چهارشنبه 30 آبان 1397 - 13 ربيع الاول 1440 - 21 نوامبر 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

کسب حلال مهم تر از میزان درآمد است/حتماً یک تفسیر قرآن را بخوانید

حجت الاسلام قرائتي:

کسب حلال مهم تر از ميزان درآمد است/حتماً يک تفسير قرآن را بخوانيد

حجت الاسلام قرائتي در آيين بهره برداري از بزرگترين مسجد دانشگاهي کشور در دانشگاه شاهد در جمع دانشجويان اين دانشجويان به سخنراني پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، آيين بهره برداري از مسجد پيامبر اعظم(ص) دانشگاه شاهد صبح امروز، سه شنبه ۱۸ مهر با سخنراني حجت الاسلام قرائتي برگزار شد.

مسجد پيامبر اعظم(ص) با ۱۸۵۰ متر شبستان داراي ۱۵۰۰ متر مربع صحن و شبستان باز مي باشد. همچنين اين بنا با ۱۲۰۰ متر مربع فضاي مسقف شامل محيط اداري، فرهنگي و بهداشتي و ۷۰۰۰ متر مربع محوطه و فضاي سبز، گنجايش ۲۴۰۰ نفر نمازگزار را دارا مي باشد.

ارزش دانشجو به هدف و نيت است نه مدرک

در آيين بهره برداري از اين مسجد حجت الاسلام قرائتي در جمع دانشجويان دانشگاه شاهد به سخنراني پرداخت و گفت: بحث اصلي من اين است که اگر درس بخوانيم اما جوهر و عرضه نداشته باشيم به هيچ دردي نمي خورد. ما بايد تلاش کنيم تا هم علم کسب کنيم و هم هنر. هم نخ و هم سوزن نياز است و هر کدام بدون ديگري کارايي ندارد. غير از اين باشد نمي توانيم منشأ تحول باشيم. ارزش شما به ليسانس و دکتري و ... نيست، بلکه بسيار بيشتر از اين هاست. مدرک تحصيلي مانند شناسنامه و کارت ملي لازم است اما ارزش و سرمايه نيست. اين که براي چه درس مي خوانيد مهم است. ارزش شما به هدف و نيت شماست. مثل آب خوردن. کسي آب را براي رفع تشنگي مي خورد و کسي موقع خوردن آب به ياد امام حسين(ع) است.

حجت الاسلام و المسلمين قرائتي در ادامه گفت: ما در مدارس و دانشگاه هايمان بيش از تحول به کودتا احتياج داريم. پيامبر اکرم(ص) هميشه مي گفت به خدا پناه مي برم از علمي که نفعي ندارد. اگر درس هايتان مفيد است بخوانيد در غير اين صورت چيز ديگري بخوانيد. مثلاً مهارت پدرتان را ياد بگيريد. مهارت مهم تر از مدرک است. در حال حاضر چند ميليون فارغ التحصيل بي مهارت داريم. کساني که کتاب هاي درسي ما را نوشته اند ۳ دسته اند؛ بعضي شان خواب بوده اند و توجه نداشته اند که مطالبي که مي نويسند آيا مورد نياز جامعه ما هست يا خير. بعضي ديگر خائن بوده اند و بعضي نيز خيرخواه و دلسوز بوده اند.

کسب حلال مهم تر از ميزان درآمد است

وي افزود: مراجع مي گويند تقليد در حوزه واجبات و محرمات است و در موضوعات نبايد تقليد کنيد. عمر شما در حوزه موضوعات است. خودتان بايد ببينيد به چه کاري مي آييد و بايد چه مسيري را در زندگي تان طي کنيد. به خانم ها توصيه مي کنم براي ازدواج اين قدر به شاغل بودن يا نبودن داماد حساس نباشند. تا آخر عمرمان کار کنيم نهايت درآمدمان مي شود به اندازه خريد يک خانه. ارزش شما به داشتن نيست. مهم آن است که تا چه حد از داشته هاي تان استفاده مي کنيد. کسب حلال مهم تر از ميزان درآمد است. در روايات داريم که ارزش رزق حرام پايين مي آيد. از طرفي کسي که در ازدواج فقط به زيبايي فکر کند از يک طرف ازدواجش عقب مي افتد و از طرفي بالاخره زيباتر وجود دارد و دست بالاي دست بسيار است. در حديث داريم که کسي که فقط به زيبايي فکر کند عاقبت با حسرت مواجه مي شود. از لحاظ علمي و عقلي هم اگر نگاه کنيم آيا هر کس زيبا است زندگي اش موفق است؟

حتماً يک تفسير از قرآن را انتخاب کنيد و بخوانيد

حجت الاسلام قرائتي در ادامه افزود: در قرآن بارها داريم که کل هستي در حال گفتن سبحان الله است. حتماً يک تفسير از قرآن را انتخاب کنيد و بخوانيد. يادتان نرود تماشاي ورزش هيچ سودي ندارد. بلکه ورزش کردن است که تأثير دارد. شمايي که حجابتان بهترين است انس با قرآن و عمل تان به قرآن را نير تقويت کنيد. براي مثال ۴ ويژگي را قرآن براي روابط زناشويي عنوان مي کند: طوري عمل کنيد که همسرتان غصه نخورد، از شما راضي باشد، زندگي تان چشم تان را روشن شود و معاشرتتان در حد عرف باشد.

وي در ادامه گفت: ناکامي هاي دنيايي انسان را افسرده مي کند ولي اگر روح انسان بزرگ باشد به راحتي با آن ها کنار مي آيد. در زمان جنگ مدرسه ها را بمباران مي کردند. به خدمت امام خميني(ره) رفتيم تا خبر بدهيم اما ايشان هنگام گفتن خبرهاي ناراحت کننده اصلاً آرامش خود را از دست نمي داد و خود را نمي باخت. همان طور که زينب کبري(س) گفت جز زيبايي چيزي نديدم. قرآن درباره جهاد مي گويد اهدي الحسنيين. يعني چه کشته شويد و چه بکشيد از ميان دو حسن و دو پيروزي يکي را برده ايد.

پاداش معامله با خداوند

حجت الاسلام قرائتي در ادامه افزود: از خداوند شرح صدر و روح بزرگ بخواهيم. روح بزرگ همچون لاستيک تراکتور از هر شرايطي عبور مي کند. از خدا بخواهيم روح ما را بزرگ کند. امام خميني مي گفت شهيد رجايي عقل و عرضه اش بيش از سوادش است اما بني صدر سوادش بيش از ظرفيتش است. از طرفي بايد بدانيم که سختي ها بي پاداش نمي ماند. وقتي بدانيم عمل ما ديده مي شود و براي پاداش محاسبه مي شود انگيزه ما براي عمل بيشتر مي شود. اگر بدانيم اگر با خداوند معامله کنيم به ما چند برابر مي دهد شرايط خيلي فرق خواهد کرد.

قرائتي در ادامه با اشاره به ماجراي بيماري امام حسن(ع) و امام حسين(ع) در کودکي گفت: پيامبر و اصحاب نذر کردند که براي شفاي فرزندان ۳ روز روزه بگيرند. افطاري ها را به يتيم ها و فقرا دادند و خود با آب افطار کردند و گفتند لا نُريد مِنکم جزاءً و لا شکورا. از شما جزاء و تشکر نمي خواهيم. خداوند در سوره انسان مي فرمايد در قبال عمل بدون نيتِ مزد و تشکر ۱۵ پاداش به بندگان مي دهد. برطرفي خطر قيامت، شادي و سرور، بهشت با هواي مناسب و شاخه هايي که به دهان مي رسد، ظروف نقره، چشمه، زيبا رويان بهشتي و ... . خداوند مي گويد چون گفتي جزاء نمي خواهم اين ۱۵ مورد جزاء و پاداش تو خواهد بود.

۳ ويژگي دنيا

حجت الاسلام قرائتي در ادامه عنوان کرد: قرآن مي گويد دنيا ۳ ويژگي دارد؛ متاع آن قليل است، مانند ابر مي پرد و مانند غنچه است يعني براي هيچ کس گل نمي دهد. به عنوان مثال تصور کنيد سر دنيا زيلو است و انتهاي آن قالي است. انسان تمام عمرش را بدود تا زيراندازي نخي خود را به قالي پشمي تبديل کند. يا خانه خشتي را به سيماني تبديل کند. چه ارزشي دارد؟ محدوديت ها و ملاک هاي دنيايي را کنار بگذاريم. در سلام نماز حق نداريم بگوييم سلام بر نژاد يا مليت خاصي بلکه به عبادالله الصالحين سلام مي گوييم. عزت به مليت و نژاد و مدرک و ... نيست. خداوند به هر که بخواهد عزت مي دهد. نگاه کنيد خداوند به شهيد حججي عزتي داد که به هيچ مرجع تقليدي نداد. از نظر انسان هاي کوچک، اصول دين ۳ اصل استخدام رسمي، خانه و ماشين است. در قرآن مي گويد فرد بي ظرفيت هنگام شر جيغ مي کشد و هنگامي که به او خير مي رسد بخل مي ورزد. اين شاخصي است که مي توانيم متوجه شويم که آيا ظرفيت و عزت داريم يا خير. در يک جمله به شما عرض مي کنم درس تان را بخوانيد اما قانع نباشيد. ارزش شما بيش از اين مدرک تحصيلي است.

تعداد بازديد:252 آخرين تغييرات:96/07/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر