چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

آغاز رجیستری موبایل از پایان مهر/ جلوگیری از واردات ۲ برند گوشی

با همکاري ۴ نهاد دولتي انجام مي شود؛

آغاز رجيستري موبايل از پايان مهر/ جلوگيري از واردات ۲ برند گوشي

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از اجراي فاز نخست طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشي هاي موبايل (رجيستري) از پايان مهر ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي در جمع خبرنگاران از تشکيل کميته اجراي طرح رجيستري گوشي موبايل خبر داد و گفت: اين طرح با همکاري وزارتخانه هاي ارتباطات، صنعت، اقتصاد و گمرک و سازمان حمايت از مصرف کننده و با پشتيباني وزارت اطلاعات از پايان مهر ماه اجرايي مي شود.

به گفته وي در فاز نخست اين طرح، در ابتدا قرار است از ورود گوشي هاي قاچاق دو برند خارجي موبايل به کشور جلوگيري شود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه محوريت اجراي طرح رجيستري گوشي موبايل در اختيار وزارت ارتباطات است ستاد مبارزه با قاچاق کالا، گمرک، وزارت اقتصاد و وزارت صنعت در اين پروژه همکاري دارند، گفت: هم اکنون زيرساخت فني اين پروژه به صورت کامل و با تلاش سازمان هاي مذکور و همچنين وزارت اطلاعات آماده بهره برداري است و ابعاد فني اين سيستم به طور کامل پياده سازي شده است.

وي باتاکيد بر اينکه هدف از ايجاد اين طرح مديريت بازار تلفن همراه، حمايت از توليد داخل و حقوق مصرف کننده است، تاکيد کرد: بر اين اساس قرار است برنامه مدوني را براي پياده سازي موضوع توليد گوشي موبايل در کشور داشته باشيم که در اين زمينه قرار است وزارت ارتباطات با وندورهاي خارجي (توليد کنندگان موبايل خارجي) وارد مذاکره شود که در حال حاضر موضوع مذاکره با کمپاني سامسونگ براي توليد گوشي موبايل در ايران در دست بررسي قرار گرفته است.

جهرمي خاطرنشان کرد: در همين حال در اين جلسه موضوع مذاکره با ساير توليد کننده هاي خارجي براي راه اندازي خط توليد در ايران نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

وي با تاکيد بر اينکه کارگروهي متشکل از دستگاه هاي مرتبط براي اجراي طرح رجيستري تشکيل شده است اضافه کرد: اصل بحث اين است که اين طرح بايد بدون مشکل به مرحله اجراي کامل برسد و در اين زمينه علاوه بر نياز به آگاهي رساني عمومي بايد مباحث حقوق مصرف کننده و نحوه اتصال سيستم هاي مختلف به اين پروژه مورد بررسي قرار گيرد و براي آن مکانيزمي طراحي شود.

جهرمي گفت: بر اساس برآوردها بازار گوشي تلفن همراه در ايران ارزش سالانه شش ميليارد دلاري دارد که طبق برآوردها تنها پنج درصد اين گوشي به طور رسمي وارد کشور مي شود و در خوشبينانه ترين حالت نيز ۲۰ درصد گوشي ها از طريق مبادي قانوني وارد کشور شده است که در هر دوي اين آمارها شاهد وضعيت نامناسب بازار گوشي موبايل و توسعه قاچاق هستيم.

وزير ارتباطات گفت: در اجراي اين طرح چند فاز تعريف شده است که طرح به صورت پله اي اجرا شود. در گام نخست فاز مانيتورينگ را از انتهاي مهرماه آغاز مي کنيم که در اين فاز پايش شبکه صورت مي گيرد و قرار است که براي کمپاني هاي که گوشي هايشان به صورت قاچاق وارد کشور مي شود و به ارائه خدمات به مردم نمي پردازند اعمال سياست کنيم و جلوي واردات آن را بگيريم که در اين زمينه در ابتدا دو برند گوشي موبايل را انتخاب کرده ايم.

وي تاکيد کرد: اين شرکت ها حقوق مردم را لحاظ نکرده و سرويسي نسبت به گوشي هاي خريداري شده به مردم نمي دهند از سوي ديگر حقوق گمرکي را رعايت نمي کنند که براي فعاليتشان بايد در کشور تصميم گيري شود.

جهرمي ادامه داد: در ادامه اين پروژه نيز قرار است اين تصميم به ساير برندها تسري پيدا کند و در پايان تمامي گوشي هاي که وارد شبکه مخابراتي کشور مي شوند بايد داراي شماره سريال و ثبت در گمرک باشند.

وزير ارتباطات گفت: تمامي تلاش اين است که اين پروژه با حداقل تغييرات در زندگي مردم پياده سازي شود و در اجراي آن از توان داخلي و نظام برنامه نويسي شرکت هاي دانش بنيان با بهره گيري از تجربه بين المللي استفاده شده است.

وزير ارتباطات: شرکت دانش بنياني از دانشگاه شريف توانست رقيب خود که شرکتي خارجي بود را کنار گذاشته و وارد مرحله اخذ مجوز اجرا براي طرح رجيستري شود.

وي در مورد تاثير اجراي اين پروژه بر قيمت گوشي هاي موبايل گفت : حداکثر تلاش اين است که افزايشي در قيمت گوشي موبايل به وجود نيايد که اين مسئله نيازمند نظام کنترل بازار است.

وزير ارتباطات اضافه کرد: اجراي اين پروژه مربوط به گوشي هايي که هم اکنون در اختيار مردم است نمي شود. از روز اجراي طرح به بعد هر گوشي که قرار است وارد شبکه موبايل شود بايد ثبت گمرک شده باشد.

جهرمي گفت: در همين حال قرار است براي گوشي هايي که به صورت مسافري وارد کشور مي شود و نيز گوشي هايي که در صف انبارها بوده و هنوز فروخته نشده مکانيزمي در نظر گرفته شود.

وي افزود: در اين پروژه چاره اي نداريم جز اينکه به صورت پلکاني عمل کنيم تا به تدريج تمامي برندهاي گوشي موبايل تحت پوشش اين سيستم قرار گيرند. اما مدت زمان محدودي براي تکميل اين پروژه پيش بيني مي کنيم.

وزير ارتباطات در مورد دور زدن رجيستري گفت: با توجه به اينکه پيش از اين نيز چند سال پيش در اجراي طرح رجييستري تجربه ناموفق داشتيم اين بار با مطالعه تجربه ساير کشورها سيستم جديدي را در نظر گرفته ايم که راه نفوذ نداشته باشد. اما به هر ترتيب ممکن است هر پروژه اي داراي ضريب شکست باشد اما تمام تلاش اين است که با حداقل اشکال اين پروژه انجام شود.

وي گفت: در اين جلسه همچنين مقرر شد با همکاري وزارت ارتباطات، بخشي از بازار تبلت نيز با مکانيزم توليد داخل مديريت شود.

جهرمي با بيان اينکه برآورد شده که ۶ ميليون تبلت در اختيار مردم است، افزود: در راستاي طرح اجراي اينترنت کودک، موضوع تامين مالي توليدکنندگان تبلت در اين جلسه مورد بررسي قرار گرفت و مقرر شد علاوه بر مدل قيمتگذاري، مديريت توليد داخل نيز از انتهاي مهرماه و به موازات رجيستري در اين حوزه صورت گيرد.

تعداد بازديد:461 آخرين تغييرات:96/07/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر