چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

شهری پر از کوله پشتی!

شهري پر از کوله پشتي!

بايد درهاي خانه را باز کنيم ، وقت پرواز است .ديگر بايد نشان دهند چقدر پرواز را ياد گرفته اند و شايد هم با بفهميم چقدر بلد بوديم به آنها قواعد درست پريدن را ياد بدهيم. اول مهر است و بار ديگر درهاي مدرسه ها باز مي شود تا عزيزترين هايمان در دنيا را به آنها بسپاريم و در کنار هم براي آينده شان تلاش کنيم.


شهري پر از کوله پشتي!

روزهاي نخست شروع سال تحصيلي در تمام مقاطع مهم و تعيين‌کننده است. ولي اين روزها براي دانش‌آموزان پيش‌دبستاني و دبستاني مهم‌تر است. چون ‌تازه مي‌خواهند با دنياي جديدي آشنا شوند که اگر نتوانند با آن ارتباط درستي برقرار کنند تاثير بدي بر آنها مي‌گذارد و چه بسا نسبت به درس و تحصيل هم بي‌علاقه شوند. بنابراين والدين بايد مهارت‌هايي را براي برخورد صحيح در اين هنگام با فرزندان خود کسب کنند؛ اين‌که چطور بايد خاطره خوبي از اين دوران براي کودکان به جا گذاشت و چگونه آنها را به مطالعه و درس خواندن علاقه‌مند کرد؟

اضطراب جدايي


شروع هر کار مهم و خاطره‌اي که از آن به‌جا مي‌ماند بسيار مهم و تاثيرگذار است. بايد دقت کنيم که خاطره خوشي از آن به جا بماند. يکي از اين خاطرات مهم نيز خاطره رفتن به مدرسه و شروع يادگيري، درس خواندن و مطالعه است. 

والدين بايد توجه داشته باشند ‌که چون کودک مي‌خواهد از شرايط بودن در خانه‌اي که کاملا به آن وابسته شده جدا شود بايد به گونه‌اي صحيح و با آرامش با او برخورد شود. جدا شدن از والدين و محيط خانه بعضي کودکان را بيش از ‌حد آزار مي‌دهد. ولي بايد دلايل اصلي آن را تشخيص داد و آنها را از سر راه برداشت.

اضطراب جدايي از کجا مي آيد؟ عوامل مختلفي مي تواند باعث بوجود آمدن اضطراب جدايي در فرزند شما بشود. اما مهمترين نقش را در ميان اين موارد مادر کودک بر عهده دارد. اولين مساله در بحث اضطراب توجه به وضعيت کودک از آغاز تولد تا دو سالگي است. کودکاني که در اين مدت روابط عاطفي مناسبي با مادرشان داشته اند و از پشتيباني عاطفي او در هر لحظه اي که احتياج داشته اند بهره برده اند در سنين بالاتر کمتر به اضطراب جدايي مبتلا مي شوند. 

مساله ديگر در بحث اضطراب، وابسته کردن بيش از حد کودک به مادر است. اگر شما در طول 6 سال گذشته دائما و در هر لحظه مواظب کودک خود بوده ايد، به او چسبيده ايد و اجازه نداده ايد تا استقلال لازم را به دست بياورد حالا جدا شدن از شما براي چند ساعت در طول روز براي او  سخت و دشوار خواهد بود. 

از سوي ديگر مادراني که خود دچار استرس و اضطراب هستند يا دچار وسواس در رفتار هستند هم همين حالات را به کودک خود منتقل کرده و باعث بوجود آمدن اضطراب در کودک مي شوند. 
 

براي تشويق کودک به يادگيري و ايجاد انگيزه در او بايد خودمان هم اهل مطالعه و مشتاق يادگيري باشيم .مثلا براي اين کار خيلي خوب است که هنگام خريد کلي براي خانه حتما سر‌ي هم به غرفه کتاب بزنيم و آن را جزو سبد مصرفي خانواده قرار دهيم.


 


استقلال کودکبراي کمک به استقلال کودک و گرفتن ترس‌هاي بيهوده از او بايد کودک را بتدريج با محيط‌هاي بيرون از خانه بيشتر آشنا کنيم، مثلا او را چند ساعت تنها بگذاريم تا گاهي به تنهايي هم عادت کند. البته باز هم بايد شرايط را از قبل برايش توضيح دهيم تا دچار ترس از تنها ماندن نشود. 

مثلا بهتر است ابتدا لحظات تنها ماندن ‌کودک در خانه بسيار کوتاه باشد و بعد بتدريج آنها را طولاني‌تر کنيم. تا براي تنها ماندن در مدرسه نيز کاملا آماده‌ شود. بايد بودن در کنار ديگران و جدا شدن از محيط خانه و والدين را تجربه کند تا بتدريج وابستگي‌اش هم کمتر شود.
 

البته کودک بايد بداند هميشه اين امکان وجود ندارد تا والدين و به ويژه مادر هميشه در اطرافش باشند، اما در عين حال بايد اطمينان داشته باشد آنها از دور و به طور غيرمستقيم او را حمايت مي‌کنند .ولي بايد خودشان هم استقلال لازم را براي تنها شدن داشته باشند.
 

ايجاد شوق و انگيزه براي يادگيريبهترين کار اين است که کودک را از قبل براي وارد شدن به محيط درس و مدرسه آماده کرد و اهميت يادگيري و باسواد شدن را به او متذکر شد. البته بايد سعي کنيم از اغراق و توضيحات غيرواقعي در اين خصوص دوري کنيم. 

والدين مي‌توانند به دور از پند و اندرز و نصيحت کودکان از خاطرات خوب خود براي کودک نيز بگويند.
 

براي تشويق کودک به يادگيري و ايجاد انگيزه در او بايد خودمان هم اهل مطالعه و مشتاق يادگيري باشيم .مثلا براي اين کار خيلي خوب است که هنگام خريد کلي براي خانه حتما سر‌ي هم به غرفه کتاب بزنيم و آن را جزو سبد مصرفي خانواده قرار دهيم.
 

ضمن اين‌که کودک بايد با مکان‌هايي مثل کتابخانه و حتي کتابفروشي آشنا شود. گاهي تماشاي کتاب در کتابفروشي‌ها باعث مي‌شود کودک علاقه بيشتري براي مطالعه و يادگيري داشته باشد.
 

براي اشتياق بيشتر کودک به خواندن کتاب و ايجاد انگيزه او به مطالعه مي‌توانيم برايش توضيح دهيم که با رفتن به مدرسه خودش هم مي‌تواند کتاب‌هاي مورد علاقه‌اش را بخواند. بايد دقت کنيم در گفته‌هاي خود اهميت علم و تحصيل را ناديده نگيريم. بعضي حرف‌ها ارزش تحصيلات و يادگيري را کم مي‌کند. بنابر اين نبايد با هيچ زباني ولو به شوخي هم چيز‌هايي گفت که کودک برداشت اشتباهي از آن داشته باشد.


امروز اولين روز مدرسه هاست ، بياييد براي فرزندانمان دعا کنيم تا امسال را با موفقيت و سلامتي پشت سر بگذارند و در اين راه تمام تلاشمان را بکنيم که کمک حاشان باشيم.

تعداد بازديد:302 آخرين تغييرات:96/07/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر