سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

مسدود بودن ۴۴ درصد سرویسهای گوگل برای کاربران ایرانی

مرکز ملي فضاي مجازي منتشر کرد؛

مسدود بودن ۴۴ درصد سرويسهاي گوگل براي کاربران ايراني

بررسي‌ها نشان مي دهد که ۴۴ درصد سرويسهاي گوگل براي کاربران ايراني مسدود شده و اين شرکت امکان دسترسي به ۱۰۰درصد خدمات موردنياز کسب وکارها را نمي دهد.

 به گزارش خبرنگار مهر، وضعيت خدمات و محصولات ديجيتال کمپاني آمريکايي گوگل از سوي مرکز ملي فضاي مجازي کشور منتشر شده است. طبق اين گزارش و برغم ادعاهاي آمريکايي ها مبني بر محدوديت دسترسي کاربران ايراني به اينترنت از سوي دولت ايران، اما شواهد نشان مي دهد که گوگل بسياري از خدمات خود را روي کاربران ايراني بسته است.

در اين بررسي مشخص شده است که از ميان ۲۲۷ خدمتي که گوگل ارائه مي کند تنها ۵۴ درصد خدمات آن براي کاربران ايراني فعال است و ۴۴ درصد سرويس هاي اين کمپاني، در ايران مسدود است و وضعيت ۲ درصد سرويس ها نيز نامشخص اعلام شده است.

در همين حال ۱۰۰ درصد خدمات برنامه نويسي مورد نياز توسعه دهندگان، کسب و کارها و برنامه نويسان (API ) در دسترس کاربران ايراني قرار ندارد و اين در حالي است که اين شرکت ۵۱ سرويس API مورد استفاده برنامه نويسان تاکنون ارائه کرده است.

از سوي ديگر با وجود ۳۹ سرويس شخصي و بهينه سازي گوگل اما ۸۵ درصد اين خدمات براي کاربران ايراني فعال است و با وجود ۱۶ سرويس سيستم عامل و شبکه تنها دسترسي به ۳۷ درصد اين خدمات براي ايرانيها ممکن شده است.

بررسي ها نشان مي دهد که از ميان ۲۷ سرويس کسب و کار و تبليغات که گوگل ارائه کرده، تنها ۴۴ درصد سرويس ها و از ميان ۳۹ سرويس تعاملي و انتشار محتوا تنها ۷۷ درصد اين خدمات در دسترس کاربران ايراني گذاشته شده است.

موضوع دسترسي کاربران ايراني به خدمات جستجو و ترجمه نيز به صورت ۱۰۰ درصدي نيست و گوگل ۹۵ درصد بيش از ۲۱ سرويس خود را در اين بخش، در اختيار کاربران ايراني قرار داده است.

درهمين حال ۱۳ سرويس آماري و رصد از سوي گوگل ارائه شده که تنها ۶۲ درصد آن براي کاربران ايراني فعال است.

در مورد ۱۱ سرويس مرتبط با مرورگرها که تاکنون از سوي کمپاني گوگل ارائه شده، ۸۲ درصد اين خدمات در اختيار کاربران ايراني است.

در زمينه سرويس هاي مبتني بر نقشه نيز از ميان ۱۰ سرويس ارائه شده، کاربران به ۸۰ درصد اين خدمات دسترسي دارند.

به گزارش مهر، اين درحالي است که دولت آمريکا و شرکتهاي آمريکايي مدعي اند که کاربران ايراني توسط دولت جمهوري اسلامي در استفاده از اينترنت محدود هستند. اين ادعا در حالي است که طي يک ماه گذشته کمپاني هاي آمريکايي اپل و گوگل به بهانه تحريم عليه ايران، با حذف اپليکيشن هاي ايراني از بازارهاي اپليکيشن اپ استور و گوگل پلي، دسترسي کاربران ايراني را به اين برنامه هاي کاربردي مسدود کرده اند. از سوي ديگر، مرکز ملي فضاي مجازي اعلام کرده است که ۹۰ درصد سرويس هاي کاربردي و کسب و کاري کمپاني امريکايي آمازون نيز در دسترس کاربران ايراني قرار ندارد.

تعداد بازديد:283 آخرين تغييرات:96/07/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر