سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

موافق سیاست انسدادی باز و بستن مرزهای سیستان و بلوچستان ‌نیستم

استاندار سيستان و بلوچستان:

موافق سياست انسدادي باز و بستن مرزهاي سيستان و بلوچستان ‌نيستم

زاهدان - استاندار سيستان و بلوچستان گفت: با سياست انسدادي باز و بستن مرز موافق نيستم بنابراين سياست پايداري را در اين بخش نياز داريم.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي استانداري سيستان و بلوچستان، علي‌اوسط هاشمي در نشست فعالان اقتصادي، اعضاي شوراي اداري و اقتصاد مقاومتي استان سيستان و بلوچستان که با حضور معاون اقتصادي رئيس جمهور در اتاق بازرگاني در زاهدان برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد مرز بايد دولت محور باشد زيرا تداخل در ماموريت‌ها در مرز فسادزا است.

استاندار سيستان و بلوچستان خطاب به نهاونديان گفت: اولين سفر در جايگاه معاون اقتصادي رئيس جمهور به سيستان و بلوچستان انجام شد که انتظار داريم هر آنچه به عنوان تفکر توسعه‌اي در حوزه اقتصادي مي‌دانيد که بر پايه محوريت انسان نهفته است، محصول آن را در اين سفر به عنوان سرمايه آينده شاهد باشيم.

وي ادامه داد: اميدواريم از پشتوانه فکر بلندتان در بخش اقتصادي بر پايه نگرش اعتقادي‌تان حداکثر استفاده را ببريم و پرچم اقتصاد آينده کشور را به مردم و بخش خصوصي بسپاريم. انتظار داريم از محل 8 ميليارد دلار تسهيلات توافق شده از کره، بخشي به توسعه خط راه آهن چابهار- زاهدان اختصاص يابد، چرا که 2 پروژه بزرگ بندر چابهار و راه آهن به استان نقش ويژه مي‌دهد.

هاشمي خاطرنشان کرد: شان نزول حج، يکي شدن و يکي از دستاوردهاي حج مشارکت است زيرا نگاه مسئولانه را تقويت و عموميت مي‌بخشد که هيچکس نمي‌تواند نسبت به کشور خويش بي‌تفاوت باشد. پايه اقتصاد مقاومتي بر مردم‌پذيري، مردم‌باوري، مردم‌محوري و اعطاي فرصت‌هاي برابر است.

استاندار سيستان و بلوچستان افزود: نسخه برابر اقتصادي قطعاً نمي‌تواند توسعه همه استان‌ها را رقم بزند و با نگاه برابر نمي‌توان به آنچه که لازمه استان‌هاي کمتر توسعه يافته است دست يافت. با وجود برخورداري از 350 تا 400 کيلومتر ساحل و دسترسي به آب‌هاي آزاد تا آفريقا و داشتن منافع مشترک اما فاقد سياست دريا محور و اقتصاد بر پايه دريا هستيم.

هاشمي گفت: اقتصاد بر پايه دريا بايد به وسعت دريا نقش آن در توسعه و ارتباط با کشورهاي همسايه با برقراري خط کشتيراني تجاري بين عمان، پاکستان و هند نمايان شود. اگر مرز هنوز فرصت نشده و بعضاً تهديد است، نشان مي‌دهد که جا پاي ما قرص و محکم نيست و اينها نمي‌تواند اقتصاد را فعال نگه دارد؛ مسئوليت اقتصاد مرز بايد با استاندار باشد.

وي اضافه کرد: با سياست انسدادي باز و بستن مرز موافق نيستم بنابراين سياست پايداري را در اين بخش نياز داريم نه اينکه هر زمان لازم داشتيم مرز باز شود و در غير آن بسته باشد که اين امر فرصت را براي قاچاق فراهم مي‌کند. انتظار داريم روابط وزارت امور خارجه با کشورهاي همسايه اين استان قوي‌تر شکل بگيرد و همچنين وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزي نسبت به اين استان نگاه نو و جدي داشته باشند.

استاندار سيستان و بلوچستان گفت: انتظار داريم آيين‌نامه سازمان توسعه سواحل مکران زودتر به تصويب دولت محترم برسد. استان سيستان و بلوچستان نيازمند نگاه ويژه دولت است بنابراين اضافه نمودن کل استان با يک لايحه در طرح توسعه سواحل مکران سبب مي‌شود در دهه آينده استان از رشد خوبي برخوردار باشد.

هاشمي اظهار داشت: اولين چاه ژرف کشور در اين استان با صرف 25 ميليارد تومان به زودي حفاري خواهد شد. بندر شهيد بهشتي چابهار از 2.5 ميليون تن ظرفيت در سال 62 اکنون به 8.5 ميليون تن رسيده و 940 ميليون دلار سرمايه‌گذاري در اين طرح انجام شده است.

تعداد بازديد:477 آخرين تغييرات:96/06/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر