چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/قرآن

سهم قرآن در فضای اطلاع‌رسانی کشور اندک است/ رونمایی از آرم جدید سازمان دارالقرآن

قره‌شيخلو:

سهم قرآن در فضاي اطلاع‌رساني کشور اندک است/ رونمايي از آرم جديد سازمان دارالقرآن

گروه فعاليت‌هاي قرآني: مهدي قره‌شيخلو، طي نشستي خبري به منظور ارائه گزارش عملکرد شش‌ماهه اول سال ۹۶ سازمان دارالقرآن الکريم گفت: سهم قرآن در فضاي اطلاع‌رساني کشور اندک است.

 

سهم قرآن در فضاي اطلاع‌رساني کشور اندک است/ رونمايي از آرم جديد سازمان دارالقرآن


به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، نشست خبري مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الکريم در رابطه با تشريح عملکرد سازمان در شش ماهه اول سال جاري صبح امروز سه‌شنبه، ۱۱ مهرماه با حضور اصحاب رسانه در محل سالن جلسات سازمان دارالقرآن الکريم برگزار شد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم در ابتداي اين نشست خبري با بيان اينکه هم قرآن در فضاي اطلاع‌رساني کشور همچنان کم است و آن‌طور که بايد و شايد به اين موضوع رسيدگي نمي‌شود، اظهار کرد: جنبه اطلاع‌رساني و نيز جنبه شناسايي و بررسي نقاط قوت و ضعف برنامه‌هاي مختلف در سطح کشور مي‌تواند اين امکان را در اختيار نهادهاي مختلف قرآني کشور قرار دهد که خود را ارتقاع دهند.
وي در ادامه با اشاره به عملکرد سازمان دارالقرآن الکريم در شش‌ماهه اول سال جاري بيان کرد: طي نيمه اول سال ۹۶ و در قسمت معاونت آموزش و پژوهش سازمان که شايد از اصلي‌ترين حوزه‌هاي کاري سازمان است، برنامه‌هاي مختلفي همچون مشارکت در طرح ۱۴۵۱ اجرايي شد که در اين زمينه از بستر مؤسسات قرآني، مردمي و خانه‌هاي قرآن شهري و روستايي براي توسعه اين طرح به صورت کار حضوري و برگزاري کلاس‌هاي آموزشي استفاده کرديم که امسال اين طرح براي ۶۰ هزار نفر در فصل تابستان و ايام ماه مبارک رمضان اجرا شد.
وي در ادامه با بيان اينکه براي امسال ۱۰۰ کارگاه سبک زندگي قرآني طراحي کرديم که تاکنون ۳۵ کارگاه در ۱۱ استان با حضور هزار و ۷۰۰ نفر برگزار شده است، گفت: براي توسعه اين کارکاه‌ها نياز به مربي است که از سال گذشته تربيت مربي اين بخش آغاز شده است که در اين رابطه يک گروه ۶۰ نفره از کل کشور انتخاب شدند که اين کارگاه‌ها هم در بخش آقايان و هم بخش بانوان بانوان در سه مرحله برگزار شد که مرحله سوم آن نيز ارديبهشت‌ماه امسال اجرا شد. همچنين، امروز نيز برنامه افتتاح دور دوم اين کارگاه‌ها را براي ۶۰ نفر از بانوان خواهيم داشت که اين کارگاه‌ها تا پايان سال در شش مرحله براي آقايان و بانوان برگزار خواهد شد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه امسال کارگاه توانمندسازي کارشناسان و رابطان قرآني سازمان را برگزار کرديم، افزود: ما در کل کشور ۵۶۰ پست رئيس و کارشناس اداره امور قرآني داريم که تاکنون در حدود ۳۰۰ پست جذب نيرو شده است و مابقي پست‌ها را نيز با مجوزي که از سازمان مديريت أخذ خواهد شد، جذب نيرو خواهيم کرد. همچنين، يکي از کارهاي ما ارتقاي سطح دانش و مهارت‌هاي قرآني کارشناسان است که مأموريت انجام ابلاغيه‌هاي سازمان را بر عهده دارند که اين کار از سال گذشته آغاز شد و حدود ۵۰۰ نفر در اين دوره آموزشي حضور يافتند که ۱۶۸ نفر از اين تعداد تا پايان ارديبهشت‌ماه سال جاري در اين دوره ارتقاي سطح کارشناسان قرآني حضور داشتند.
قره‌شيخلو در ادامه با بيان اينکه برنامه ديگر سازمان بحث آموزش استعدادهاي درخشان قرآني بود و با اشاره اينکه در اين زمينه يک تجربه سه ساله را از سال‌هاي گذشته و براي يک گروه محدود صدنفره به صورت متمرکز داشتيم، گفت: از امسال اين برنامه توسعه پيدا کرد و براي هر استان سهميه‌اي در نظر گرفته شد که در حدود ۱۳۰۰ نفر از نوجوانان هشت تا هجده ساله در کل کشور شناسايي شدند و براي ايشان در سراسر کشور يک برنامه آموزشي تعريف شده در نظر گرفته شد. همچنين، در شهريورماه سال جاري اين توفيق را داشتيم که براي برگزيدگان ايشان پنج اردوي منطقه‌اي برگزار کنيم که حدود ششصد نفر در اين اردوهاي سه روزه حضوري و از جنس آموزشي، تفريحي شرکت کردند.
وي در ادامه با اشاره به برگزاري ۴۸ دوره تربيت آموزشيار روخواني و روان‌خواني قرآن براي کارکنان نيروي انتظامي در سراسر کشور اشاره و با بيان اينکه اين فعاليت يک کار مشارکتي بود، افزود: اين دوره‌ها به منظور خودکفايي نيروي انتظامي در داشتن مربيان قرآني براي استفاده در برنامه‌هاي مختلف قرآني که در سراسر کشور برگزار مي‌شود، برپا شد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم در ادامه با بيان اينکه طي شش‌ماهه نخست سال جاري ۱۳۷ مجوز براي ۱۳۷ دوره تخصصي صادر شده است تا در استان‌هاي مختلف برگزار شود، اظهار کرد: با اجراي اين دوره‌هاي تخصصي در سراسر کشور تعداد دو هزار و ۴۵۰ گواهينامه صادر شده است.
وي در ادامه با اشاره به اينکه تعداد ۲۵۰۰ روحاني مستقر در حوزه معاونت فرهنگي سازمان تبليغات و در نقاط بعضا محروم کشور فعاليت دارند، گفت: در اين زمينه نيز برنامه‌اي براي فعاليت هدفمند اين روحانيون در نظر گرفته شده تا سطح قرآني ايشان ارتقا پيدا کند که در اين رابطه طي سال جاري هزار نفر را تحت پوشش قرار داديم تا مهارت‌هاي قرآني آن‌ها افزايش پيدا کند و اميدواريم تا در سال آينده بتوانيم تمامي اين ۲۵۰۰ روحاني مستقر را نيز تحت پوشش قرار دهيم.
قره‌شيخلو در ادامه با بيان اينکه توليداتي را نيز امسال در حوزه معاونت آموزش و پژوهش داشته‌ايم که از اين توليدات رونمايي شده و در حال آماده‌سازي و توزيع آن‌ها هستيم، افزود: يک جلد کتاب روش‌هاي سلبي در آموزش و تبليغ تأليف عبدالعظيم کريمي، کتاب صداسازي در هنر معنوي تلاوت تأليف جهانبخش فرجي، کتاب مباني سبک زندگي قرآني تأليف رضايي اصفهاني و نيز کتاب درس‌نامه آموزش حفظ موضوعي قرآن نوشته تقي‌پور از توليدات معاونت آموزش و پژوهش سازمان است که هم‌اکنون چاپ شده و در حال توزيع است.
وي همچنين، در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي مختلف معاونت ارتباطات و امور استان‌هاي سازمان دارالقرآن الکريم در شش‌ماهه اول سال جاري، اظهار کرد: امسال طبق سنوات گذشته برنامه توسعه فعاليت‌هاي قرآني در مراسم اعتکاف را اجرا کرديم که در اين راستا ۲۱۹۹ مسجد تحت پوشش قرار گرفت و ۴۰۲۱۹۹ نفر در برنامه‌هاي قرآني ايام اعتکاف که شامل قرائت قرآن، آموزش و اصلاح نماز، جزءخواني و ختم قرآن کريم بود، شرکت کردند. همچنين، برنامه جديد ديگري نيز که امسال اجرايي شد اين بود که يک دفترچه‌اي شامل سؤالاتي از مفاهيم خطبه همام از نهج‌البلاغه و سوره مبارکه حجرات تهيه و در ميان معتکفان توزيع شد که ۱۱۲۷۱۲ نفر در اين آزمون شرکت کردند که از اين تعداد ۴۵۶۶۱ نفر به بيش از ۳۵ سؤال پاسخ صحيح داده بودند که به هزار نفر از اين عزيزان به قيد قرعه جوايزي اهدا شد.

سهم قرآن در فضاي اطلاع‌رساني کشور اندک است/ رونمايي از آرم جديد سازمان دارالقرآن


رئيس سازمان دارالقرآن الکريم ادامه داد: همچنين، طرح با قرآن در رمضان را نيز امسال در ماه مبارک داشتيم که در اين زمينه ۱۱۴۹ جلسه ختم قرآن و جزءخواني قرآن در سراسر کشور برگزار شد. امسال در نماز جمعه با مشارکت ستاد نماز جمعه تهران در سه جمعه ابتدايي ماه مبارک، برنامه تلاوت قرآن اجرا شد و همچنين، طي اجراي برنامه‌اي از سوي سازمان فراخوان عمومي داده شد که قرآن‌هاي بلااستفاده و فرسوده مردم جمع‌آوري شود. طي اجراي اين طرح در حدود ۱۰ تن قرآن فرسوده جمع‌آوري شد که کارهاي خمير کردن آن‌ها با رعايت موازين شرعي انجام شد. همچنين، ۳۰۰۰ جلد قرآن و نهج‌البلاغه جمع‌آوري شد که دو هزار جلد از آن‌ها که قابل استفاده بود، براي مناطق محروم ارسال شد و ۱۰۰۰ جلد نيز جهت صحافي ارسال شد که در چند روز آينده نيز اين قرآن‌هاي صحافي شده به مناطق محروم ارسال خواهد شد. تعداد ۷۰۰۰ جلد قرآن نو از سوي سازمان در ماه رمضان چاپ و در مناطق محروم توزيع شد. همچنين، يک برنامه رونمايي از ترتيل حامد ولي‌زاده همراه با ترجمه گوياي استاد سليمي داشتيم که ۱۰۰۰ نسخه از اين لوح فشرده تکثير و در سراسر کشور توزيع شد.
قره‌شيخلو تصريح کرد: همچنين، طي سال جاري استان‌هاي برتر سال ۹۵ در زمينه فعاليت‌هاي قرآني را اعلام کرديم که در اين راستا پنج استان برتر و پنج استان نيز شايسته تقدير شدند. امسال نيز برنامه ارزيابي استان‌ها را با استفاده از گروه‌هاي اعزامي به استان‌ها آغاز شده است که تاکنون هفت استان بررسي شده است و استان‌هاي ديگر نيز به مرور بررسي خواهند شد.
وي در ادامه با بيان اينکه امسال مشارکت‌ با نهادهاي مختلف در دستور سازمان دارالقرآن الکريم قرار داشت، افزود: در اين راستا مشارکت فراواني با دستگاه‌هاي مختلفي همچون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نيروهاي مسلح، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، دانشگاه فرهنگيان، دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي مساجد، نيروي انتظامي و ... ايجاد شد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه برنامه ديگر اين حوزه ترويج برنامه‌هاي قرآني در هيئت‌هاي مذهبي است، تصريح کرد: نزديک به سه سال است که سازمان در اين حوزه ورود پيدا کرده و فعاليت مي‌کند. در اين راستا تأکيد سازمان بر اين است که بايد از ظرفيت هيئت‌هاي مذهبي در سراسر کشور براي توسعه فعاليت‌هاي قرآني استفاده کرد. از مسئولان هيئت‌ها نيز انتظار داريم که به اين موضوع توجه بيشتري داشته باشند. در اين رابطه امسال از ۴۰۰ هيئت مذهبي که برنامه‌هاي قرآني را نيز اجرا مي‌کنند، ضمن در نظر گرفتن بودجه، حمايت مي‌کنيم.
وي با بيان اينکه تشکيل مجامع خيّرين قرآني و نيز مجامع قرآنيان استان‌ها از برنامه‌هاي امسال سازمان بوده و زمينه‌هاي اجراي آن نيز فراهم شده است، تصريح کرد: در برخي از استان‌ها هر دو مجمع راه‌اندازي شده و تا پايان سال نيز اين دو مجمع در تمامي استان‌ها ايجاد مي‌شود که هدف از ايجاد اين مجامع اين است که نقش خيّرين در توسعه برنامه‌هاي قرآني پررنگ شود و خود قرآنيان نيز کمي جدي‌تر نسبت به رويدادهاي مختلف قرآني کشور حساس شده و اعلام موضع داشته باشند.
قره‌شيخلو گفت: برنامه ديگري که از سوي سازمان در اين حوزه و طي سال جاري اجرايي شد، طرح سفيران نور بود که طي اجراي آن ۱۲۰ محفل قرآني در ۸۳ شهرستان از ۱۵ استان کشور اجرا شد و ۶۰ نفر از قرآنيان کشور در قالب گروه‌‌هاي قرآني جهت اجراي محافل به استان‌هاي مختلف اعزام شدند که اين برنامه نيز استقبال فراواني را در استان‌هاي مختلف کشور به همراه داشت.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم افزود: در اداره دبيرخانه ملي که شامل دو دبيرخانه اعطاي مدرک به حفاظ و نيز دبيرخانه هيئت رسيدگي به امور مؤسسات قرآني، مردمي است، امسال دوازدهمين دوره آزمون‌هاي اعطاي مدرک در ارديبهشت‌ماه برگزار شد و ۷۴۱۹ نفر در مرحله اول آزمون شرکت کردند که از اين تعداد ۲۸۴۰ نفر قبول شدند و در حال گذراندن مرحله دوم هستند که اين روند آزمون تا پايان سال ادامه خواهد داشت.
وي تصريح کرد: در ۱۱ دوره گذشته اين آزمون تعداد ۵۸۶۳۷ شرکت‌کننده در آزمون حضور داشتند که از اين تعداد ۵۷۶۰ نفر توانسته‌اند تا مدرک تخصصي درجه يک تا پنج را دريافت کنند. در حوزه هيئت رسيدگي به امور مؤسسات قرآني نيز تاکنون و طي سال جاري تعداد ۱۱ جلسه برگزار شده است که اين جلسات ۳۷ مصوبه داشته است. ۳۶ پرونده مؤسسات جديد نيز در اين جلسات بررسي و با ۳۴ مؤسسه نيز موافقت شده است. همچنين، ۱۵۴۰ مورد تمديد يا صدور پروانه فعاليت نيز در اين شش ماه انجام شده است.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم افزود: نکته مهمي که در اين حوزه اتفاق افتاد، درواقع آغاز ادغام اتحاديه مؤسسات قرآني بود که امسال اين کار از اوايل تابستان آغاز شد و تاکنون نيز در ۲۵ استان ادغام اتحاديه استاني صورت گرفته است و ادغام شش استان باقيمانده نيز ظرف چند هفته آينده انجام مي‌شود که بلافاصله پس از پايان ادغام در استان‌ها، ان‌شاءالله برنامه ادغام اتحاديه کشور نيز برگزار خواهد شد.

سهم قرآن در فضاي اطلاع‌رساني کشور اندک است/ رونمايي از آرم جديد سازمان دارالقرآن


قره‌شيخلو در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي حوزه معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن کريم سازمان در شش‌ماهه اول سال جاري نيز اظهار کرد: تعداد ۶۷۰۳ جزء قرآن توسط مصححان تصحيح شده است. همچنين، ۱۲۱ مجوز چاپ براي تيراژ ۱۱۱۰۰۰ جلد قرآن و ۴۴ مجوز نشر نيز براي تيراژ ۳۹۱۰۰۰ جلد در شش ماهه اول سال جاري صادر شده است.
وي تصريح کرد: رونمايي از ترجمه استاد يحيي يثربي که در ماه مبارک رمضان چاپ و توزيع شد، رونمايي از قرآن قرينه‌اي استاد فروتن و رونمايي از قرآن ۱۲۰ اسمي استاد توتونچي که براي ساماندهي قرآن‌هاي موجود در مراسم ختم تنظيم شده است، از برنامه‌هاي ديگر سازمان در اين حوزه بوده است.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه در حوزه انتشارات و در شش ماه اول سال جاري در حدود ۹۰ هزار جلد تيراژ کتاب‌هاي آموزشي سازمان بوده است که از آن‌ها بيشتر در دوره‌هاي آموزشي سازمان استفاده مي‌شود و سعي شده است تا اين کتاب‌ها با قيمت مناسب در اختيار متعلمين قرار داده شود.
قره‌شيخلو اظهار کرد: همچنين، در سال گذشته رشد چشمگيري در چاپ قرآن به خط عثمان طه داشتيم که باعث شده بود تا از خطوط خطاطان ايراني خيلي استفاده نشود که با برنامه‌هايي که در اين زمينه در نظر گرفته شد، بنا بر اين شد تا امسال نسبت به سال گذشته آمار قرآن‌هاي عثمان طه ۳۰ درصد کاهش داشته و تقريبا نيز ميزان ۳۰ درصد به مجوزهاي سازمان براي چاپ قرآن با خطوط ايراني افزايش داشته است که اميدواريم اين روند ادامه پيدا کند.
وي در پايان گفت: در رابطه با وضعيت اعتبارات سازمان نيز تا الآن چيزي در حدود ۳۶ درصد اعتبارات سازمان جذب شده که در اين زمينه مقداري نسبت به زمان عقب هستيم و اميدواريم در شش ماه دوم سال اين عقب ماندگي را جبران کرده و بتوانيم لااقل ميزان ۸۰ درصد اعتباراتي که امسال براي سازمان پيش‌بيني شده است جذب کنيم تا برنامه‌هايي که براي اجرا از سوي سازمان در نظر گرفته شده است، اجرايي کنيم.

تعداد بازديد:266 آخرين تغييرات:96/07/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر