چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

۵ نقطه مداری به نام ایران ثبت شد/ هماهنگی برای قرار دادن ماهواره

وزير ارتباطات خبر داد؛

۵ نقطه مداري به نام ايران ثبت شد/ هماهنگي براي قرار دادن ماهواره

وزير ارتباطات از ثبت ۵ نقطه مداري جديد بنام ايران خبر داد و گفت: در حال هماهنگي براي قرار دادن ماهواره در مدار ۴۳.۵ درجه هستيم.  

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي در مراسم افتتاح هفته جهاني فضا در جمع خبرنگاران با تاکيد بر اينکه نقاط مداري که به نام يک کشور در مدار زمين به ثبت مي رسد تا دو سال قابل رزرو خواهد بود، اضافه کرد: در اين نقاط با توجه به نياز هر کشور ماهواره قرار مي گيرد.

وزير ارتباطات افزود: در دولت قبل با توجه به تحريم ايران موفق به قرار دادن ماهواره در نقاط ثبت شده بنام ايران نبود اما هم اکنون با هماهنگي صورت گرفته ۵ درخواست جديد را براي ثبت نقاط مداري داشته ايم.

وي با بيان اينکه هم اکنون در دو حوزه صدا و تصوير و تبادل ديتا از نقاط فضايي ثبت شده متعلق به ايران با هماهنگي فرکانسي صورت گرفته استفاده مي کنيم خاطرنشان کرد: از اين لحاظ مشکلي وجود ندارد و در حال هماهنگي براي ثبت و قرار دادن ماهواره در نقاط مداري جديد هستيم. در همين حال قصد داريم با تعاملات بين الملل اين نقاط مداري را به اپراتورهاي بين المللي براي استفاده و قرار دادن ماهواره اجاره دهيم.

‌نيازي به برقراري ارتباطات ماهواره اي در مناطق کوهستاني نداريم

وزير ارتباطات در مورد فعاليت ماهواره هاي خارجي براي ارتباط رساني تلفني در مناطق کوهستاني و صعب العبور گفت: تاکنون گزارشي نداشتيم که در مناطق کوهستاني و صعب العبور براي برقراري ارتباطات تلفني مردم از ارتباطات ماهواره اي و تلفن هاي ماهواره اي استفاده کنند. در حال حاضر تنها برخي سازمان ها مانند هلال احمر و اورژانس از تلفن هاي ماهواره اي در برخي نقاط استفاده مي کنند که ممانعتي نيز وجود ندارد.

وي تاکيد کرد: اين شبکه ها به صورت تجاري و با مجوز رگولاتوري در حال فعاليت هستند و با توجه به اينکه کشور نيازي به اين سرويس ندارد مقرون به صرفه نخواهد بود که بخواهيم براي ارتباطات مناطق صعب العبور از ارتباطات ماهواره اي استفاده کنيم.

نقشه راهبردي خدمات فضايي در کشور ظرف سه ماه تدوين مي شود

آذري جهرمي با تاکيد بر لزوم استفاده از کاربردهاي فناوري فضايي در زندگي مردم و جلوگيري از هدر رفت هزينه هاي فضايي گفت: بايد نقشه راهبردي و طرح توسعه صنعت فضايي براي کاربرد اين خدمات در کشور تدوين شود.

وي اضافه کرد: حدود يک ماه پيش اين درخواست را به رئيس سازمان فضايي داده ايم که حداکثر ظرف سه ماه پيش نويس اوليه نقشه راه توسعه فناوري فضايي در کشور تدوين و به ما ارائه شود.

وزير ارتباطات گفت در اين برنامه جامع بايد پروژه هاي که مي تواند از نظر اقتصادي به صرفه باشد مشخص شود و نيز پروژه هايي که در زندگي روزمره مردم کاربردي است تعيين گردد و متناسب آن برآورد بودجه خواهيم داشت

وي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد دليل تدوين مجدد برنامه توسعه فضايي کشور با توجه به اينکه پيش از اين برنامه ۱۰ ساله فضايي به تصويب رسيده است گفت: نقشه راه توسعه صنعت فضايي يک لايه بالاتر از برنامه ۱۰ ساله فضايي کشور خواهد بود و هيچ تعارضي با آن ندارد بلکه مکمل آن بوده و در لايه هاي کاربردي اقدامات مدنظر را استخراج کند در همين حال ممکن است نياز داشته باشد که برنامه ۱۰ ساله فضايي کشور را در برخي مفاد با توجه به اين نقشه راه بازنگري کنيم.

استفاده از فناوري هاي فضايي در کشور در حد استانداردهاي جهاني نيست

جهرمي با انتقاد از اينکه هم اکنون علم فضا در زندگي روزمره مردم جاري نيست و استفاده از اين صنعت متناسب با استانداردهاي جهاني نبوده گفت: بايد بجاي شعار هفته جهاني فضا که «اکتشاف جهان هاي جديد در فضا» است، شعار «کاربردهاي جديد فضايي در ايران» را جايگزين کنيم.

وزير ارتباطات افزود :اينکه چند ماهواره و پرتاب داشته باشيم اگرچه مهم است اما بدون هدف معنا نمي دهد و بايد طوري باشد که بتوانيم کاربرد اساسي اين فناوري را در کشور کشف کنيم و فقط فعاليت هاي پژوهشي برايمان مهم نباشد. بر اين اساس نيازمند تدوين نقشه جامع فضايي کشور هستيم تا تقسيم کار مطلوب در اين حوزه شکل بگيرد امروز حوزه ها و فعاليت ها مشخص نيست و شاهد موازي کاري در عرصه فضا هستيم.

جهرمي با اشاره به پيوست حکم ابلاغي وزير ارتباطات که توسط رئيس جمهور ارائه شده است، گفت: نيازمندهايي در حوزه فضا به وجود آمده است و بر اين اساس بايد اهداف اقتصادي و حاکميتي ما در عرصه فناوري فضايي در کشور مشخص شود در همين حال بايد اهداف پروژه هاي پژوهشي در اين بخش نيز تفهيم شود.

وي با اشاره به اينکه در حوزه فناوري فضايي در دنيا حرفهايي براي گفتن داريم اما به دليل نداشتن ماهواره عملياتي شاهد هستيم که برخي شبکه هاي تلويزيوني را از ماهواره ما حذف کردند ، گفت: اينکه بگوييم ماهواره چه زماني پرتاب مي شود يا چه اتفاقي مي افتد که ماهواره اي پرتاب نمي شود موضوع درستي است اما بايد بيشتر پرسيد که دستاوردهاي علمي فضايي ما چيست؟

وزير ارتباطات از نخبگان عرصه فضا در کشور خواست که به عنوان خرد جمعي براي وي بنويسند که کاربري هاي اساسي ما در حوزه فناوري فضايي و نيز هزينه و فايده اين فناوري چه بوده تا بتوان بر اساس سند بالادستي و اهداف مشخص شده يک مسير درست را براي ادامه راه فناوري فضايي در کشور انتخاب کرد.

نخبگان ايراني ماهواره اي ساختند که سه سال در فضا مي ماند

وزير ارتباطات با اشاره به اينکه هم اکنون دانشمندان و نخبگان فضايي در کشور بدون کمک مراجع بين المللي توانمندي ساخت ماهواره هاي متعدد را دارند گفت: در نمايشگاه هفته جهاني فضا شاهد هستيم که اين دانشمندان و نخبگان مي توانند ماهواره اي بسازند که سه سال در فضا مي ماند. بايد بگوييم از لحاظ دانش فني و توانمندي ساخت مشکلي نداريم اما بايد عزم جدي براي برنامه هاي فضايي داشته باشيم.

وي اظهار اميدواري کرد که سال آينده به جاي بهره برداري و افتتاح پروژه بگوييم که چه تعداد کاربرد و ارائه خدمات در حوزه فناوري فضايي داشته ايم.

جهرمي تاکيد کرد : در حوزه ماهواره هاي صلح آميز غيردفاعي مسئوليت تام با وزارت ارتباطات است و اين وزراتخانه بايد سند راه فعاليت فضايي در کشور و تقسيم کار ملي را انجام دهد.

برجام قابل مذاکره مجدد نيست

جهرمي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه از نظر وي آيا برجام قابل مذاکره مجدد است گفت: همانطور که رئيس جمهور نيز تاکيد کرده اند سند برجام قابل مذاکره مجدد نيست و ابعاد و شرايط آن در زمان مشخصي به يک توافق بين المللي رسيده و طرفين بر آن توافق کرده اند. به همين دليل نيازي نيست که اين توافق بخواهد مجددا تکرار شود

تعداد بازديد:218 آخرين تغييرات:96/07/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر