباس‌هاي  متحدشکل و دامن کوتاه رسيد و پس از آن با انقلاب چادر و حجاب کامل پوشش تمام زنان شد به طوري که خيلي‌ها در دهه 60 پوشش مانتو را نمي‌پذيرفتند وهمچنين تغييرات پوشش از دهه 70 تا 90، نشان مي‌دهد که ايرانيان هنوز به ثبات نرسيدند، هنوز در اين هياهوي تاريخ به مقصد نرسيده‌اند. در کوچه و خيابان روزي به گشت ارشاد برخورد مي‌کنند و روزي به آزادي يواشکي و دريافت گل سپيد اما در گوشي موبايل، مسئله  فرق مي‌کند کساني را مي‌بيني که بدون ريا پوشش کامل را انتخاب مي‌کنند و با حجاب هستند و افراد ديگري نيز ضد اين‌ها عمل مي‌کنند که شايد بيشتر از نسل جوان باشند. 

اگر راه چاره را فيلتر شدن اين برنامه‌ها بدانيم مطمئنا فقط صورت مسئله را پاک کرديم چون در صورت فيلترينگ شايد تنها تعداد نسبتا کمي از مخاطبان اين شبکه‌ها کم شوند چرا که دانلود و نصب يک فيلترشکن نهايتا 5 دقيقه از وقت فرزندمان را مي‌گيرد. پس جامعه شناسان، برنامه‌ريزان و مسئولان بايد چاره را پيدا کنند و اين مهم عملي شدن نيست بجز برنامه ريزي دقيق و همه جانبه با در نظر گرفتن تمامي زواياي اين ماجرا.

حرف آخر

کمي به گذشته برگرديم به زماني که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به مکتب مي‌رفتند و مجبور بودند ديوان حافظ و سعدي و شعر شاعران بزرگ را حتما حفظ کنند چون اقتضاي جامعه آن زمان اين بود آيا زمان آن نرسيده که به کودکان درس آشنايي با شبکه هاي مجازي و حضور در اينترنت را بدهيم؟ نحوه حضور و استفاده صحيح از اين فضا و آگاهي از زواياي پنهان آن.

تعداد بازديد:305 آخرين تغييرات:96/06/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر