چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جامعه شناسی رنگ‌ها

جامعه شناسي رنگ‌ها

بعضي از رفتارهاي فردي و اجتماعي نيز در انتخاب رنگ براي پوشش، اثر مستقيم دارد تاجايي که...

رنگها

امروزه تنوع رنگي در جامعه نسبت به گذشته، ملموس‌تر شده؛ اما همچنان در کشور ما تنوع رنگي بسيار محدود است. خصوصا در خودرو، نماي شهري، لباس و ... . پس بايد به اين سوال پاسخ دهيم که چرا فکر تصور عموم جامعه بر اين است که بعضي رنگ‌ها ممنوع يا جلف هستند؟ 
قابل توجه آنکه شخصيت‌ها، با رنگ‌هايي که در زندگي روزمره استفاده مي‌کنيم در ارتباط است و بيانگر خصوصيات اخلاقي و رفتاري ما است.

رنگ‌هاي ممنوع!

يک جامعه رنگي، سرشار از اميد، پويايي (تحرک) و شادي خواهد بود. همان طور که برخي اقدامات شهرداري مثل پل طبيعت و کاشي کاري ديوار پل ها که بازخوردهاي مثبت زيادي داشته است و موجب روحيه شادتر و اعتماد به نفس ملي مي شود.
متاسفانه بعضي از رفتارهاي فردي و اجتماعي نيز در انتخاب رنگ براي پوشش، اثر مستقيم دارد. مثلا افراد زيادي به خاطر آلودگي هوا و نظافت مکان هاي عمومي مثل مترو، اتوبوس و نيمکت پارک ها، نمي توانند از رنگ هاي شاد و ملايم استفاده کنند.
 

 کامل بودن پوشش مهم تر از رنگ پوشش است. بنابراين مي‌توان از تمام رنگ‌ها براي پوشش استفاده کرد به شرطي که حجاب کامل باشد.


رنگ‌هاي تيره براي محيط کاري بهتر است، زيرا پوشيدن رنگ هاي شاد، شما را نزد همکاران سبک مي کند و باعث مي‌شود راحت‌تر با شما برخورد کنند که به نظرمن براي يک محيط کاري، چيز خوبي نيست. اما خودم خارج از محيط کاري، رنگ هاي شاد مي پوشم. با اين حال معتقدم کسي که از اول با لباس هاي رنگي در جامعه و محل کار حاضر شود به شرطي که حجابش کامل باشد، مشکلي برايش پيش نمي آيد و عادي مي شود، اما کسي که يک دفعه بخواهد به خودش برسد و رنگي بپوشد، متاسفانه مردم حرف در مي آورند، مثلا مي گويند: "فلاني دارد از همسرش جدا مي شود".

آموزش و پرورش، شهرداري، خودروسازي و رسانه ها دست بکار شوند

براساس آمار منتشر شده 30 درصد افسردگي‌ها به دليل استفاده از رنگ هاي سرد و خنثي مثل آبي، سبز، فيروزه اي، نقره اي، سفيد، مشکي و خاکستري است. در اين راستا، رنگ آميزي مراکز آموزشي و درماني، مي تواند اثر مستقيم در کاهش افسردگي و خمودگي جامعه و افزايش سطح سلامت رواني داشته باشد. اما امروزه به اين موضوع مهم توجه کمتري مي‌شود که بايد بر اساس روان شناسي رنگ ها عمل کنيم؛ آموزش و پرورش در رنگ آميزي کلاس‌هاي درس و حياط مدارس و روپوش دانش آموزان؛ شهرداري براي رنگ آميزي نماهاي شهري، با همراهي و همکاري صاحبان منازل و مغازه‌ها، از رنگ هاي گرم استفاده کنند يا در ابتدا براي ايجاد فرهنگ صحيح، الزاماتي را براي استفاده از رنگ هاي شاد و گرم تعيين کند تا از اين طريق نشاط به مردم منتقل شود. ضروري است رسانه در اين زمينه، هدايت فکري جامعه را بر عهده گيرد.
درباره برخي الزامات بايد بگوييم که افراد تحت تاثير محيط اجتماعي خود قرار دارند و استفاده از طيف‌هاي رنگي، به گروه خاصي مرتبط نيست. هر ساختاري که بتواند از رنگ هاي شاد استفاده کند، بايد پيش قدم شود. مثل يونيفرم کارمندان کلينيک بيمارستان ها که از لحاظ روان شناسي، کار بسيار خوبي بود.
به نظر بانک ها هم جزء موسساتي هستند که در طي روز با مراجعان زيادي در ارتباطند و اين موضوع مي تواند گامي بزرگ در مسير استفاده از رنگ هاي شاد و گرم باشد تا خُلق بالاتر، صبر بيشتر و روابط عاطفي سالم تري را در جامعه شاهد باشيم.
وقتي از چهار پسر بچه دبستاني پرسيديم دوست داريد بزرگ شديد، ماشين چه رنگي بخريد؟ سه نفر آنها پاسخ دادند: آبي يخي و يک نفر هم صورتي پررنگ؛ اما وقتي به رنگ خودروهاي موجود نگاه مي کنيم، عمدتا رنگ هاي سفيد، نقره اي و مشکي هستند. اگر هم يک نفر با دل و جرأت پيدا شود که بخواهد ماشين بنفش يا نارنجي بخرد، مردم با تعجب به او و ماشين نگاه مي کنند.
 
جداي از اين موضوع، خودروسازها اعلام مي کنند اين رنگ سفارشي است و بايد براي آن 3 ميليون بيشتر بپردازيد و اين خود مانعي براي تنوع رنگي در خودروهاست. درحالي که شرکت هاي خودرو سازي خارجي، خودروها را بدون هيچ سفارشي، در 36 رنگ توليد مي کنند.

افزايش کيفيت رنگ‌ها سرنخي براي شروع

ضعف کيفيت رنگ ها براي نماي بيروني ساختمان ها و خودروها، مانعي در مسير جامعه رنگي و با نشاط است. بنابر قوانين نظام مهندسي، استفاده از رنگ‌هاي شيميايي در نماي ساختماني ممنوع است.
هنگام بارش باران، آب باران با آلودگي هاي هوا و گازهاي گلخانه اي ترکيب و تبديل به باران اسيدي مي شود. در نتيجه رنگ ساختمان ها با باران اسيدي شسته و وارد فاضلاب شهري و وارد چرخه تصفيه آب مي‌شوند. به اين دليل است که ما از آجر و سنگ براي نماي خارجي ساختمان ها استفاده مي‌کنيم.

رابطه افزايش تنوع رنگي با گردشگري

يک کارشناس مردم شناسي درباره تنوع رنگي در جامعه مي گويد: تنوع رنگي در محيط زيست علاوه بر سلامت افراد جامعه مي تواند موجب جذب گردشگر شود. مثل مناطق ماسوله، اَبيانه، پالنگان و کندوان که رنگي بودن محيط آنها باعث شده است که جزء ميراث ملي و جهاني ثبت شوند يا اُرسي هاي (شيشه‌هاي رنگي) شهر کاشان و يزد.
متاسفانه "قضاوت کردن" و "برچسب زدن" در فرهنگ زندگي ما شکل گرفته است و به خودمان اجازه مي دهيم راجع به همه چيز نظر بدهيم. اين رفتار هميشه در آيين ملي و مذهبي ما مورد نکوهش بوده است. چرا برخي تصور مي‌کنند، خوب نيست يک دختر خانم چادري، کيف صورتي بياندازد؟ اين "خوب نيست" ها را از کجا مي آوريم؟ چرا با اين جمله "خوب نيست" براي خود و ديگران محدوديت هاي اَلکي مي گذاريم، وقتي اشکال شرعي و قانوني ندارد.در حالي که رواج تنوع رنگي در جامعه اسلامي، نشان شادابي و سلامت افرادِ آن جامعه است و راه را بر عيب جويانِ جامعه اسلامي، مي بندد و سخن شهيد مرتضي مطهري را يادآور مي شود که "حجاب مصونيت است نه محدوديت". کامل بودن پوشش مهم تر از رنگ پوشش است. بنابراين مي‌توان از تمام رنگ‌ها براي پوشش استفاده کرد به شرطي که حجاب کامل باشد.

جامعه‌شناسي رنگ‌ها

طبق تحقيقات جامعه‌شناسي در نهايت رنگ‌ها، نه تنها افراد را تحت تاثير خود قرار مي‌دهند. بلکه منجر به پيشرفت و يا رکود يک جامعه مي‌شوند. با عدم جاي‌گزيني صحيح رنگ در مکان خاص خود و به کارگيري نادرست آن در محيط‌هاي انساني، صدمات روحي شديدي بر انسان وارد خواهد آمد. 
"اصلاح املاي کودک با خط قرمز توسط معلم" يا "چراغ قرمز هشداردهنده، براي رانندگان" يا "سفيد بودن پاکت شير"، "رنگ آبي يا سبز روشن ديوارهاي کلاس درس يا کتاب‌خانه براي مطالعه بهتر" و "استفاده از پوشش سفيد در عالم پزشکي و سبز براي بيماران" همه و همه مؤيد اين مطلب است که يک ارتباط تنگاتنگ بين نظام خلقت، انسان و طبيعت وجود دارد. ولي در ماوراي اين طبيعت، "حقيقت" چيز ديگري است.

کلام آخر

باتوجه به آنچه که اجمالا بيان شد، در مي‌يابيم رنگ‌ها تاثير فراواني بر رفتار اجتماعي افراد داشته و گاه تغييرات عميقي در واکنش‌هاي رفتاري آنها در جامعه به وجود ميآورد. پس مي‌توان با رعايت اصول رنگ شناسي، زمينه‌ي جامعه‌اي پويا و شاد را فراهم آورد.

تعداد بازديد:379 آخرين تغييرات:96/07/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر