چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
خروجي RSS

انتقاد از تعطیلی جلسات در ایام عزاداری حسینی/ ۴ رکنی که تفاهم آنان قرآن را در هیئات احیا می‌کند

بنيادي بيان کرد:

انتقاد از تعطيلي جلسات در ايام عزاداري حسيني/ ۴ رکني که تفاهم آنان قرآن را در هيئات احيا مي‌کند

گروه فعاليت‌هاي قرآني: قاري و مدرس پيشکسوت کشورمان از تعطيلي جلسات آموزش قرآن در ايام عزاداري حسيني به دليل همکاري نکردن مساجد و هيئات با جلسه‌داران انتقاد کرد و از ۴ رکني نام برد که فهم مشترک آنان باعث مي‌شود، قرآن در هيئات احيا شود.

محمد بنيادي


محمد بنيادي، مدرس قرآن و قاري پيشکسوت کشورمان در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا) درباره تعطيلي بعضي جلسات آموزش قرآن کريم در ماه محرم گفت: بنده جلسات آموزشي قرآن کريم در مسجد نور را که در دو نوبت برگزار مي‌شود، تعطيل نکرده‌ام و امامت جماعت محترم مسجد نيز که با ايشان صحبت کرديم، پذيرفتند کمي از زمان سخنراني کم کنند تا ما بتوانيم جلسه را داشته باشيم، ضمن اينکه ما هميشه سعي مي‌کنيم پايان جلسه را چه مناسبت داشته باشد و چه نداشته باشد، به مدح اهل بيت توسط مداحي که دعوت کرده‌ايم، اختصاص دهيم.
وي افزود: اما هيچ چيز از قرآن، هيچوقت نبايد تعطيل شود؛ چرا که خلاف سنت نبوي(ص) و علوي(ع) است و در تاريخ نداريم که جلسه قرآن را به بهانه‌هاي مختلف تعطيل کنند، بلکه قرآن بايد محور تمام برنامه‌هاي ما از جمله عزاداري ماه محرم باشد. بايد توجه کنيم که فرهنگ‌سازي بايد از قرآن نشات بگيرد و هيچ چيز را نبايد از قرآن منفک کنيم. اينکه بعضي از مساجد جلسات آموزش قرآن کريم را به بهانه عزاداري تعطيل مي‌کنند، يک آفت است؛ چرا که اگر مبناي سخنراني‌ها و مداحي‌هاي ما غير قرآن باشد، محل اشکال است.
بنيادي در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از بي‌توجهي بعضي هيئات مذهبي به قرآن کريم، گفت: بايد همه هيئات کشور ياد بگيرند که کرسي تلاوت قرآن کريم حداقل براي ده دقيقه يا يک ربع فراهم سازند و سپس سخنراني انجام شود آن هم با رويکردي که سخنران عشق به قرآن، عشق به تلاوت و تفسير قرآن را در سخنان خود نشان دهد و مداح هم آن را تثبيت کند، لذا اگر اين سه با يکديگر همراه شود، هدف حديث کتاب الله و عترتي محقق مي‌شود.
پيشکسوت قرآني کشورمان افزود: نه هيات امناي مساجد، نه امامان جماعت، نه قاريان و نه مداحان نبايد به اين راضي شوند که قرآن در آن مجلس خوانده نشود، بلکه بايد مطالبه مداحان و روحانيت اين باشد که تا قرآن قرائت نشود، برنامه را اجرا نمي‌کنيم، لذا به يک برنامه هوشمند نياز داريم که هرکس هر کاري که خواست، نکند.
بنيادي در ادامه گفت: يکي ديگر از مشکلات ما اينست که مساجد را رها کرده‌ايم و آمده‌ايم در خيابان‌ها و حسينيه‌ها و کنار بازار عزاداري مي‌کنيم، مگر اينکه مديريت کنيم و جلوه‌هاي کربلا در ساحت زمين است فلذا بايد آن جلوه‌ها در امتداد مسجد باشد نه اينکه مسجد در امتداد کوچه و خيابان به اين معنا که مسجد، محوريت عزاداري و برنامه‌هاي محرم باشد و انباشتگي کوچه و خيابان در امتداد آن باشد.
قاري و مدرس پيشکسوت کشورمان افزود: مشکل ديگر اين است که ما در ماه محرم، برنامه‌هاي آموزشي غير مستقيم نداريم، کسي مقتل‌خواني را ترويج نمي‌کند، ما در دست روحانيون کمتر مي‌بينيم که مقتل باشد، بعضي از اشعاري که خوانده مي‌شود مبتني بر قرآن نيست، حتي آياتي را هم که بعضي از قاريان براي تلاوت در عزاداري محرم انتخاب مي‌کنند، متناسب با محتواي محرم نيست بنابر اين همه اين مسايل را بايد با هم ترکيب و مديريت کنيم آن هم نه به اين معنا که دولتي بشود، بلکه بايد مراکز جريان‌ساز قرآني از جمله ايکنا که بسيار جايگاه مهمي دارد، ترويج مديريت اين مساله را به دست گيرد به نحوي که قاريان و مادحان را پيش از محرم دعوت کند و با برگزاري نشست‌هايي لزوم هماهنگي قاريان و مداحان را علني کند. هم قرائت و هم مداحي در برنامه‌هاي عزاداري ما بايد جايگاه شايسته خود را داشته باشد، نشود آن جور که دو دقيقه قرآن باشد، ده دقيقه سخنراني و يک ساعت مداحي. اين‌ها بايد تعريف شود، فرهنگ‌سازي بشود نه اينکه دستوري باشد.
وي در پاسخ به اينکه راهکار اجرايي اين موارد چيست؟ گفت: چهار رکن، يعني قاريان و سخنرانان و مداحان و مردم مخاطب، بايد به فهم مشترک و مشارکت در اين فرهنگ‌سازي برسند اما در کل تقبل مسئوليت از سوي هيات امناي مساجد و خصوصا روحانيون مساجد، اين مشکلات را تا حد زيادي حل مي‌کند، تا زماني که بخواهيم از نهادي دستور بدهيم، کسي عمل نمي‌کند ولي اگر با روحيه مطالبه‌گرايانه بنشينيم و با هيات امنا رايزني کنيم که برنامه‌ها را بر مبناي قرآن بچينند. تجربه من مي‌گويد امامان جماعت و هيئت امنا، نقطه اتصال اين چهار رکني هستند که عرض کردم و تا اين‌ها نخواهند، انسجام مورد نظر شکل نمي‌گيرد.

تعداد بازديد:258 آخرين تغييرات:96/07/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر