چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان

کنگره رای به لغو برجام نخواهد داد/عدم دنباله‌روی اروپا از ترامپ

استاد دانشگاه پومانا آمريکا در گفتگو با مهر:

کنگره راي به لغو برجام نخواهد داد/عدم دنباله‌روي اروپا از ترامپ

«پروفسور تام لي» بر اين باور است که با توجه به شکست طرح هاي ترامپ در کنگره، انتظار مي رود گزارش ۱۵ اکتبر وي درباره عدم پايبندي ايران به برجام نيز مورد تاييد کنگره قرار نگيرد.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل - فاطمه محمدي پور: انتظار مي رود هفته آينده، «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا با عدم تاييد پايبندي ايران به برجام، تصميم گيري در خصوص آن را بر عهده کنگره بگذارد. کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا در خصوص وضع تحريم هاي مجدد عليه ايران تصميم گيري کند که در اين صورت اين به معناي خروج آمريکا از برجام خواهد بود.

با وجود اينکه ديگر طرف‌هاي اين توافق، اتحاديه اروپا، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و سازمان ملل متحد پيوسته بر پايبندي ايران به تعهدات خويش صحه مي‌گذارند، مقام‌هاي آمريکايي مکرر مدعي عدم پايبندي تهران به «روح برجام» هستند.

ترامپ از زمان رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ امريکا تاکنون همواره منتقد سرسخت برجام بوده و وعده خروج از آن را داده است. وي بارها اعلام کرده است ايران به روح برجام پايبند نبوده لذا ۱۵ اکتبر پايبندي ايران به آن را تاييد نخواهد کرد. بايد گفت در صورت نقض برجام از سوي امريکا ايران ديگر مجبور به رعايت مفاد برجام نبوده و برنامه هسته اي خود را از سر خواهد گرفت. موضوعي که براي امريکا بسيار گران خواهد بود. به همين علت «رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا از «دونالد ترامپ» خواسته است که در گزارش ۱۵ اکتبر خود به کنگره، پايبندي ايران به برجام را تاييد کند و سپس به دنبال اعمال تغييرات لازم در اين توافق باشد.

در همين راستا خبرنگار مهر گفتگويي با پروفسور « تام لي» استاد علوم سياسي دانشگاه پومانا امريکا انجام داده است که در ادامه مي آيد.

*برخي منابع خبري غربي اعلام کرده اند «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا عدم پايبندي ايران به برجام را اعلام خواهد کرد و عملا برجام را نقض خواهد کرد. نظر شما در اين خصوص چيست؟

به نظر من آنچه ترامپ ۱۵ اکتبر انجام خواهد داد اهميتي ندارد زيرا حتي اگر وي پايبندي ايران به برجام را مورد تاييد قرار ندهد، تصميم نهايي را کنگره اتخاذ خواهد کرد. با توجه به شکست هاي ترامپ در کنگره انتظار مي رود وي اين بار نيز با شکست مواجه شده و برجام حفظ خواهد شد.

*اگر ترامپ برجام را نقض کند در اين صورت براي بازگشت تحريمهاي هسته اي ايران، کنگره آمريکا بايد راي گيري کند. آيا کنگره چنين تصميمي خواهد گرفت؟

همانطور که ذکر شد، ترامپ تاکنون مسائل بسيار مهمي را در کنگره مطرح نموده از جمله قانون اوباماکر يا مراقبت هاي بهداشتي اوباما و قانون مربوط به مهاجرت. واقعيت اين است که وي تاکنون نتوانسته در کنگره موفقيتي به دست آورد. انتظار مي رود کنگره راي به لغو برجام ندهد.

*برخي افراد مانند Richard Goldberg معتقد هستند اگر ترامپ برجام را نقض کند در اين صورت اروپايي ها وي را در خصوص تحريم مجدد هسته اي ايران همراهي خواهند کرد. نظر شما در اين خصوص چيست؟

بر اساس گزارش خبرگزاري هاي مهم جهان، دولتهاي اروپايي از تصميم ترامپ جهت لغو برجام حمايت نخواهند کرد . اگر ترامپ پايبندي ايران به برجام را مورد تاييد قرار ندهد و اگر کنگره نيز از نظر ترامپ حمايت کند، ايران قطعا به تعهدات خود در قبال برجام پايبند نخواهد بود و برنامه هسته اي خود را از سر خواهد گرفت.

تعداد بازديد:214 آخرين تغييرات:96/07/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر