چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق خیانت به منطقه است

رهبر انقلاب در ديدار اردوغان:

برگزاري همه‌پرسي در کردستان عراق خيانت به منطقه است

رهبر انقلاب برگزاري همه‌پرسي در کردستان عراق را خيانت به منطقه و موجب تهديد آينده آن، خواندند و تأکيد کردند: ايران و ترکيه بايد در مقابله با اين حادثه، هر اقدام ممکن را انجام دهند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي امشب (چهارشنبه) در ديدار آقاي رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهوري ترکيه و هيئت همراه، با تأکيد بر لزوم افزايش همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور، توافق و همکاري ايران و ترکيه در مسائل مهم دنياي اسلام را بسيار مهم و اثرگذار خواندند و با اشاره به منافع آمريکا و رژيم صهيونيستي از برگزاري همه‌پرسي در منطقه کُردستان عراق، خاطرنشان کردند: آمريکا و قدرت‌هاي خارجي، غيرقابل اعتماد و به دنبال ايجاد يک «اسرائيل جديد» در منطقه هستند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به مشکلات جدي در جهان اسلام از شرق آسيا و ميانمار تا شمال افريقا، گفتند: در مقابل اين مشکلات، اگر ايران و ترکيه در مسئله‌اي به توافق دست پيدا کنند، آن توافق قطعاً محقق خواهد شد و نفع آن به هر دو کشور و به دنياي اسلام خواهد رسيد.

ايشان با تأکيد بر لزوم گسترش همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور، افزودند: متأسفانه با وجود ظرفيت‌هاي فراوان، سطح همکاري‌هاي اقتصادي در چند سال اخير هيچ پيشرفتي نکرده و بايد در اين خصوص، بيش از پيش تلاش و فعاليت کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با ابراز خرسندي از همکاري‌هاي ايران و ترکيه در اجلاس آستانه و روند رو به بهبود قضاياي سوريه در اثر اين همکاري‌ها، افزودند: البته مسئله داعش و تکفيري‌ها به اين شکل پايان نخواهد يافت و حل اين مسئله، نيازمند يک برنامه بلندمدت و واقعي است.

ايشان در ادامه، برگزاري همه‌پرسي در کردستان عراق را خيانت به منطقه و موجب تهديد آينده آن، خواندند و با اشاره به عوارض درازمدت اين اقدام براي همسايگان، تأکيد کردند: ايران و ترکيه بايد در مقابله با اين حادثه، هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نيز بايد در اين قضيه به صورت جدي، تصميم‌گيري و اقدام کند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، «همکاري، همفکري و تصميم‌هاي واحد و جدي سياسي و اقتصادي» از سوي ايران و ترکيه در مقابله با اين قضيه را بسيار مهم دانستند و خاطرنشان کردند: نگاه آمريکا و دولت‌هاي اروپايي به اين موضوع با نگاه ايران و ترکيه کاملاً متفاوت است و آمريکا مايل است که همواره يک عامل ايذايي عليه ايران و ترکيه در اختيار داشته باشد، بنابراين به آمريکايي‌ها و اروپايي‌ها و مواضع آنها به هيچ‌وجه نمي‌توان اعتماد کرد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خطاب به رئيس‌جمهور ترکيه افزودند: همچنان که اشاره کرديد، از حوادث اخير در درجه اول رژيم صهيونيستي و بعد از آن، آمريکايي‌ها سود مي‌برند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش دشمنان براي مشغول‌سازي ايران و ترکيه و دور کردن دو کشور از مسائل مهم منطقه، افزودند: قدرت‌هاي خارجي و بويژه رژيم صهيونيستي به‌دنبال ايجاد يک «اسرائيل جديد» در منطقه و بوجود آوردن وسيله‌اي براي اختلاف و نزاع هستند.

ايشان تأکيد کردند: بايد با نگاهي بلندمدت و راهبردي به قضاياي اخير، تصميمات جدي و سريع گرفت و در قالب اقدام واحد، با اين موضوع مقابله کرد.

در اين ديدار که آقاي روحاني رئيس جمهور کشورمان نيز حضور داشت، آقاي «رجب طيب اردوغان» رييس جمهوري ترکيه با تأکيد بر لزوم ايجاد اتحاد قدرتمند بين ايران و ترکيه در منطقه، گفت: در مذاکرات با رئيس جمهور اسلامي ايران در خصوص سوريه و عراق توانستيم به جمع‌بندي برسيم.

رئيس‌جمهور ترکيه با اشاره به لزوم اقدامات مشترک و همزمان ايران، ترکيه و عراق در مسئله کردستان عراق، گفت: بر اساس اسناد و شواهد غيرقابل انکار، آمريکا و اسرائيل در خصوص مسئله کردستان به يک توافق کلي رسيده‌اند و بارزاني با برگزاري همه‌پرسي، خطايي غير قابل بخشش مرتکب شد.

آقاي اردوغان با بيان اينکه به‌جز اسرائيل، هيچ‌کس کردستان عراق را به رسميت نشناخته است، گفت: همسايگان عراق، قطعاً نمي‌توانند اين تصميم را قبول کنند، بنابراين مسئولان کردستان عراق از اين پس قدمي نمي توانند بردارند و راه رهايي نخواهند داشت.

رئيس‌جمهور ترکيه با بيان اينکه آمريکا، فرانسه و اسرائيل مي خواهند کشورها را در خاورميانه تجزيه، و از اين شرايط به نفع خود بهره برداري کنند، خاطرنشان کرد: آنها براي سوريه نيز همين نقشه را دارند و اتحاد و تصميم واحد ايران و ترکيه در اين خصوص بسيار مهم است.

آقاي اردوغان با تأکيد بر لزوم افزايش همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور تا سطح ۳۰ ميليارد دلار، افزود: کارهاي فراواني وجود دارد که مي‌توانيم با همکاري يکديگر انجام دهيم اگرچه عده‌اي از گسترش اين همکاري‌ها خوشحال نخواهند شد و تلاش خواهند کرد که اين گام‌هاي مثبت را متوقف کنند.

رئيس‌جمهور ترکيه ابراز اميدواري کرد با برگزاري سالانه شوراي راهبردي در ايران و ترکيه، تصميمات و توافقات به طور جدي عملياتي شود.

تعداد بازديد:220 آخرين تغييرات:96/07/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر