سه شنبه 19 فروردين 1399 - 13 شعبان 1441 - 7 آپريل 2020
صفحه اصلي/قرآن

موازی‌کاری و بازبینی در ساختار قرآنی کشور

قره‌شيخلو تأکيد کرد:

موازي‌کاري و بازبيني در ساختار قرآني کشور

گروه فعاليت‌هاي قرآني: رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه قطعا در ميان نهادها و دستگاه‌هاي قرآني موازي‌کاري وجود دارد، گفت: به نظر مي‌رسد که بعد از يک دوره ۱۰ ساله، نيازمند به يک بازبيني در ساختار قرآني کشور هستيم.


وجود موازي‌کاري در بين نهادهاي قرآني/ نيازمند بازبيني در ساختار قرآني کشور هستيم

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، موضوع موازي‌کاري در ميان دستگاه‌هاي مختلف قرآني کشور يکي از مسائلي است که بعضا باعث به وجود آمدن مشکلاتي در راه اجراي برنامه‌هاي قرآني در سطح کشور مي‌شود. وجود نهادهاي موازي در رابطه با امر قرآن کريم و نيز بعضا اختلافاتي که در اين زمينه در ميان نهادهاي مختلف به وجود مي‌آيد، باعث مي‌شود تا گاهي نتايج مطلوب، تأثيرگذار و مورد انتظار از اجراي برخي فعاليت‌ها به دست نيايد، بدون اشاره به اينکه چرا اين نهادها در گذشته ايجاد شده‌اند در همين زمينه مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور در گفت‌و‌گو با ايکنا گفت: قطعاً موازي‌کاري وجود دارد. در اين زمينه بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود تا اين موازي‌کاري‌ها هم به حداقل برسد و هم اينکه زمينه نظارتي ميان دستگاه‌هاي قرآني در اين بخش بيشتر شود.

وي در ادامه با بيان اينکه البته در همه فعاليت‌ها و برنامه‌هايي که اجرا مي‌شود، موازي‌کاري بد نيست و در بخش‌هايي ممکن است که به قدري نياز وجود داشته باشد که چند دستگاه به طور همزمان و با يکديگر ورود پيدا کنند، افزود: البته اين امر بايد با يک برنامه‌ريزي و انسجام انجام شود که باعث تضعيف نهادهاي همکار در اين زمينه نشود و يا اينکه تکرار برنامه‌ها با يک جمعيت مشترک باعث شود تا براي مثال بعضا شاهد آن باشيم که چند دستگاه آمارهايي را به طور همزمان ارائه داده و از آن استفاده ‌کنند که اين امر درست نيست.

رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور ضمن تأکيد بر اين موضوع که موازي‌کاري در ميان دستگاه‌هاي قرآني وجود دارد و بايد اصلاح شود، تصريح کرد: بايد در رابطه با موازي‌کاري نهايت تلاش را داشته باشيم تا در آن قسمتي که مي‌توان آن را از بين برد، نسبت به اين کار اقدام کرد و در قسمت‌هايي که مي‌توان آن را سامان داد نيز به ساماندهي اين مسئله بپردازيم.

قره‌شيخلو در ادامه با اشاره به اينکه کلا در رابطه با موضوع قرآن در سطح کشور با مسئله تعدد در ساختار و نيز برنامه‌ها طرف هستيم که بايد در اين رابطه فکري کرد، اظهار کرد: ساختار قرآني کشور امروز مي‌تواند بسيار چابک‌تر از اين که هست باشد. همچنين، در اين زمينه بايد از تجربه‌اي که از هشت سال فعاليت شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور وجود داشته، استفاده کنيم که البته به نظر مي‌رسد که شايد خود اين ساختار نيز نياز به بازنگري داشته باشد که خود اعضاي شوراي توسعه نيز در اين راستا اقداماتي را انجام داده‌اند.

رئيس سازمان دارالقرآن الکريم ادامه داد: همه ما دوست داريم و تلاش مي‌کنيم که کار قرآن در کشور ارتقاء پيدا کند که اين ارتقاء در تمامي سطوح ساختاري، نيروي انساني، بودجه و طرح و برنامه لازم است. ما شايد بيش از اينکه بر روي نرم‌افزار فکر کنيم و براي آن وقت بگذاريم، درگير ساختارها و کشمکش‌هايي در رابطه با انجام فعاليت‌ها هستيم. به نظر بنده دوران اين بحث‌ها گذشته و امروز بايد بيشتر بر روي عمق کار و نرم‌افزار کار فعاليت کنيم.

وي با بيان اينکه در حال حاضر پنج هزار مؤسسه قرآني در کشور وجود دارد که هر کدام از آن‌ها براي خود کار مي‌کنند، تصريح کرد: اين بدان معني است که نظارت دقيق و محتوايي بر روي مؤسسات وجود ندارد و آن نظارت و يا حتي حمايت نرم‌افزاري که بايد از اين مؤسسات انجام شود تا مردم نيز احساس نياز بيشتري براي حضور در مؤسسات پيدا کنند، انجام نشده است لذا به نظر مي‌رسد مسئولان قرآني کشور بايد کمک کنند تا فضايي در کشور ايجاد شود که از ظرفيت‌هاي موجود در کشور که بسيار خوب نيز است، استفاده بهينه شود که اين نيازمند اين امر است که ساختار چابک‌تر، طرح‌ و برنامه به‌روزتر و متناسب با نياز مردم داشته باشيم.

رئيس سازمان دارالقرآن الکريم کشور با اشاره به اينکه امروز بسياري از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي ما سنتي بوده و بيست يا سي سال است که در حال انجام است و شايد امروز حتي به درد زندگي مردم نخورد و ما کمتر به اين موضوع پرداخته‌ايم، تصريح کرد: تمامي مسئولان دستگاه‌هاي قرآني کشور بايد در جاهايي که قانون وجود دارد، مطيع قانون باشند و در بخش‌هايي نيز که قانون وجود ندارد بايد براي آن قانون تعريف شود تا همه مسئولان و قرآنيان نسبت به آن تمکين کرده و مطيع قانون باشند.

قره‌شيخلو در پايان سخنان خود در اين زمينه با اشاره به اينکه البته همه ساختارسازي‌هاي جديد که انجام مي‌شود، نيازمند انرژي، وقت، نيروي انساني، نظارت و بودجه است، اظهار کرد: به نظر مي‌رسيد که ما بعد از يک دوره ۱۰ ساله نياز به يک بازبيني در ساختار قرآني کشور داريم.

تعداد بازديد:635 آخرين تغييرات:96/07/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر