چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

گزارش آماری مهر از تاریخچه مسابقات تور دوچرخه‌سواری آذربایجان

قادر ميزباني پرافتخارترين ورزشکار؛

گزارش آماري مهر از تاريخچه مسابقات تور دوچرخه‌سواري آذربايجان

سي و دومين دوره تور بين المللي دوچرخه سواري آذربايجان با شعار «ما دوچرخه‌سواري پاک و يک برنده‌ واقعي را مي‌ستاييم» با حضور تيم‌هاي داخلي و خارجي آغاز مي‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، تور آذربايجان يک تور بين المللي دوچرخه سواري جاده اي است که هر ساله در ايران برگزار مي شود و با وجود گذشت ۳۲ سال از برگزاري آن همچنان موجوديت خود را حفظ کرده و سال به سال نيز بر اعتبار بين المللي آن افزوده مي شود.

اين تور معتبرترين تور دوچرخه سواري ايران و قديمي ترين تور دوچرخه سواري در قاره آسيا به شمار مي آيد که همه ساله در اواخر فصل بهار در منطقه آذربايجان ايران در استان هاي آذربايجان شرقي و غربي و اردبيل زير نظر اتحاديه جهاني دوچرخه سواري برگزار مي شود. اما اين بار اين تور به دليل همزماني با انتخابات رياست جمهوري به مهرماه موکول شد.

نخستين دوره اين تور در سال ۱۳۶۵ در سطح ملي و با حضور تيم هاي ايراني و دور درياچه اروميه برگزار شد. در اين سال تعداد تيم ها حتي به عدد ۱۰ نيز نرسيد و در آن دوره تيم آذربايجان شرقي الف قهرمان شد. محمدرضا باجول نيز اولين قهرمان تور بود که عنوان نخست اين مسابقات را چند سالي حفظ کرد. در سالهاي بعد نام اين تور به تور آذربايجان تغيير يافت. ششمين دوره اين رقابتها با حضور کشورهاي خارجي برگزار و سطح آن از ملي به بين المللي ارتقاء يافت. در سالهاي ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ قسمتي از تور در منطقه جمهوري خود مختار نخجوان برگزار و از ۲۰۱۳ نيز نام آن به تور دوچرخه سواري ايران تغيير نام داد.

در اين سالها تيم هايي از کشورهاي مختلف ارمنستان، ترکمنستان، قزاقستان، آذربايجان، اوکراين، ترکيه، ايرلند، سوريه، عربستان، تايلوان، و حتي در سالهاي گذشته کشورهاي مطرحي چون آلمان، آفريقاي جنوبي، چک، اتريش، هلند، استراليا و حتي در سال ۲۰۱۶ تيم ايليومينيت آمريکا نيز در آن حضور يافتند.

عنوان پرافتخارترين رکابزن حاضر در اين تور بين المللي از آن قادر ميزباني است. وي هفت دوره قهرمان اين رقابتها شد. احد کاظمي، محمدرضا باجول، حسين محمودي، حسين عسگري و صمد پورسيدي نيز در رده هاي بعدي قرار دارند. تيم پتروشيمي تبريز نيز برترين تيم حاضر در اين رقابتها مي باشد.

سي دومين دوره تور بين المللي دوچرخه سواري آذربايجان قرار است از فردا با حضور تيم هاي مطرح داخلي و خارجي آغاز شود. اين تور در سطح ۱-۲ نيمه حرفه اي از ۱۶ تا ۲۱ مهرماه در ۶ مرحله در سه استان برگزار خواهد شد. مراحل اين تور به اين ترتيب است :

مرحله اول: تبريز – اروميه روز يکشنبه ۱۶ مهر به مسافت حدود ۱۴۱ کيلومتر
مرحله دوم: اروميه – منطقه آزاد ارس روز دوشنبه ۱۷ مهر به مسافت حدود ۲۰۹کيلومتر
مرحله سوم: منطقه آزاد ارس – تبريز روز سه شنبه ۱۸مهر به مسافت ۱۵۵ کيلومتر
مرحله چهارم: تبريز – سرعين روز چهارشنبه ۱۹ مهر به مسافت حدود ۱۹۶ کيلومتر
مرحله پنجم: سرعين – تبريز روز پنج شنبه ۲۰ مهر به مسافت حدود ۱۹۱ کيلومتر
مرحله ششم: تبريز (لاله پارک) روز جمعه ۲۱ مهر به مسافت ۱۱۴ کيلومتر
جمع کل مسافت ۶ مرحله: ۱۰۱۰ کيلومتر

براي اولين بار از سوي يک شرکت فرانسوي ۱۵ خوردو مجهز اجاره و در اختيار مربيان تيم ها گذاشته مي شود. سالهاي قبل عدم حضور اين خودروها از لحاظ راننده و تجهيزات مشکلاتي ايجاد مي کرد که اين بار مسئولين تور تلاش کردند تا اين مشکل برطرف شود. مجموع جوايز اين تور نيز ۱۰۰ هزار دلار است.

در اين دوره رکابزناني از کشورهاي بلژيک، اوکراين، ازبکستان، ژاپن، استراليا، امارات، تايوان، گرجستان، بحرين، آلمان، هلند به رقابت مي پردازند.

سي و دومين دوره تور دوچرخه سواري بين المللي آذربايجان با شعار « ما دوچرخه سواري پاک و يک برنده ي واقعي را مي ستاييم » برگزار مي شود تا اين تور در سال ۲۰۱۷ نقطه عطفي براي مبارزه با تقلب و دوپينگ در اين رشته ورزشي باشد.

تعداد بازديد:274 آخرين تغييرات:96/07/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر