چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

سر بی کلاه پرستاران از دعوای تعرفه ای/سرنوشت قانون ۱۰ساله

مهر گزارش مي دهد؛

سر بي کلاه پرستاران از دعواي تعرفه اي/سرنوشت قانون ۱۰ساله

در حالي که گروه هاي پزشکي بر سر کم و زياد شدن نرخ تعرفه ها با وزارت بهداشت درگير هستند، پرستاران بيش از ۱۰ سال است که در انتظار اجرايي شدن قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري لحظه شماري مي کنند.  

به گزارش خبرنگار مهر، قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري در تابستان سال ۱۳۸۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده و از آن روز تا کنون جامعه پرستاري کشور چشم انتظار توجه مسئولين امر به اجرايي شدن اين قانون است.

از همين رو، نمايندگان جامعه پرستاري در اين سال ها بارها و بارها با مقامات وزارت بهداشت، وزارت رفاه، شوراي عالي بيمه، رياست جمهوري، کميسيون بهداشت و درمان مجلس و ساير مسئولين امر، جلسات و گفتگوهايي داشته اند که حاصل آنها شنيدن وعده هايي بوده است که هنوز محقق نشده است. در همين حال، سال گذشته بود که وزارت بهداشت تصميم گرفت سرانجام تعرفه هاي پرستاري را به شوراي عالي بيمه بفرستد که در اين يک سال، هيچ اتفاق مثبتي در اين شورا براي پرستاران رخ نداده است. حالا نمايندگان صنفي پرستاران، خواسته هاي خودشان را با وزير رفاه و شوراي عالي بيمه مطرح کرده اند و توقع دارند به اين انتظار ۱۰ ساله پايان داده شود.

در همين ارتباط، محمد شريفي مقدم دبيرکل خانه پرستار، معتقد است؛ در حالي بين گروه هاي پزشکي نزاع بر سر کم و زياد شدن تعرفه ها بالا گرفته که براي گروه پرستاري اساساً تعرفه اي تعيين نشده و اين در حالي است که بيش از ۱۰ سال از تصويب قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري مي گذرد.

وي با اشاره به اينکه تعرفه هاي خدمات پرستاري بايستي در شوراي عالي بيمه مطرح و پس از تاييد به تصويب هيئت دولت برسد، افزود: هر خدمتي که در مراکز درماني ارائه مي شود داراي تعرفه است و اين در حالي است که گروه پرستاري بيشترين خدمات سلامت را به مردم ارائه مي دهند اما تنها گروهي هستند که خدمات آنها تعرفه ندارد.

دبيرکل خانه پرستار تاکيد کرد: جامعه پرستاري انتظار دارد با توجه به گذشت بيش از ۱۲ سال از تصويب قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري و تاکيد بر آن در برنامه ششم، هرچه سريع تر توسط دولت اجرايي شود.

جامعه پرستاري به عنوان پيشقراول خدمات رساني به بيماران بستري در بيمارستان هاي کشور، همواره از دريافت حقوق مادي و معنوي که استحقاق آن را دارد، محروم بوده است. بطوريکه در حال حاضر خدماتي را ارائه مي دهد که هزينه هاي آنها به جيب کادر پزشکي مي رود و تنها دليل آن نيز، نبود تعرفه مصوب براي پرستاري است.

از همين رو، حميد سالاري عضو شوراي عالي نظام پرستاري کشور، اجرايي نشدن قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري آن هم بعد از گذشت ۱۰ سال از تصويب آن را، مبهم و مشکوک مي داند و مي گويد: بر جا ماندن قانون تعرفه گذاري در طي اين چند سال به رغم دستورات متعدد مقامات رده بالاي کشور، موجب شکل گرفتن سئوالي در اذهان جامعه پرستاري شده است که چرا و چه اراده اي بر اين امر سايه انداخته که قانون مصوب مجلس و مورد تاييد تمامي نهادهاي ذي ربط معلق مانده است.

وي مي افزايد: جامعه پرستاري از وزارت رفاه و شوراي عالي بيمه خواستار است که در خصوص تعرفه گذاري خدمات پرستاري کمي مهربانتر و مسئولانه تر موضع گيري و کمک نمايند تا جامعه پرستاري در اين خصوص و به آرامش بيشتري دست يابد.

در بررسي برنامه ششم توسعه کشور در مجلس، موضوع تعرفه هاي پرستاري نيز مورد توجه و تاکيد نمايندگان قرار گرفت و از همين رو، مصوب شد که هزينه هاي اجراي اين قانون از محل درآمدهاي بيمارستاني تامين و به پرستاران پرداخت شود. بر همين اساس، جامعه پرستاري انتظار دارد با توجه به تاکيد قانون برنامه ششم، قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري به مرحله اجرا برسد.

تعداد بازديد:231 آخرين تغييرات:96/07/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر