چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بررسی موضوع ایران در سفر ملک سلمان/ پوتین برنده و ترامپ نگران است

گزارش تحليلي؛

بررسي موضوع ايران در سفر ملک سلمان/ پوتين برنده و ترامپ نگران است

سفر ملک سلمان به مسکو جداي از حواشي آن مثل از کار افتادن پله برقي وي در فرودگاه، مورد توجه تحليلگران امور منطقه خاورميانه و رئيس جمهور آمريکا است.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل-فرزاد فرهادي: سلمان بن عبدالعزيز پادشاه عربستان چهارشنبه گذشته عازم مسکو شد و در روز پنجشنبه ۱۳ مهرماه در کاخ کرملين با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه ديدار کرد. وي درباره ايران، يمن، فلسطين و سوريه، عراق، تروريسم و انرژي حرف زد.

رسانه ها اعلام کردند که عربستان سعودي روز پنجشنبه در جريان سفر پادشاه اين کشور به مسکو، توافقنامه اوليه خريد سامانه اس ۴۰۰ روسيه را امضا کرد. سازمان صنايع نظامي عربستان در بيانيه اي اعلام کرد: به موجب اين توافقنامه، رياض سامانه اس ۴۰۰ را از روسيه خريداري مي کند. بر اساس بيانيه مذکور، عربستان سعودي همچنين به جديدترين موشک‌ هاي روسيه براي حمايت از حريم هوايي خود از جمله سامانه پدافند هوايي اس-۴۰۰ و موشک ‌هاي ضد زره «کورنت- اي ام» و موشک ‌انداز و همچنين نارنجک‌ انداز (اي.جي.اس. ۳۰) و مسلسل ‌هاي کلاشينکوف (کي.۱۰۳) دسترسي پيدا مي ‌کند. طبق اين بيانيه، طرفين براي ايجاد طرح ساخت سامانه دفاع موشکي اس-۴۰۰ و نگهداري قطعات در عربستان همکاري خواهند کرد و فناوري تجهيزات نظامي به اين کشور منتقل خواهد شد.

به اعتقاد برخي تحليلگران هدف سفر ملک سلمان به روسيه در وهله اول تحت الشعاع قرار دادن روابط ميان روسيه و ايران و کاستن از همکاري راهبردي ميان تهران و مسکو استاما اگر بخواهيم از اهداف سفر ملک سلمان به روسيه سخن بگوييم به اعتقاد برخي تحليلگران هدف آن در وهله اول تحت الشعاع قرار دادن روابط ميان روسيه و ايران و کاستن از همکاري راهبردي ميان تهران و مسکو است. زيرا از نگاه آل سعود، ايران دشمن راهبردي آنها در منطقه خاورميانه محسوب مي شود. سعودي ها به دنبال توسعه همکاري هاي اقتصادي با روسيه و تبديل اين همکاري به عنوان پايگاهي محکم براي اثر گذاري آن در موضوعات سياسي و کاستن از اختلافات موجود ميان روسيه و عربستان است. استراتژي که سعودي ها در قبال چين نيز اتخاذ کرده اند همين است. با وجود اينکه دو کشور در زمينه سياسي اختلاف دارند اما همکاري اقتصادي ميان دو کشور برقرار است.

سعودي ها در حال حاضر به دنبال توسعه روابط اقتصادي با روسيه شامل سرمايه گذاري گسترده در بخش هاي مختلف اقتصادي روسيه به ويژه در زمينه هاي نفت، توسعه راهها و نيز بخش نظامي شامل خريد تسليحات نظامي از روسيه هستند. در همين راستاست که قرارداد همکاري در بخش انرژي هسته اي، همکاري مشترک در زمينه خطوط راه آهن، پرتاب ماهواره سعودي ها با موشک هاي روسي رخ امضا مي شود. از سويي روسها هم تلاش مي کنند که روابط آنها با ايران بر روابطشان با عربستان تاثير منفي نداشته باشد.

اما موضوعي است که در بخش خريدهاي نظامي عربستان وجود دارد اين است که سعودي ها به اندازه کافي سلاح آمريکايي، انگليس و فرانسوي خريداري کرده اند و نيازي به خريد سلاح بيشتر ندارند پس چه دليلي براي خريد سلاح از ايران وجود دارد؟ از سويي روسيه به سود از طريق فروش جنگ افزار مي رسد و از سوي ديگر سعودي ها تمام تلاش خود را مي کنند که سلاح به سوي ايران نرود و حاضرند که سلاح هايي که براي ايران مي رود را خريداري کنند.

موضوع اين است که روسها تا چه اندازه به خواسته هاي سعودي ها پاسخ مي دهند. اينکه پوتين به استقبال ملک سلمان که براي اولين بار به روسيه سفر مي کرد، نرفت خود سئوالات و ابهامات زيادي را مطرح مي کنداما موضوع اين است که روسها تا چه اندازه به خواسته هاي سعودي ها پاسخ مي دهند. اينکه پوتين به استقبال ملک سلمان که براي اولين بار به روسيه سفر مي کرد، نرفت خود سئوالات و ابهامات زيادي را مطرح مي کند. کما اينکه صورت نگران ملک سلمان در ۱۵ متري ميان هواپيما و زمين و از کار افتادن پله برقي و واکنش روسها به اين موضوع که اين پله برقي ربطي به آنها نداشته است نيز گوياي حقايق ديگري است.

پوتين تاکنون ثابت کرده است که متحدان خود را به راحتي فراموش نمي کند و ازسويي هرگز موضع نفتي سعودي ها با هدف ضربه زدن به اقتصاد اين کشور را فراموش نکرده اند. تمديد توافق نفتي موضوعي است که ديگر اصراري از جانب پوتين در اين باره صورت نمي گيرد بلکه اين سعودي ها هستند که اصرار دارند.

به عبارت ديگر رغبت و تمايل براي همکاري ميان رياض و مسکو در زمينه هاي سياسي و انرژي و سلاح بيشتر از جانب عربستان است تا روسيه.

ملک سلمان در کاخ کرملين کوشيد که با موضع گيري عليه ايران اقدامي انجام دهد اما تيرش به سنگ خورد زيرا تاثير چنداني نداشت و براي رهبر کرملين جذابيتي نداشت.

اينکه بلافاصله روسها اعلام کرده اند که همکاري فني و نظامي با عربستان عليه طرف ديگري نيست گواه اين مدعاست. روسها بيشتر حامل اين پيام براي آمريکا بودند که بازار تسليحاتي عربستان نفوذ کرده اند موضوعي که نگراني آمريکا را به دنبال داشت و وزارت دفاع آمريکا از اينکه همپيمانانش به خريد سامانه هاي موشکي روسيه گرايش پيدا کرده اند ابراز نگراني کرد.

مي توان گفت که بيشتر روسيه برنده اين سفر است تا ملک سلمان و عربستانبيشتر روسيه برنده اين سفر است تا ملک سلمان و عربستان. درباره سوريه نيز به نظر مي رسد که موضع سعودي ها به موضع مسکو نزديک شده است؛ ديگر آنها حرفي از کنار رفتن بشار اسد نمي زنند.

روزنامه البناء در مطلبي با اشاره به سفر ملک سلمان به روسيه و ديدار با پوتين آورده است: «سئوالي کنوني اين است که کدام طرف از ميان عربستان و روسيه قادر به تاثيرگذاري بر طرف ديگر در موضوع سوريه است؟ آيا ملک سلمان مي تواند رئيس جمهور روسيه را در پذيرش ديدگاه رياض درباره سوريه مجاب کند يا اينکه پوتين موفق مي شود که ديدگاه عربستان درباره سوريه را عوض کند؟

اين رسانه در ادامه مي نويسد: تحول خاصي در اين زمينه رخ نخواهد داد زيرا نقش عربستان در کنار ائتلاف بين المللي به هدايت آمريکاست که طراح و حامي جنگ تروريستي در سوريه است و عربستان نمي تواند خارج از اين ائتلاف حرکت کند و هر گونه تغيير در موضع عربستان در قبال سوريه در راستاي همين سقف ائتلاف بين المللي و کشورهاي غربي که قانع شده اند طرح هاي آنها براي براندازي نظام سوريه و تبديل سوريه به همپيمان غرب با شکست روبرو شده است، تعريف مي شود. با توجه به روند تحولات ميداني و سنگين بودن کفه ترازو به نفع ارتش سوريه و متحدانش است، واقعيت طلب مي کند که بازگشت از سقف هاي عالي مد نظر قرار بگيرد. شايد موضع گيري ترکي الفيصل به رسانه هاي روسي که سرنوشت بشار اسد را سوري ها تعيين مي کنند و اينکه از احتمال تغيير موضع عربستان سخن گفته است در اين راستا باشد.

البناء آورده است: اينکه روسيه براي دست برداشتن از سوريه در مبارزه باتروريسم با وسوسه روبرو شود موضوعي است که تاريخ آن سپري شده است و اين پس از توسعه سطح حمايت روسيه و با توجه به ارزيابي روسيه از مخاطرات تروريسم بر امنيت آن است. وانگهي روسيه از طريق مشارکت در جنگ با تروريسم در سوريه به دستاوردهاي سياسي رسيده است و جايگاه بين المللي روسيه ارتقا يافته است و سوريه تنها عرصه اي است که آمريکا بر سياست گفتگو و رايزني با روسيه به جاي تحريم و اعمال مجازات و رويارويي مجبور شده است.»

در موضوع سوريه، سعودي ها پذيرفته اند که با اقدام نظامي نمي توانند بشار اسد را کنار بزنند و اين بشار اسد است که توانسته است بخش اعظم اراضي را به کنترل خود درآورد.

اما درباره پرونده ايران، موضع سعودي ها همچنان خصمانه است و روسيه اين موضع را اشتباه مي داند به ويژه که مسکو همواره در راستاي نزديک کردن ديدگاهها ميان ايران و عربستان حرکت مي کنددرباره پرونده ايران، موضع سعودي ها همچنان خصمانه است و روسيه اين موضع را اشتباه مي داند به ويژه که مسکو همواره در راستاي نزديک کردن ديدگاهها ميان ايران و عربستان حرکت مي کند. طرف سعودي به خوبي مي داند که نمي تواند موضع مسکو را در قبال تهران تغيير دهد و از همين رو ملک سلمان و وزير خارجه اش با حرفهاي خود ضد ايران در واقع تيري در تاريکي شليک کردند. اما روسيه از اينکه بتواند نقشي در کاهش اختلافات ميان ايران و عربستان ايفا کند، خرسند خواهد بود.

اما بُعد ديگر اين سفر به آمريکا و روسيه و موفقيت مسکو به ملحق کردن متحدان واشنگتن از جمله ترکيه و عربستان به جرگه همپيمانانش است. پوتين رئيس جمهور زيرکي است و قصد دارد که با ائتلاف بندي با ترکيه، ايران، عراق و مصر به عنوان کشورهاي اصلي خاورميانه نفوذ آمريکا را محدود کند و کشورش را به عنوان بازيگر قوي در حل بحرانهاي منطقه مطرح کند. پوتين به دنبال جذب عربستان به اردوي روسيه نيز هست. بدون شک ترامپ اين سفر را به دقت زير نظر دارد و از اين نزديکي ميان روسيه و عربستان خرسند نيست به ويژه که به عنوان تاجر شاهد عقد قراردادهاي کلان ميان مسکو و رياض است.

اما درباره موضوع يمن سعودي ها و ملک سلمان به دنبال يافتن راه خروجي از اين بحراني که روز به روز بيشتر در آن در حال غرق شدن هستند، و پناه آوردن به روسها در اين زمينه است. روسها هم از اينکه بتوانند نقشي در اين باره ايفا کنند خرسند خواهند شد زيرا جايگاه منطقه اي آنان را تقويت مي کند.

تعداد بازديد:196 آخرين تغييرات:96/07/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر