چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

ارتباط فشارخون بالا در زنان میانسال و افزایش ریسک زوال عقل

محققان هشدار مي دهند؛

ارتباط فشارخون بالا در زنان ميانسال و افزايش ريسک زوال عقل

طبق نتايج يک مطالعه جديد، زنان مبتلا به فشارخون بالا در دهه ۴۰ زندگي، بسيار در معرض ابتلا به زوال عقل در سنين بالا قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه محققان دانشگاه اوکلند کاليفرنيا نشان مي دهد زناني که در دهه ۴۰ زندگي شان مبتلا به فشارخون بوده اند در مقايسه با زنان داراي فشارخون ثابت و نرمال در طول اين دوره، ۷۳ درصد بيشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

راشل وايتمر، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «فشارخون بالا در اواسط عمر، فاکتور پرخطر ابتلا به زوال عقل است.»

اين مطالعه شامل ۷۲۳۸ نفر بود که همگي داراي چکاپ فشارخون و ساير تست ها از زمان ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ بودند. در ابتدا ميانگين سني شرکت کنندگان ۳۳ سال و در دوره بعد ۴۴ سال بود.

حدود ۲۲ درصد شرکت کنندگان در دهه ۳۰ زندگي شان مبتلا به فشارخون بالا بودند (۳۱ درصد مردان و ۱۴ درصد زنان). در دهه ۴۰ سال، ۲۲ درصد شرکت کنندگان مبتلا به فشارخون بالا بودند، اما ترکيب آن متشکل از ۲۵ درصد مردان و ۱۸ درصد زنان بود.

سپس محققان دريافتند ۵۶۴۶ نفر از شرکت کنندگان هنوز زنده بوده و آنها را به طور ميانگين از لحاظ ابتلا به زوال عقل تا ۱۵ سال تحت نظر داشتند. در طول اين مدت ۵۳۲ نفر مبتلا به زوال عقل شده بودند.

زناني که در دهه ۴۰ مبتلا به فشارخون شده بودند، ۷۳ درصد بيشتر از زنان ديگر مبتلا به زوال عقل شده بودند.

وايتر در اين باره مي افزايد: «اگرچه شيوع فشارخون بالا در بين مردان بيشتر است، اما هنوز هيچ مدرکي دال بر وجود ارتباط بين داشتن فشارخون بالا در دهه ۳۰ يا ۴۰ و افزايش ريسک ابتلا به زوال عقل در مردان مشاهده نشده است.»

وي در ادامه تاکيد مي کند که بايد تحقيقات بيشتري در مورد تاثير احتمالي جنسيت بر تاثير افزايش فشارخون بر تسريع پيري مغز انجام شود.

تعداد بازديد:255 آخرين تغييرات:96/07/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر