چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دنیا ایران را در نانو به رسمیت شناخت/ ۲۱کشور هدف صادرات

گفتگوي مهر با يکي از متوليان نانوفناوري؛

دنيا ايران را در نانو به رسميت شناخت/ ۲۱کشور هدف صادرات

دبير ستاد توسعه فناوري نانو معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري مي گويد اين تکنولوژي در ايران به حدي پيشرفت کرده که اکنون همه دنيا ما را در اين حوزه به رسميت مي شناسند.

خبرگزاري مهر - گروه دانش و فناوري، ميترا سعيدي کيا: اين روزها کلمه نانو را همه جا مي شنويم؛ از مترو و مغازه ها و پاساژها گرفته تا روزنامه و اخبار داخلي و خارجي. جالب آن است که «نانو» يک کلمه با ريشه يوناني «نانس» به معني کوتوله است. فناوري نانو، موج چهارم انقلاب صنعتي، پديده‌اي بزرگ به شمار مي رود که در تمامي گرايش‌هاي علمي راه يافته است.

نانو، مقياس کوچکي است که نه تنها با چشم، بلکه با قويترين ميکروسکوپ هاي نوري هم قابل ديدن نيست. امروزه اين مقياس کوچک، با وجود اينکه مقياس هاي بزرگتر و کوچکتر از آن هم وجود دارد به يک علم تبديل شده است. اخيرا نانو جاي خود را در ميان همه اقشار عمومي و متخصصان باز کرده در حدي که اکنون محصولاتي که با اين فناوري به توليد رسيده را به راحتي استفاده مي کنيم. فناوري نانو در ميان ساير فناوري ها شايد بيشتر مورد توجه قرار گرفته زيرا مردم مي توانند مخاطب اصلي آن باشند و بعد از مردم، صنايع مختلف از محصولات توليد شده مبتني بر فناوري نانو بهره مي برند.

همچنين بهتر است بدانيم که تا کنون ايران توانسته نانو را در صنايع مختلفي همچون نساجي و پوشاک، لوازم خانگي، تجهيزات، دارو و تجهيزات پزشکي، بهداشت و سلامت، عمران و ساختمان، خودرو و حمل و نقل، رنگ و رزين، آب و محيط زيست، نفت و صنايع وابسته، نيرو و انرژي، کشاورزي و غذا و نانو کامپوزيت به کار گيرد. با توجه به اهميت فناوري نانو در دنيا در صدد آمديم تا با دکتر سعيد سرکار، دبير ستاد ويژه توسعه فناوري نانو معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري که از متوليان فناوري نانو در کشور است، مصاحبه اي داشته باشيم.

مشروح گفتگوي خبرنگار مهر و دکتر سعيد سرکار به شرح زير است:

*آقاي دکتر سرکار، با توجه به اينکه مقام معظم رهبري فناوري نانو را به عنوان يک تجربه موفق در کشور دانسته اند و فرمودند که جهشي در اين حوزه در کشور به وجود آمده بفرماييد که چه اقداماتي تاکنون براي ترويج اين فناوري در کشور به ثمر رسانده ايد؟

ما از همان ابتداي فعاليت هايمان، تمام حلقه ها و زنجيره هاي ارزش از منابع انساني تا توليد علم، توسعه، رسوخ فناوري نانو در صنعت و در عين حال تجاري سازي را براي تحقق اهدافمان مدنظر قرار داده ايم به طوريکه در سند چشم انداز ستاد توسعه فناوري نانو، بيشتر بر ترويج اين علم به صورت وسيع تمرکز داشتيم.

البته بايد در اين مسير همزمان به ايجاد زيرساخت هاي لازم در بحث توسعه علم و فناوري و در عين حال به صنعتي سازي و تجاري سازي مي پرداختيم؛ به دليل اينکه ستاد نانو در رابطه با توسعه فناورانه و اقتصاد دانش بنيان مبتني بر فناوري نانو پيشگام بوده بنابراين زيرساخت هايي که در کشور وجود نداشته را در برنامه خود گنجانده ايم؛ در سند دوم چشم انداز فناوري نانو به بازار محصولات توليد شده مبتني بر فناوري نانو توجه ويژه اي داريم.

از سوي ديگر يگي از اهداف ما دانش آموزان هستند لذا در نظر داريم آنها را با فناوري هاي نوين آشنا کنيم.

*به نظر شما آشنايي جامعه و مردم با فناوري هاي نوظهور مانند فناوري نانو چقدر ضرورت دارد؟

هر فناوري نوظهوري که نتواند با جامعه ارتباط برقرار کند با شکست مواجه مي شود و ضروري است که جامعه و مردم پايه اين را درک کند. رابطه فناور با جامعه يک رابطه پيوندي است چون فناوري مخاطب اصلي جامعه محسوب مي شود.

*فکر مي کنيد تا کنون کارنامه درخشاني در اين زمينه داشته باشيد و در ترويج نانو موثر بوده ايد؟

کارنامه ما در اين زمينه قابل قبول است و اگر آمار بگيريم از ميزان آگاهي قشرهاي مختلف جامعه نسبت به فناوري نانو در بين سياستمداران، دانشگاهيان، دانش آموزان مي بينيم که کارنامه درخشاني است. کشور ما در زمينه ترويج از کشورهاي تراز اول محسوب مي شود که توانسته اطلاعات را به عموم مردم هم ارائه دهد.

*با توجه به اينکه تنها ترويج در داخل کشور نمي تواند مثمر ثمر باشد و بايد با کشورهاي خارجي نيز در ارتباط بود؛ چقدر تاکنون توانسته ايد به اين حيطه وارد شويد تا ارتباطات چندجانبه باشد؟

در زمينه فناوري نانو ارتباطات مستمر است به گونه اي که ايران هر ساله در مجمع بين‌المللي که ۱۰ کشور برتر حضور دارند، شرکت مي کنند. ايران به عنوان يک عضو تأثيرگذار در اين مجمع حضور دارد زيرا دنيا جايگاه ايران را در بين کشورهاي برتر در حوزه نانو به خوبي به رسميت مي شناسد. وقتي در اين مجامع برنامه ها و فعاليت هايمان را در حوزه نانو به کشور ها ارائه مي کنيم، مورد توجه بسياري از کشورها قرار مي گيرد.

*چه کشورهايي فناوري نانو ايران را برتر مي دانند؟

چند سال پيش، تيم امريکايي در اين مجمع، از پيشرفت علم نانو در ايران و برنامه هاي ترويجي ما شگفت زده شده بودند و گفتند برنامه هاي ما از مقطع دانشگاهي است و تاکنون براي دانش آموزان برنامه اي نداشتيم؛ ولي ايران توانسته برنامه جامعي در اين خصوص براي دانش آموزان داشته باشد.

برخي کشورها نيز الگوي تأسيس آزمايشگاه ها را از ما درخواست کردند تا آزمايشگاه هاي مجهزي با دستگاه هايي مبتني بر فناوري نانو که در ايران طراحي و ساخته شده اند را در کشورشان تأسيس کنند.

*آيا تا به حال اين تعاريف به عمل تبديل شده و کشورهاي خارجي درخواستي براي انتقال فناوري داشته اند؟

بله. اخيرا آنها قراردادي به ميزان يک ميليون دلار با شرکتي که در ايران به صورت برند تبديل شده و تجهيزات آزمايشگاهي نانو را به فروش مي رساند؛ منعقد کردند که تاکنون براساس اين قرارداد دو آزمايشگاه در گوانژو و سوژوي چين راه اندازي شده است.

* برنامه ريزي خاصي براي گسترش همکاري با ساير کشورها داريد؟

در سالهاي آتي تاسيس اين آزمايشگاه ها شتاب مي گيرد و ما در حال مذاکره هستيم که آزمايشگاه هايي مبتني بر فناوري نانو را راه اندازي کنيم. مالزي، آکوادور، فيليپين و کوبا از جمله کشورهايي هستند که از ما درخواست داشتند تا در آينده نزديک آزمايشگاه مجهز به فناوري نانو را برايشان تأسيس مي کنيم.

*در بخشي ازصحبت هاي خود اشاره کرديد که آمريکايي ها از پيشرفت ايران در حوزه نانو شگفت زده شدند آيا ما در زمينه ترويج نانو واقعا از آنها جلوتريم؟

قطعاً همينطور است. در اقشار مردم و در بخش دانش آموزي در زمينه ترويج نانو از آمريکا جلوتر هستيم. زيرا آنها موضوع ترويج نانو را از مقطع دانشگاهي شروع مي کنند ولي اين امر نياز است که از مقطع دانش آموزي مورد سرمايه گذاري قرار بگيرد.

*از پيشرفت هاي ديگر در زمينه فناوري نانوي ايران اختصاص يک روز در چين به نام روز فناوري نانوي ايران است؛ در اين روز چه اتفاقي مي افتد؟

بله. هر ساله يک روز مختص فناوري نانوي ايران در چين برگزار و بحث هاي تبادل تکنولوژي در آن مطرح مي شود. در اين روز مي توان در نهايت به تبادل و صادرات تکنولوژي برسيم. از جمله نتايج اين نشست ها مي توان به برگزاري ۳ نشست تبادل تکنولوژي اشاره کرد که در آن شرکت هاي دانش بنيان و فناوران ايراني محصولات خود را ارائه کردند و همين به عقد قرار داد منجر شده است.

*اين نشست هاي تبادل فناوري فقط در چين است يا کشورهاي ديگر نيز مد نظر هستند تا تبادلات نانو گسترده تر شود؟

طبق برنامه ريزي ها در مالزي، کره جنوبي، اندونزي اين نشستهاي تبادل تکنولوژي را برگزار مي کنيم؛ همچنين بنا داريم دو نشست ديگر در «هاربين» و «سوژو» چين داشته باشيم. البته که کشورهاي ارمنستان و روسيه از کشورهاي هدف ما هستند و درصدد هستيم با اتحاديه اروپا و بلژيک براي تبادل تکنولوژي نانو و صادرات محصولاتمان نشست هايي داشته باشيم.

البته که کار ما در زمينه اين کشورها مشکل تر است زيرا اين کشور ها به ساير کشورها مانند آلمان که صاحب برند هستند به راحتي اعتماد مي کنند و با اطمينان خاطر محصول مي خرند اما ما تلاشمان را مي کنيم.

تعداد بازديد:247 آخرين تغييرات:96/07/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر