چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

انتقال دارو به بدن با چسب زخم موبایلی محقق ایرانی

قابل کنترل با تلفن همراه؛

انتقال دارو به بدن با چسب زخم موبايلي محقق ايراني

محققان به تازگي چسب زخم هوشمندي را توليد کرده اند که علاوه بر التيام جراحات قادر به انتقال تدريجي انواع دارو به بدن است و با تلفن همراه کنترل مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيواطلس، اين چسب زخم که توسط پژوهشگران دانشگاه هاي نبراسکا – لينکولن، هاروارد و ام آي تي توليد شده، مجهز به اليافي رساناست که با لايه اي از هيدروژل پوشانده شده اند. ژل يادشده قابليت جذب و هدايت انواع داروها مانند آنتي بيوتيک ها، داروهاي ضددرد و غيره را دارد.

بنابراين مي توان با تغيير الياف مورد استفاده در اين چسب زخم، داروهاي مختلفي را با کاربردهاي گوناگون وارد بدن کرد. چسب زخم يادشده مجهز به يک ريزکنترل کننده در ابعاد يک تمبر پستي نيز هست که براي ارسال ولتاژ از طريق الياف منتخب در زمان هاي تعيين شده به کار مي رود. با اين کار الياف مذکور گرم مي شوند و ژل پوشاننده خود را هم گرم مي کنند. همين ژل داروهاي موجود در خود را به درون زخم هدايت مي کند.

ريزکنترل کننده اين چسب زخم به طور بي سيم و با استفاده از يک برنامه تلفن همراه يا تبلت قابل کنترل است و در صورت لزوم مي توان حسگرهاي بيشتري را به آن افزود تا شاخص هايي مانند گلوکوز، pH و غيره نيز قابل اندازه گيري باشند. با اندازه گيري اين شاخص ها در صورتي که چسب زخم احساس نياز کند، مي تواند به طور خودکار براي جذب دارويي خاص اقدام کند تا شاخص هاي حياتي بدن ارتقا يابد.

استفاده از اين چسب زخم ها به خصوص براي افراد مبتلا به ديابت و انواع زخم هاي مزمن يا سربازان آسيب ديده در ميدان نبرد مفيد است.

علي تمايل استاديار دانشگاه نبراسکا و فارغ التحصيل دکتراي رشته مهندسي مکانيک از دانشگاه سيمون فريزر که در توليد اين چسب زخم همکاري داشته مي گويد: اين اولين چسب زخم موجود در دنياست که قادر به انتقال خودکار دارو به بدن بر مبناي دوز مورد نياز است.

وي که در ايران در دانشگاه هاي شيراز و شريف تحصيل کرده، مي افزايد: از اين روش مي توان براي انتقال انواع دارو به بدن با يک چسب زخم استفاده کرد و اين پيشرفتي بزرگ در مقايسه با ديگر روش هاست.

تعداد بازديد:298 آخرين تغييرات:96/07/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر